MXGP Junior – Δυνατό παρόν από το μέλλον του ΜΧ

Χωρίς τον δικό μας Μανώλη Κρητικό ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΜΧ Junior στην Gueugnon της Γαλλίας. Με το ρεκόρ των 238 συμμετοχών παγκόσμιοι πρωταθλητές αναδείχτηκαν ο γερμανός Henry Jacobi στα 85cc και ο γάλλος Jordi Tixier στα 125cc ενώ στα 65cc μεγάλος νικητής ήταν ο αμερικανός Jake Pinhancos.

Στον αγώνα συμμετείχαν το ρεκόρ των 238 αναβατών από 35 χώρες.

Ο Μανώλης Κρητικός στα προκριματικά του Σαββάτου δεν κατάφερε να προκριθεί ώστε να συμμετάσχει στους αγώνες της Κυριακής των 85cc. Ο Μανώλης στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά ήταν 6 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο χρόνο και μόλις 1,5 δευτερόλεπτο από την πρόκριση των πρώτων 36 οδηγών. Στον αγώνα της τελευταίας ευκαιρίας των μη προκριθέντων ο Μανώλης τερμάτισε δωδέκατος χάνοντας τις έξι πρώτες θέσεις που οδηγούσαν στους αγώνες της Κυριακής. Είναι γεγονός ότι ο αριθμός των 108 συμμετοχών στην κατηγορία 85cc έδειχνε το μέγεθος της δυσκολίας του αγώνα κάτι που οι Έλληνες οδηγοί δεν έχουν συνηθίσει.

H εκκίνηση των 65cc.

Κατηγορία 65cc
Νικητής στην κατηγορία αναδείχτηκε και στα δύο σκέλη ο αμερικανός Jake Pinhancos.μετά από μάχη με τον ταϊβανό pole man του Σαββάτου Brian Hsu. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο αυστραλός Wilson Todd με μια τρίτη και μια τέταρτη θέση στα αντίστοιχα σκέλη. Να τονίσουμε ότι ο Brian Hsu προηγείται στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των 65cc.

10 20 ZONTA Filippo ITA FMI KTM 18 0 18

Ο τελικός νικητής H.Jacobi #50 πάιρνει την εκκίνηση του πρώτου σκέλους.

Κατηγορία 85cc
Με μια πρώτη θέση στο πρώτο σκέλος και μια τρίτη στο δεύτερο ο γερμανός Henry Jacobi επικράτησε του δεύτερο Tim Gajser από την Σλοβενία που με τερματισμούς 4- 1 έχασε την πρώτη θέση για δύο βαθμούς. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο γερμανός Stefan Ekerol μετά από κακή εκκίνηση στο δεύτερο σκέλος που τον έφερε στην δωδέκατη θέση ενώ είχε τερματίσει δεύτερος στο πρώτο σκέλος.

10 66 OLSEN Thomas Kjer DEN DMU SUZUKI 9 10 19

Μετά τον Ευρωπικό τίτλο ήρθε και ο Παγκόσμιος για τον Tixier.

Κατηγορία 125cc
Ο πρωταθλητής Ευρώπης 125cc δυσκολεύτηκε μετά την pole position του Σαββάτου να κερδίσει τα δύο σκέλη της Κυριακής. Ο αμερικανός Joey Savatgy και ο αυστριακός Pascal Rauchenecker προέβαλαν σθεναρή αντίσταση που όμως δεν ήταν αρκετή για να σταματήσουν τον γάλλο να κερδίσει μέσα στην πατρίδα του. Με τερματισμούς 2-3 ο Savatgy πήρε την δεύτερη θέση από τον τρίτο Rauchenecker που έφερε τερματισμούς  5-2.