Διεθνείς Αγώνες – International Valence

Οι διεθνείς αγώνες στην Ευρώπη γνωστοί ως Internationals έχουν ξεκινήσει και φέτος είναι τόσοι πολλοί που συμπίπτουν ημερομηνιακά μεταξύ τους.  O αγώνας στην Valence της γαλλίας έστεψε μεγάλο νικητή στην ΜΧ1 τον Clement Dessale και τον Tonus Arnaud στην ΜΧ2, σε έναν αγώνα με περιορισμένες συμμετοχές από το παγκόσμιο καθώς την ίδια ημέρα γινόταν και το Starcross της ιταλικής Mantova.

Δυνατή εμφάνιση στην ΜΧ1 έκανε ο S.Frossard.

Ο μικτός τελικός
Στο τέλος της ημέρας στον αγώνα του International Valence υπήρχε ο μικτός τελικός που προσμετρούσε στην τελική βαθμολογία τον ξεχωριστών βαθμολογιών ΜΧ1 και ΜΧ2. Από την αρχή του αγώνα στην πρώτη θέση οδήγησε ο Steven Frossard, στην προσπάθεια του να καλύψει την διαφορά του από τον νικητή των δύο σκελών της ΜΧ1 Clement Desalle. Αν και ο Frossard κατάφερε να πάρει τον μικτό τελικό δεν πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία. Δεύτερος τερμάτισε ο Pourcel που μάλλον τον άφησε ο τρίτος τελικά Desalle βλέποντας ότι και με την τρίτη θέση κέρδιζε τον αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο νεαρός ελβετός Tonus Arnaud τερματίζοντας τέταρτος στον τελικό και πρώτος στο σύνολο της ΜΧ2.

Αποτελέσματα μικτού τελικού International Valence
1 Frossard, 2 Pourcel, 3 Desalle*, 4 Tonus, 5 Karro, 6 Bill, 7 Aranda, 8 Simpson, 9 Goncalves, 10 Guarneri, 11 Larrieu, 12 De Dycker, 13 Bobryshev, 14 Roelants, 15 Banks, 16 Tixier, 17 Aubin N, 18 Ramon, 19 Rombaut, 20 Lefrançois, 21 Leuret, 22 Martin, 23 Barragan, 24 Wybo, 25 Cottrell, 26 Ferrandis, 27 Rauchenecker, 28 Desprey, 29 Garland, 30 Fors, 31 Getteman

Ο C.Desalle βρίσκεται σε καλό επίπεδο πριν την ένερξη του πρωταθλήματος.

ΜΧ1
Σε καλή κατάσταση έδειξε ότι βρίσκεται ο Clement Desalle στην Valence επικρατώντας σχετικά άνετα στα τρία σκέλη του αγώνα. Από τον συναγωνισμό ζύγισε τους παλιούς και γνώρισε του καινούργιους με την αποκάλυψη του αγώνα να αποτελεί η συμμετοχή του Steven Frossard.   Ο δεύτερος του παγκοσμίου πρωταθλήματος της ΜΧ1 δεν δυσκολεύτηκε να οδηγήσει στην πρώτη θέση από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό του πρώτου σκέλους έχοντας σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα τον ομόσταυλο του Steve Ramon πίσω του. Για την τρίτη θέση μετά από μια μάχη των Sebastian Pourcel, Ken deDycker και Grogory Aranda, ο Shaun Simpson κατάφερε να περάσει όλους αυτούς και να πάρει την τρίτη θέση.

Αποτελέσματα πρώτου σκέλους ΜΧ1
1 Desalle*, 2 Ramon, 3 Simpson, 4 Barragan, 5 Pourcel, 6 Aranda, 7 Larrieu, 8 Frossard, 9 Martin, 10 Bill, 11 Rombaut, 12 Guarneri, 13 Rombaut, 14 Priem, 15 Ramette, 16 Sallefranque, 17 Goncalves, 18 Bobryshev, 19 Martens, 20 Parker, 21 Hadjoudj, 22 Barr, 23 Wouts, 24 Lafont, 25 Annelot, 26 De Dycker, 27 Roncin, 28 Boog, 29 Viguier, 30 Van Daele.

Την εκκίνηση του δεύτερου σκέλους πήρε ο Loic Larrieu αλλά στον δεύτερο γύρο τον πέρασε ο τόσο ο Desalle όσο και ο Pourcel στην μάχη της πρώτης θέσης. Ο Pourcel όμως δεν άντεξε τον δυνατό ρυθμό του βέλγου και έχασε την δεύτερη θέση από τον δυναμικά ανερχόμενο Steven Frossard. Πρώτος τερμάτισε ο Desalle με δεύτερο τον Frossard και τρίτο τον Pourcel.

