AMA MX – R.Villopoto και K.Roczen κυριαρχούν στο Hangtown(video)

Το αμερικανικό πρωτάθλημα ΑΜΑ Motocross ξεκίνησε στο Hangtown όπου οι επιβλητικές εμφανίζεις των Ryan Villopoto στα 450 και Ken Roczen στα 250 δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης και στα δύο σκέλη των κατηγοριών τους. Οι περσινοί πρωταθλητές Ryan Dungey(450) και Blake Baggett(450) έμειναν και οι δύο στην δεύτερη θέση.

Κατηγορία 450
Επιστρέφοντας στο motocross μετά από ένα χρόνο αποχής λόγω τραυματισμού, ο πρωταθλητής του 2011 Ryan Villopoto εμφανίστηκε δυνατός στον πρώτο αγώνα κερδίζοντας άνετα και τα δύο σκέλη της κατηγορίας. Ο περσινός πρωταθλητής Ryan Dungey αλλά και ο James Stewart που πήρε τις δύο εκκινήσεις, προσπάθησαν στην αρχή και των δύο σκελών να προβάλλουν αντίσταση στον Villopoto όμως ο οδηγός της Kawasaki ήταν άπιαστος καταφέρνοντας να βρει και τις δύο φορές γρήγορα τον δρόμο για την πρώτη θέση, δημιουργώντας στην συνέχεια σημαντική διαφορά από τους υπόλοιπους. Και στα δύο σκέλη ο Dungey ήταν αυτός που βρέθηκε στην δεύτερη θέση, νωρίς στο πρώτο σκέλος και στα μισά του δεύτερου, αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του πρωτοπόρου τερματίζοντας και τις δύο φορές στην δεύτερη θέση. Αντιμετωπίζοντας ακόμα ένα τραυματισμό από το supercross ο James Stewart κατάφερε να κρατηθεί στις πρώτες θέσεις και μάλιστα να παλέψει για κάτι καλύτερο από τις δύο τρίτες που τερμάτισε. Οι δύο εκκινήσεις που πήρε τον βάζουν ψηλά στην βαθμολογία των εκκινήσεων όπου φέτος ο νικητής θα λάβει 25.000 δολάρια στο τέλος της χρονιάς. Καλή εμφάνιση έκανε ο Trey Canard που είχε τον καλύτερο χρόνο στα δοκιμαστικά. Τερμάτισε και στα δύο σκέλη στην τέταρτη θέση αφήνοντας τον ομόσταυλο του Justin Bacia(5-5) στην πέμπτη θέση.Για την έκτη θέση του συνόλου έγινε μεγάλη μάχη και υπήρξαν και πολλές ανατροπές με τον Ryan Sipes(8-7) τελικά να επικρατεί. Άτυχοι ήταν οι “rookies”  της κατηγορίας Dean Wilson και Malcom Stewart(αντικαθιστά τον Christian Craig)  όταν μετά από όμορφη μεταξύ τους μάχη για την έκτη θέση, εγκατέλειψαν και οι δύο από μηχανική βλάβη ενώ στο δεύτερο σκέλος είχαν πολύ κακές εκκινήσεις.

10. Weston Peick – SUZ – 8/13

O Κ.Roczen κέρδισε έναν από τους πιο δύσκολους αγώνες του πρωταθλήματος ξεκινώντας δυνατά την σεζόν.

Κατηγορία 250
Τα προγνωστικά ήταν δύσκολα για την μικρή κατηγορία με πολλούς ικανούς διεκδικητές της πρώτης θέσης, αλλά τελικά ο αγώνας εξελίχθηκε σε ένα μονόλογο του Ken Roczen. Αποφασισμένος να μην του συμβούν τα περσινά στον αγώνα του Hantown, όπου έχασε την πρώτη θέση λίγο πριν τον τερματισμό, ο Roczen βρέθηκε μπροστά, στις πρώτες θέσεις μετά από τις δύο εκκινήσεις και σύντομα πέρασε στην πρωτοπορία και στα δύο σκέλη κάνοντας πανομοιότυπο αγώνα με τον Villopoto της μεγάλης κατηγορίας. Οι νίκες στα σκέλη τον έφεραν στο πρώτο σκαλί του βάθρου και μακριά από την μάχη της δεύτερης θέσης μεταξύ των Blake Baggett και Eli Tomac. Στο πρώτο σκέλος ο Tomac κατάφερε να κερδίσει την μάχη και να πάρει την δεύτερη θέση από τους Baggett και Marvin Musquin που την διεκδικούσαν όμως στο δεύτερο σκέλος η κακή του εκκίνηση δεν του επέτρεψε να πλησιάσει τον Baggett που οδηγούσε στην δεύτερη θέση. Έτσι στο βάθρο στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Baggett(3-2) ενώ στο τρίτο σκαλί ανέβηκε ο Tomac(2-3). Τέταρτος στα δύο σκέλη και στον αγώνα ήταν ο Musquin που μάλιστα βρέθηκε σε κάποια στιγμή να οδηγεί το πρώτο σκέλος, με πέμπτο τον Zach Osborne(9-5) και έκτο τον Kyle Cunningham(8-7). Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι “rookies” της κατηγορίας Jeremy Martin, Joseph Savatgy και Justin Hill τερματίζοντας μέσα στην πρώτη δεκάδα ενώ άτυχος ήταν ο Adam Cianciarulo που δεν συμμετείχε τελικά στον αγώνα λόγω ίωσης.