O D.Phillipaerts κερδίζει την Mantova

O πιο διάσημος διεθνής αγώνας πριν την έναρξη του παγκοσμίου πρωταθλήματος motocross είναι το Starcross της Mantova. Δυστυχώς αυτό που έλειπε από την φετινή Mantova ήταν οι Star’s του παγκοσμίου ΜΧ που την έκαναν τόσο γνωστή στο παρελθόν. Φέτος το πέρασμα του David Phillipaerts ήταν νικηφόρο από την Mantova κερδίζοντας και τα τρία μικτά σκέλη.

Ο D.Phillipaerts κέρδισε και τα τρία σκέλη της Mantova.

Πρώτο σκέλος
Την εκκίνηση του πρώτου σκέλους πήρε ο ολλανδός Bas Verhoeven και οδήγησε στην πρώτη θέση για ένα γύρο μέχρι να τον περάσουν οι Tanel Leok, David Phillipaerts και Gautier Paulin. Λίγο πριν τα μισά του σκέλους ο Phillipaerts πέρασε τον Leok χωρίς όμως να καταφέρει να απομακρυνθεί. Σύντομα τους πλησίασε και ο Kevin Strijbos από την τρίτη θέση όμως η πρώτη τριάδα δεν άλλαξε μέχρι την καρό σημαία και έτσι τερμάτισαν Phillipaerts, Leok και Strijbos πρώτος δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα.

10 17 BUTRON Antonio KTM

Άπιαστος ο G.Paulin στην ΜΧ2 γνώρισε συναγωνισμό μόνο από την ΜΧ1.

Δεύτερο σκέλος
Στο δεύτερο σκέλος ο Strijbos ήταν αυτός που οδήγησε τον αγώνα μετά την εκκίνηση έχοντας πίσω του τα δύο Yamaha των Antony Boissierre και Philippaerts. Ο ιταλός πρωταθλητής και παγκόσμιος πρωταθλητής του 2008 Philippaerts κατάφερε να περάσει μετά τα μισά του αγώνα στην πρώτη θέση στην οποία και τερμάτισε. Από την έκτη θέση και εκμεταλλευόμενος την πτώση του Strijbos o Leok κατάφερε να πάρει ξανά την δεύτερη θέση αφήνοντας τρίτο τον Gautier Paulin της ΜΧ2.

10 24 BRAKKE Herjan Yamaha

Ο K.Strijbos επέστρεψε δυνατά στους αγώνες όπως το 2009 που είχε κερδίσει την Mantova.

Τρίτο σκέλος
Στο τρίτο και τελευταίο σκέλος ο Antonio Butron έκανε την έκπληξη και πήρε την εκκίνηση πάνω σε μοτοσικλέτα της ΜΧ2. Στον δεύτερο γύρο ο Philippaerts τον πέρασε και οδήγησε ένα μοναχικό αγώνα στην πρώτη θέση μακριά από τους υπόλοιπους. Την δεύτερη θέση μοιράστηκαν στον αγώνα κατά διαστήματα οι Butron και Boissiere, όμως όταν τους έφτασε ο Leok τους πέρασε και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση όπου και τερμάτισε. Τρίτος τερμάτισε ο πρώτος της ΜΧ2 Paulin ερχόμενος από την ένατη θέση στην αρχή του σκέλους.