MXGP – Κυριαρχία ΚΤΜ στην Λετονία(video)

Στον ενδέκατο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ΜΧ στην Λετονία, τα βάθρα είχαν χρώμα πορτοκαλί αφού οι πέντε από τις έξι θέσεις των δύο κατηγοριών κατελήφθησαν από οδηγούς με μοτοσυκλέτες της αυστριακής ΚΤΜ. Στις πρώτες θέσεις δεν είχαμε εκπλήξεις με τους πρωτοπόρους των βαθμολογιών Antonio Cairoli(MX1) και Jeffrey Herlings(MX2) να κερδίζουν ακόμα ένα φετινό GP.

Κατηγορία ΜΧ1
Τα δύο σκέλη της κατηγορίας ήταν μονόλογος των δύο οδηγών της Red Bull KTM που κατάφεραν να κάνουν το ένα-δύο, μοιράζοντας μεταξύ τους νίκες και βαθμούς, με την πρώτη θέση να πηγαίνει στον νικητή του δεύτερου σκέλους που ήταν ο Cairoli. Ο Ken deDycker που είχε κερδίσει και τον προκριματικό αγώνα του Σαββάτου, οδήγησε στην πρώτη θέση το πρώτο σκέλος από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό έχοντας πάντα πίσω του τον Cairoli. Στο δεύτερο σκέλος οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Cairoli να οδηγεί και τον deDycker να ακολουθεί. Στο τέλος της ημέρας ο Cairoli πήρε ακόμα μια νίκη που την αφιέρωσε στην φιλενάδα του που είχε τα γενέθλια της.  Ο deDycker πήρε την δεύτερη θέση στο σύνολο ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Clement Desalle με τερματισμούς 3-3. Κακή μέρα είχε ο Gautier Paulin αντιμετωπίζοντας πτώση στο πρώτο σκέλος και κακή εκκίνηση στο δεύτερο, χρειάστηκε να δώσει πολλές και σκληρές μάχες για να ανέβει στην τέταρτη θέση του συνόλου με τερματισμούς 5-4. Πολύ όμορφες μάχες έδωσαν οι Jeremy vanHorebeek και Tommy Searle για να τερματίσουν στην πρώτη εξάδα ενώ και ο Kevin Strijbos οδήγησε δυνατά ειδικά στο δεύτερο σκέλος. Τέλος να πούμε ότι η πίστα ήταν ιδιαίτερα απαιτητική κάτι που φάνηκε στις πολλές πτώσεις που έγιναν και στα δύο σκέλη των δύο κατηγοριών.

Τα προβλήματα με το τραυματισμένο γόνατο του A.Cairoli συνεχίζονται χωρίς όμως να επηρεάζουν την νικηφόρα πορεία του.

10 Roelants, Joel Yamaha 18

Όπως στην μεγάλη κατηγορία έτσι και στην μικρή οι οδηγοί της ΚΤΜ μονοπώλησαν τις πρώτες θέσεις αλλά με μεγαλύτερη επιτυχία αφού μαζί με τους εργοστασιακούς της Red Bull KTM Herlings και Jordi Tixier, τις πρώτες θέσεις διεκδίκησαν οι Jose Butron και Glenn Coldenhoff. O Butron κατάφερε και στα δύο σκέλη χάρη στις εξαιρετικές του εκκινήσεις να βρεθεί μπροστά και να δυσκολέψει τους Herlings και Tixier. Ο Herlings όμως αργά η γρήγορα βρίσκει τον ρυθμό που τον έχει φέρει τόσες φορές φέτος να κερδίζει σκέλη. Με την διπλή του νίκη στην Λετονία έπιασε τις 27 GP νίκες στην καριέρα του ισοφαρίζοντας τον David Strijbos και βάζοντας υποψηφιότητα να γίνει ο πιο επιτυχημένος motocross οδηγός στην ιστορία της Ολλανδίας ξεπερνώντας τους John van den Berk(δύο τίτλους 125/250)  και D.Strijbos(ένας τίτλος 125). Δεύτερος στο σύνολο με τερματισμούς 2-3 ήταν τελικά ο Butron που έδωσε σκληρές μάχες με Herlings, Tixier και Coldenhoff, εκμεταλλευόμενος τις πολύ καλές του εκκινήσεις και στα δύο σκέλη. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Tixier(4-2) που είχε μια πτώση  στο πρώτο σκέλος χάνοντας την δεύτερη και τρίτη θέση, όμως ανέκαμψε στο δεύτερο και χωρίς λάθη τερμάτισε στην δεύτερη θέση. Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρα του έκανε ο Petar Petrov(6-4) τερματίζοντας στην τέταρτη θέση του συνόλου μπροστά από τους Romain Fabvre που αναβαίνει σιγά σιγά μετά από τον φετινό του τραυματισμό και Dylan Ferrandis. Άτυχος στο δεύτερο σκέλος ήταν ο Coldenhoff έχοντας πτώση στον πρώτο γύρο και μένοντας πολύ μακριά από το καλό αποτέλεσμα του πρώτου σκέλους όπου τερμάτισε τρίτος.

Ραντεβού με την ιστορία του ολλανδικού ΜΧ έχει δώσει ο J.Herlings.