MXGP – O G.Paulin νικητής ξανά στην Βουλγαρία

Ο Gautier Paulin(φωτό) ήταν ο μεγάλος νικητής στον πέμπτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MX στην μεγάλη κατηγορία, πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στο Sevlievo της Βουλγαρίας,  σε μια πίστα όπου είχε κερδίσει και πέρσι. Στην ΜΧ2 κανένας δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει την απόλυτη κυριαρχία του Jeffrey Herlings.

Κατηγορία ΜΧ1
Ο Gautier Paulin ήταν ο ταχύτερος αναβάτης του GP από τα δοκιμαστικά του Σαββάτου. Κέρδισε την ίδια μέρα την προκριματική σειρά της κατηγορίας και μοιράστηκε τις νίκες στα σκέλη με τον Antonio Cairoli. Ο γάλλος κέρδισε άνετα το πρώτο σκέλος οδηγώντας από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό ενώ ποτέ δεν απειλήθηκε από την μάχη της δεύτερης θέσης μεταξύ των ομόσταυλων στην Rocstar Suzuki Kevin Strijbos και Clement Dessale. Η δεύτερη θέση τελικά πήγε στον Strijbos με τρίτο τον Desalle και λίγο πιο πίσω στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Cairoli μετά από κακή εκκίνηση σε μια πίστα που δεν τα πηγαίνει και πολύ καλά. Στο δεύτερο σκέλος όμως ο ιταλός κατάφερε να στρίψει δεύτερος πίσω από τον Paulin και σύντομα τον πέρασε για να κατακτήσει το σκέλος και την δεύτερη θέση στο σύνολο της ημέρας. Ο Paulin δεν φάνηκε να θέλει να πιέσει τον Cairoli για την πρώτη θέση του σκέλους αφού με την δεύτερη θέση κέρδιζε το GP κάτι που τελικά έγινε πραγματικότητα για τον οδηγό της Kawasaki. Για την τρίτη θέση και πάλι είχαμε τους Strijbos και Desalle να μάχονται μεταξύ τους με νικητή αυτήν την φορά τον Desalle που κατάφερε να υποσκελίσει τον ομόσταυλο του και να πάρει αυτός την τρίτη θέση στο σκέλος αλλά και στο σύνολο. Τέταρτος στον αγώνα τερμάτισε ο Strijbos(2-4) με πέμπτο τον Jeremy vanHorebeek(7-6) και έκτο τον Tommy Searle(5-8) που τα πήγε πολύ καλά παρά την πτώση του στο δεύτερο σκέλος και φαίνεται να βελτιώνεται αγώνα με τον αγώνα στην πρώτη του χροιά στην μεγάλη κατηγορία.

Κατηγορία MX2
Για ακόμα μια φορά ο Jeffrey Herlings δεν άφησε καμία αμφιβολία για το ποιος θα κερδίσει τον αγώνα αφού ήταν και πάλι καταιγιστικός και παρά την κακή του εκκίνηση στο πρώτο σκέλος κατάφερε με μεγάλη διαφορά να κερδίσει και τα δύο σκέλη. Ο μόνος που έχει αρχίσει να ξεχωρίζει και ίσως αν του δοθεί η ευκαιρία θα καταφέρει να στερήσει σκέλος φέτος από τον περσινό πρωταθλητή είναι ο ομόσταυλος του Jordi Tixtier που βρίσκεται μόνιμα στην δεύτερη θέση στους τελευταίους αγώνες. Στην κατηγορία μεγάλη μάχη έγινε για την τρίτη θέση με τον Alessandro Lupino να πετυχαίνει με τερματισμούς 8-3 το πρώτο του βάθρο στην ΜΧ2 κερδίζοντας τους Max Anstie και Christophe Charlier στο δεύτερο σκέλος. Με θέσεις 4-7 στα αντίστοιχα σκέλη ο Jose Butron πήρε την τέταρτη θέση στο σύνολο αφήνοντας στην πέμπτη θέση τον Μax Anstie(9-4) και έκτος τον Christophe Charlier(7-5).