Φωτοιστορίες Κυπέλλου Motocross Δ.Ελλάδος Αίγιο

(Από το Δελτίο Τύπου της ΟΜΕ)
Σε μια καλοφτιαγμένη πίστα στο Αίγιο, πραγματοποιήθηκε ο 2ος αγώνας  ΜΧ, για το κύπελλο Δυτικής Ελλάδος, που τον οργάνωσε η λέσχη ΠΑ.ΛΕ.ΜΟΤ. Ήταν ο 1ος αγώνας που ματαιώθηκε λόγω «δυσμενών καιρικών συνθηκών» όπως θα ενθυμούνται οι περισσότεροι.
.
Αυτή την φορά, αν και ο καιρός στην αρχή μας τρόμαξε λόγω της έντονης βροχής τις πρώτες πρωινές ώρες, στην συνέχεια μας αποζημίωσε γιατί το τερέν της πίστας απέκτησε πάρα πολύ καλή πρόσφυση που είχε σαν αποτέλεσμα τον έντονο συναγωνισμό των 60 και πλέων οδηγών που έλαβαν μέρος, προσφέροντας πολύ καλό θέαμα στους περισσότερους από 500 θεατές που παρακολούθησαν τους αγώνες.

Τα τρία ασθενοφόρα που υπήρχαν στην πίστα, ο γιατρός και οι εθελοντές που παρεβρίσκοντο, ελάχιστες φορές χρειάσθηκε να απασχοληθούν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στην κατ. ΜΧ2 την 1η. θέση και στους δύο αγώνες κατέλαβε ο ΣΤΑΥΡΟΥ Σπύρος με μοτ/τα ΚΤΜ SX125 από την Πρέβεζα, την 2η. θέση ο ΚΟΥΦΟΣ Σαράντης με μοτ/τα KAWASAKI KXF250 από τον Μαραθώνα, την 3η. θέση ΚΑΤΣΑΜΑΚΗΣ Αλέξιος με μοτ/τα SUZUKI RMZ από την Κόρινθο, στον δε 2ο αγώνα, κατέλαβε την 2η. θέση, αφήνοντας σην 3η. θέση στον ΚΑΡΑΓΙΆΝΝΗ Ηλία με μοτ/τα YAMAHA YZF250 από την Πάτρα.

Στην κατ. ΜΧ1, ο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Γιώργος, τοπικός ήρωας άλλωστε, με μοτ/τα ΚΤΜ  SXF450 δεν άφησε σε κανέναν περιθώριο για την 1η. θέση και στους δύο αγώνες περιορίζοντας στην 2η. θέση και στους δύο αγώνες μετά από έντονη μάχη και εναλλαγή θέσεων, τον ΚΟΥΖΗ Παναγιώτη με μοτ/τα HUSQVARNA TC450 από την Αθήνα. Στην 3η. θέση σταθερός ο πάντα χαμογελαστός Αιγιώτης, ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ Νεκτάριος με μοτ/τα ΤΜ ΜΧ25Ο.

Στην κατηγορία OPEN, την 1η. θέση κατέλαβε και στους δύο αγώνες ο έμπειρος  mr DKRacing ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ Δημήτρης από την Αθήνα με μοτ/τα SUZUKI RMZ450, κερδίζοντας με μικρή διαφορά περιορίζοντάς τον στην 2η. θέση και στους δύο αγώνες, τον αειθαλή ΠΙΛΑΛΑ Γιάννη από την Ιτέα, ο οποίος αγωνίζεται με μοτ/τα KAWASAKI KXF450. Την 3η. θέση κατέλαβαν στον 1ο αγώνα ο ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Θανάσης από την Πάτρα με μοτ/τα SUZUKI RM125 και στον 2ο αγώνα ο ΚΡΙΜΠΟΥΝΗΣ Νίκος από την ΑΡΤΑ.

Ο επόμενος αγώνας  ΜΧ Δυτικής θα γίνει στην Αρχαία Ολυμπία σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα

Έντονος συναγωνισμός στην ΜΧ2 για όλες τις θέσεις εκτός απο την πρώτη.

Στην πρώτη θέση της ΜΧ2 βρέθηκε άνετα και τις δύο φορές ο Σ.Σταύρου.

Ο Γ.Μεσσήνης στρίβει στα μπέρμ της πίστας του Κρίνου.

Μετά από δύο κακές εκκίνήσης ο φαντάρος Α.Κατσαμάκης κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο (3-2).

Από μια φορά στο βάθρο ανέβηκε ο Σ.Κουφός...

...και ο Η.Καραγιάννης.

Η πίστα είχε και ειδικό χώρο για τους ανθρώπους των πρώτων βοηθειών.

Ο Ν.Ξένος έδωσε πολλές μάχες αλλά δεν τα κατάφερε να μπει στην πρώτη τριάδα.

Ο Γ.Ηλιόπουλος πήρε νωρίς κεφάλι και στα δύο σκέλη της ΜΧ1.

¨οσες φορές όμως και να τον πέρασε ο Π.Κουζής #338 ο Ηλιόπουλος #86 είχε την απάντηση.

Μετά από πολύ καιρό στους ελληνικούς αγώνες είδαμε και ένα όμορφο βάθρο.

Ο "Frozen" τελικά κέρδισε και τα δύο σκέλη της ΜΧ1 στην πατρίδα του το Αίγιο.

Ο Κουζής το πάλεψε αλλά, έμεινε δεύτερος.

Ο Ν.Παπαβασιλείου πήρε δύο τρίτες θέσεις πίσω απο τους μαθητές του, πιστός στα αγαπημένα του δίχρονα.

Για το τέλος αφήσαμε μια απο τις ελάχιστες πτώσεις του αγώνα.

1816 More posts in ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ category
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΧ 2024 – Π.ΚΟΥΖΗΣ ΚΑΙ Μ.ΚΑΝΑΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΕ ΡΕΚΟΡ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross 2024 συνεχίστηκε στο Πρίνος Τρικάλων για τον δεύτερο του γύρο, όπου...