ΑΜΑ ΜΧ – Αντεπίθεση Eli Tomac στην Washougal(video)

Για ακόμα έναν αγώνα ο Eli Tomac εμφανίστηκε ταχύτατος στην μικρή κατηγορία των 250, κερδίζοντας άνετα τον ένατο αγώνα του AMA Motocross στην Washougal, μια νίκη αντεπίθεση για το πρωτάθλημα αφού τον έφερε ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ken Roczen.  Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου των 450 ήρθε ο Ryan Villopoto μετά την πρώτη του ιστορική νίκη μέσα στην πατρίδα του την Whashougal.

Κατηγορία 450
Ο Ryan Villopoto δεν έχει καλά στατιστικά σε αγώνες που βρίσκονται στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Washington, μία τρανταχτή απόδειξη είναι ότι δεν είχε κερδίσει ποτέ στα 450 στην Washougal αλλά αυτό φέτος άλλαξε. Αν και δεν κέρδισε και τα δύο σκέλη ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Villopoto πέτυχε τερματισμούς 2-1, ισοβάθμησε με τον Ryan Dungey(1-2) και κέρδισε τον αγώνα με καλύτερο αποτέλεσμα στο δεύτερο σκέλος. Στην αρχή του αγώνα η κακοδαιμονία που τον κυνηγά σε πάτρια εδάφη φάνηκε να τον επηρεάζει αφού ο Dungey είχε πάρει την εκκίνηση και ο Villopoto είχε κολλήσει πίσω από τους James Stewart και Justin Barcia. Στον τέταρτο γύρο ο Barcia έκανε ένα μικρό λάθος επιτρέποντας στους Stewart και Villopoto να τον περάσουν συνεχίζοντας την μάχη τους για την δεύτερη θέση πλέον. Αυτή η μάχη κράτησε για αρκετούς γύρους και μετά από δύο επιθέσεις ο Villopoto κατάφερε με μια εκπληκτική προσπέραση να βρεθεί στην δεύτερη θέση, πέντε δευτερόλεπτα όμως πίσω από τον πρωτοπόρο Dungey.  Στους γύρους που ακολούθησαν οι δύο Ryan ανέβασαν τον ρυθμό του αγώνα και τελικά ο Dungey ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει το σκέλος έχοντας όμως πολύ κοντά πίσω του τον Villopoto. Τρίτος τερμάτισε ο Stewart με τέταρτο τον Barcia. Στο δεύτερο σκέλος ο Josh Grant ήταν αυτός που πήρε την εκκίνηση αλλά γρήγορα τον πέρασαν οι Dungey και Villopoto στην μάχη για την κατάκτηση του σκέλους και λίγο αργότερα πέρασε στην τρίτη θέση ο Stewart. Ο Dungey κατάφερε για τέσσερις γύρους να κρατήσει πίσω του τον Villopoto και για άλλους δύο να του δημιουργήσει κάποια πίεση πριν ο RV εξαφανιστεί μπροστά για την κατάκτηση του σκέλους και του αγώνα. Δεύτερος τερμάτισε ο Dungey με τρίτο και πάλι τον Stewart που ήταν με αυτήν την σειρά και το βάθρο του αγώνα. Με τερματισμούς 10-4 ο Jake Weimer τερμάτισε στην τέταρτη θέση κερδίζοντας μια εντυπωσιακή τέταρτη θέση στο δεύτερο σκέλος,  ο Mike Alessi(7-6) ήταν πέμπτος με τον Josh Grant έκτο (5-10).

Την νίκη μέσα στην πατρίδα του την περίμενε καιρό ο RV.

Κατηγορία 250
Με χρόνους που θα τον έφεραν άνετα μέσα στην πρώτη τριάδα των 450, ο Eli Tomac επιβεβαίωσε ότι είναι ο ταχύτερος στην μικρή κατηγορία αυτήν την περίοδο. Με δύο καλές εκκινήσεις αυτή την φορά και με ανοιχτό πεδίο από τους πρώτους γύρους ο Tomac είχε ένα εύκολο Σάββατο στο δάσος της Washougal κερδίζοντας τα δύο σκέλη και φτάνοντας στον ένα βαθμό τον πρωτοπόρο Roczen στην βαθμολογία. Από την άλλη ο γερμανός ταλαιπωρήθηκε το τελευταίο διάστημα από μια ίωση και στο πρώτο σκέλος δούλεψε σκληρά για να ανέβει από την ένατη θέση στην δεύτερη. Στο δεύτερο σκέλος ήταν από την αρχή πίσω από τον Tomac όμως δεν κατάφερε να τον ακολουθήσει. Έτσι ο Roczen με τερματισμούς 2-2 πήρε την δεύτερη θέση με τον ομόσταυλο του Marvin Musquin(3-4) να τον ακολουθεί  στην τρίτη. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο τέταρτος στο σύνολο Justin Bogle(4-6) οδηγώντας στο πρώτο σκέλος για αρκετή ώρα στην δεύτερη θέση ενώ αθόρυβα αλλά αποτελεσματικά ο Justin Hill(5-7) τερμάτισε πέμπτος. Άτυχος ο Zach Osborne(14-3) στο πρώτο σκέλος αντιμετώπισε προβλήματα ωστόσο εμφανίστηκε δυνατός στο δεύτερο τερματίζοντας τρίτος, όπως εξίσου άτυχος ήταν και ο περσινός πρωταθλητής Blake Baggett(35-8)που εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη στο πρώτο σκέλος ενώ βρισκόταν στην δεύτερη θέση.