Inter di Italia – Πρωταθλητής ο A.Cairoli νικητής ο J Herlings(video)

Στο τρίτο και τελευταίο αγώνα του Ιnternazionali MX di Italia ο Antonio Cairoli κατάφερε να κερδίσει το σκέλος της ΜΧ1 όμως έχασε το μικτό σκέλος της Elite από τον νικητή της ΜΧ2 Jeffrey Herlings. O Cairoli πήρε τελικά τον τίτλο και το έπαθλο των 50.000 ευρώ  με τους Christophe Charlie της ΜΧ2 και Riccardo Righi στα 125 να επικρατούν στην τελική βαθμολογία των κατηγοριών τους.

Κατηγορία Elite
Έχοντας κερδίσει άνετα το σκέλος της κατηγορίας του ο Antonio Cairoli πήρε την πρωτοπορία του αγώνα από τον πρώτο γύρο και κατάφερε να απομακρυνθεί από τον διώκτη του που δεν ήταν άλλος από τον νικητή του σκέλους της MX2 Jeffrey Herlings. Η κακή τύχη του Cairoli δυστυχώς ξαναχτύπησε, όπως στον προηγούμενο αγώνα με την πέτρα που κατέστρεψε το φρένο του έτσι και εδώ ο λεβιές ταχυτήτων αυτή την φορά, βρήκε στο έδαφος και στράβωσε αναγκάζοντας τον ιταλό να εγκαταλείψει. Ευτυχώς στο πρωτάθλημα τριών συναντήσεων μπορούσε να αφαιρέσει έναν αγώνα και έτσι ο Cairoli δεν έχασε τον τίτλο και το βραβείο των 50.000 ευρώ! Νικητής του αγώνα αναδείχτηκε ο Jeffrey Herlings στην πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα αλλά και γενικά στους αγώνες το 2013. Δεύτερος στον αγώνα και στο πρωτάθλημα τερμάτισε ο Stefen Frossard που δεν κατάφερε να πάρει τον τίτλο όπως πέρσι, με τρίτο τον Ken deDycker.

10 300 LUPINO Alessandro ITA Kawasaki Mc Bonanni

Μέσα σε ένα μήνα και σε διάρκεια τριών αγώνων ο A.Cairoli έγινε κατά 50.000 ευρώ πλουσιότερος.

Κατηγορία MX1
Χωρίς προβλήματα ο Cairoli κατάφερε να οδηγήσει το σκέλος της κατηγορίας από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό έχοντας συνέχεια στην δεύτερη θέση τον Frossard. Για την τρίτη θέση έγινε μεγάλη μάχη με τον Evgeny Bobryshev τελικά να επικρατεί του τέταρτου deDycker και του πέμπτου David Phillipaerts. Πρωταθλητής και σε αυτήν την κατηγορία αναδείχτηκε ο Cairoli με δεύτερο τον ομόσταυλο του στην ΚΤΜ deDycker και τρίτο τον Bobryshev. Ο Frossard με την τέταρτη θέση που τερμάτισε, φαίνεται ότι προσπάθησε περισσότερο να διακριθεί στην κατηγορία Elite όπου ήταν και το χρηματικό έπαθλο παρά στην MX1.

A.Cairoli

Η εμφάνιση στον αγώνα του Herlings δεν άφησε και πολλά περιθώρια στον συναγωνισμό. Την εκκίνηση πήρε ο Alesandro Lupino αλλά γρήγορα τον πέρασε ο παγκόσμιος πρωταθλητής της ΜΧ2 Herlings με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Christophe Charlier. Ο Herlings πήρε άνετα την νίκη από τον δεύτερο Charlier που τελικά κατάφερε να πάρει τον τίτλο της ΜΧ2 ενώ τρίτος τερμάτισε ο Jordi Tixier και αυτός στον πρώτο του φετινό αγώνα. Στο πρωτάθλημα την δεύτερη θέση κατάλαβε ο Harry Kullas με τρίτο τον Stefan Kjer Olsen.