Συνεχίζονται οι νίκες για Παναγιώτη Κουζή και Husqvarna!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα motocross συνεχίστηκε στην Βόρεια Ελλάδα με τον τέταρτο αγώνα που διοργανώθηκε στην Κοζάνη, κάτω από θερμές καιρικές συνθήκες αλλά και με  βροχή κατά διαστήματα. Ο Παναγιώτης Κουζής ανέβασε την Husqvarna TC 449 ξανά στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο δεύτερο σκέλος και σε συνδυασμό με την δεύτερη θέση που κατέλαβε στο πρώτο σκέλος παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Παναγιώτης Κουζής

Ο αγώνας στην Κοζάνη ήταν δύσκολος για την ομάδα της Husqvarna, καθώς οι συνεχόμενοι αγώνες motocross και enduro, όπου συμμετέχει η ομάδα, προσθέτουν κούραση στους αθλητές. Ένα μικρό λάθος στην εκκίνηση του πρώτου σκέλους ανάγκασε τον Παναγιώτη Κουζή να ξεκινήσει από την ένατη θέση αλλά με προσεκτική και γρήγορη οδήγηση έκλεισε τον πρώτο γύρο βρισκόμενος στην τρίτη θέση. Όση ώρα χρειάστηκε για να φτάσει στη δεύτερη θέση, ο φετινός του αντίπαλος Στέλιος Γαλατιανός που οδηγούσε τον αγώνα, κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά που του επέτρεψε να  κερδίσει το σκέλος.
Και στο δεύτερο σκέλος η εκκίνηση για τον Κουζή δεν ήταν ιδανική αλλά γρήγορα βρέθηκε τέταρτος ακολουθώντας τον Γαλατιανό, Σκύβαλο και Ηλιόπουλο που προηγούνταν. Σε μια πτώση του Στέλιου Γαλατιανού στο πίσω κομμάτι της πίστας ο Παναγιώτης Κουζής άρπαξε την ευκαιρία και πέρασε στην πρώτη θέση και ανοίγοντας το ρυθμό του, κέρδισε με διαφορά τον αγώνα.
Ο Θανάσης Αυγέρης τερμάτισε στην όγδοη και δέκατη θέση στα δύο σκέλη της ΜΧ1, ενώ στην κατηγορία ΜΧ2 αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Γεωργαντάς με Husqvarna TC 250 τερματίζοντας στην πέμπτη και δέκατη θέση αντίστοιχα.
Συγχαρητήρια αξίζουν και στην προσπάθεια του Γιάννη Παυλίδη για την συμμετοχή του στο πρώτο σκέλος του αγώνα της ΜΧ2.
Ο αγώνας στην Κοζάνη ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του πανελληνίου πρωταθλήματος Motocross για το πρώτο εξάμηνο. Ο επόμενος αγώνας έχει προγραμματιστεί για τις 10 και 11 Σεπτεμβρίου στην Λαμία.