MXGP – C.Desalle και G.Coldenhoff στα προκριματικά της Φιλανδίας(video)

Μετά από είκοσι χρόνια το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross επιστρέφει στην Φιλανδία και την πίστα του Hyvinkaa για τον δωδέκατο γύρο του θεσμού. Στην ΜΧ1 τον προκριματικό αγώνα κέρδισε ο Celement Desalle ενώ ο μετά το χάος της πρώτης στροφής ο Glenn Coldenhoff κατάφερε να κερδίσει στην ΜΧ2.

Οι οδηγοί της Rockstar Suzuki Kevin Strijbos και Clement Desalle ξεχύθηκαν μπροστά μετά την εκκίνηση της προκριματικής σειράς της ΜΧ1 και παρέμειναν στις δύο πρώτες θέσεις στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στο τέλος όμως ο Strijbos έμεινε από δυνάμεις χάνοντας την πρωτοπορία από τον Desalle και στους τελευταίους γύρους έχασε και την δεύτερη θέση από τον Antonio Cairoli που άργησε να ανεβάσει ρυθμό.

10 Simpson, Shaun Yamaha

Στην ΜΧ2 μετά από την χαοτική πτώση τις πρώτης στροφής με πολλούς αναβάτες να εμπλέκονται σε αυτήν, ο Glen Coldnehoff κατάφερε να στρίψει πρώτος και να οδηγήσει από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό τον αγώνα. Πίσω του μετά από όμορφη μάχη ο Jordi Tixier πήρε την δεύτερη θέση αφήνοντας τρίτο τον Roamin Fabvre και τέταρτο τον Christophe Charlier. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jeffrey Herlings πιάστηκε στην πτώση της πρώτης στροφής με αποτέλεσμα να τερματίσει στην ένατη θέση.