Αποτελέσματα δεύτερου σκέλους ΜΧ2
1 Desalle, 2 Frossard, 3 Pourcel*, 4 Bobryshev, 5 Bill, 6 Aranda, 7 Simpson, 8 Larrieu, 9 Barragan, 10 Ramon, 11 Guarneri, 12 Goncalves, 13 Leuret, 14 Martin, 15 Wouts, 16 Martens, 17 Rombaut, 18 Lafont, 19 Hadjoudj, 20 Barr, 21 Annelot, 22 Van Daele, 23 Roncin, 24 Parker, 25 De Dycker, 26 ramette, 27 Sallefranque, 28 Priem, 29 Viguier. DNS Boog

Στην κατηγορία ο Desalle μάζεψε του περισσότερους βαθμούς, κέρδισε τον αγώνα και την κατηγορία της ΜΧ1. Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του πρωτοεμφανιζόμενου στην μεγάλη κατηγορία Frossard κερδίζοντας το μικτό σκέλος και πετυχαίνοντας την δεύτερη θέση στην κατηγορία. Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο Pourcel με σταθερούς τερματισμούς.

Τελική βαθμολογία International Valence ΜΧ1
1 Desalle 70, 2 Frossard 60, 3 Pourcel 58, 4 Simpson 47, 5 Aranda 44, 6 Bill 42, 7 Larrieu 37, 8 Ramon 36, 9 Guarneri 30, 10 Barragan

H ανοδική απόδοση του Tonus Arnaud συνεχίστηκε και στην Valence.

MX2
Στην κατηγορία ο ελβετός Tonus Arnaud επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη στα δύο σκέλη με τον γάλλο Nicola Aubin. Ο τελικός μικτός αγώνας έκρινε τελικά τον νικητή αφού ο Tonus πλασαρίστηκε καλύτερα στην εκκίνηση και πήρε την τέταρτη θέση. Στο πρώτο σκέλος της κατηγορίας ο Aubin που παραδοσιακά πάει καλά στους γαλλικούς αγώνες, πήρε την εκκίνηση και οδήγησε το σκέλος μπροστά από τον Tonus. Ο ελβετός όμως κατάφερε να τον περάσει κερδίζοντας το σκέλος από τον  δεύτερο τον Aubin. Πίσω από τους δύο πρώτους ο Dylan Ferrandis έκανε ένα πολύ καλό αγώνα και κράτησε την τρίτη θέση μέχρι την στιγμή που έκανε δύο λάθη που τον έριξαν πίσω στην κατάταξη. Έτσι ην τρίτη θέση στο σκέλος πήρε ο πρωταθλητής Ευρώπης των 125cc Jordi Tixier.

Αποτελέσματα πρώτου σκέλους ΜΧ2
1 Tonus, 2 Aubin N*, 3 Tixier, 4 Lefrançois, 5 Karro, 6 Ferrandis, 7 Banks, 8 Wybo, 9 Desprey, 10 Laier, 11 Garland, 12 Cohas, 13 Fors, 14 Cottrell, 15 Getteman, 16 Lancelot, 17 Lieber, 18 Rauchenecker, 19 Cambre, 20 Jaulin, 21 Gaudree, 22 Ladrat, 23 Roelants, 24 Carre, 25 Aubin A.

Στον αγώνα συμμετείχαν και οι γυναίκες Steffi Laier και Livia Lancelot(φωτό) οι οποίες τερμάτισαν λίγο έξω απο την πρώτη δεκάδα.

Την εκκίνηση του δεύτερου σκέλους πήρε ο Eliot Banks όμως γρήγορα επί κεφαλής του αγώνα τέθηκε ο Aubin που δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρώτη θέση. Δεύτερος τερμάτισε ο Joel Roelants εκμεταλλευόμενος την πτώση του Tixtier τέσσερις γύρους πριν τον τερματισμό με τρίτο τον Tonus που είχε και αυτός πτώση στην αρχή του αγώνα.

1 Aubin N, 2 Roelants, 3 Tonus, 4 Tixier*, 5 Banks, 6 Karro, 7 Wybo, 8 Lefrançois, 9 Fors, 10 Cottrell, 11 Rauchenecker, 12 Getteman, 13 Garland, 14 Lieber, 15 Lancelot, 16 Ferrandis, 17 Cohas, 18 Jaulin, 19 Desprey, 20 laier, 21 Carre, 22 Aubin A, 23 Ladrat, 24 Cambre, 25 Gaudree.

Παραμένει δυνατός στους γαλλικούς αγώνες ο N.Aubin.