ΑΜΑ ΜΧ – Φινάλε με νίκη για τους πρωταθλητές(video)

Το πρωτάθλημα του ΑΜΑ Motocross 2013 ολοκληρώθηκε στην πίστα Lake Εlsinore με τους πρωταθλητές των δύο κατηγοριών να επικρατούν  στον αγώνα. Ο Ryan Villopoto στα 450 για ακόμα έναν αγώνα δεν είχε αντίπαλο κερδίζοντας και τα δύο σκέλη ενώ στα 250 ο Eli Tomac(φωτό) ουσιαστικά δεν κέρδισε κανένα σκέλος αλλά είχε το καλύτερο συνδυασμένο αποτέλεσμα που του χάρισε την νίκη.

Στην πίστα που κατά πολλούς ξεκίνησε το motocross στην Αμερική, ολοκληρώθηκε το φετινό πρωτάθλημα ΑΜΑ Motocross . Στο Lake Elsinore ο πρωταθλητής από τον προηγούμενο αγώνα Ryan Villopoto ξεπέρασε τα στιγμιαία προβλήματα της κακής εκκίνησης περνώντας δύσκολα τον Josh Grant στο πρώτο σκέλος και εύκολα τον Justin Brayton στο δεύτερο, κατάφερε να πάρει και τα δύο σκέλη χωρίς να τον απειλήσει κανείς. Αντίθετα ο Dungey μετά από μέτρια εκκίνηση τα βρήκε δύσκολα μέχρι να περάσει τους Justin Barcia και Josh Grant στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πρωτοπόρο. Οι δύο Ryan έκαναν το ένα δύο με τον Villopoto να κερδίζει τον όγδοο φετινό του αγώνα και τον Dungey  να κλείνει την χρονιά στην δεύτερη θέση σε αγώνα και πρωτάθλημα. Στην τρίτη θέση του αγώνα βρέθηκε ο Barcia(5-3) που αν και έχασε μερικές θέσεις στο πρώτο σκέλος τερματίζοντας πέμπτος, στο δεύτερο πήρε άνετα την τρίτη θέση.  Ο Barcia πήρε και την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα στην πρώτη του χρονιά στην μεγάλη κατηγορία κάτι που τον έφερε τελικά(μετά την αποχώρηση του Ryan Villopoto) και στην αμερικανική ομάδα για το φετινό MXDN. Για την τέταρτη θέση του αγώνα έγιναν σκληρές μάχες και στα δύο σκέλη με τον Jake Weimer(8-4) να επικρατεί μετά από μια εντυπωσιακή προσπέραση στο δεύτερο σκέλος του πέμπτου τελικά Tyla Rattray(7-6). Την εξάδα έκλεισε ο Trey Canard(4-10)  μετά από καλό πρώτο σκέλος αλλά καταστροφικό δεύτερο λόγω κακής εκκίνησης. Στον αγώνα εντυπωσίασαν ο Mike Allesi στο δεύτερο σκέλος για την πέμπτη του θέση μετά από κακή εκκίνηση και ο Grant που πήρε μια τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος αλλά εγκατέλειψε στο δεύτερο. Επίσης κατά 25.000 δολάρια πλουσιότερος έγινε ο James Stewart που αν και δεν συμμετείχε στον αγώνα ήταν ο τελικός νικητής της βαθμολογίας εκκινήσεων του πρωταθλήματος.

Ο Ryan Villopoto δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τρέχει για να κερδίζει μακριά από κάθε σκοπιμότητα. Στο Elsinore αν και πρωταθλητής, οδήγησε διψασμένος για νίκη.

Κατηγορία 250
Η χρονιά για την κατηγορία έκλεισε απρόβλεπτα όπως ακριβώς όπως ξεκίνησε. Στο πρώτο σκέλος ο Ken Roczen κατάφερε να περάσει τον Cooper Webb και να οδηγήσει τον αγώνα από τον πρώτο γύρο μέχρι και τον τελευταίο κερδίζοντας το σκέλος. Πίσω από τον Webb ο πρωταθλητής πλέον Eli Tomac προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη ευκαιρία για να περάσει, όμως ο “rookie” Webb κατάφερνε να κρατάει με πείσμα την δεύτερη θέση. Μετά από αρκετά λάθη και μάλιστα μια έξοδο ο Tomac βρήκε την συγκέντρωση που χρειαζόταν και στον ένατο γύρο πέρασε τον Webb για την δεύτερη θέση στην οποία και τερμάτισε.  Ο Webb πήρε την τέταρτη τελικά αφού στο τέλος τον βρήκε κουρασμένο ο Jeremy Martin και του πήρε την τρίτη θέση. Στο δεύτερο σκέλος Roczen και Tomac αντιμετώπισαν προβλήματα στην εκκίνηση δίνοντας την ευκαιρία στους Webb και Blake Baggett να παλέψουν για την πρώτη θέση. Ο περσινός πρωταθλητής Baggett κατάφερε εύκολα να πάρει την πρωτοπορία και να βρει τον τρόπο  να δημιουργήσει και διαφορά από τον Webb. Όμως ο Baggett έκανε ένα λάθος και πήδηξε σε ένα άλμα ενώ υπήρχε η ειδική σημαία που το απαγορεύει με αποτέλεσμα να δεχτεί ποινή μιας θέσης. Έτσι νίκη πήγε στον Tomac που πέρασε δεύτερος την γραμμή του τερματισμού με δεύτερο τον τιμωρημένο Baggett και τρίτο τον Webb. Στο τέλος της ημέρας νικητής του αγώνα ήταν ο Tomac(2-1) με δεύτερο τον Roczen(1-7) που είχε μια πτώση στο δεύτερο σκέλος ενώ βρισκόταν στην τέταρτη θέση και τρίτο τον Webb που ανέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο βάθρο της κατηγορίας. Με τερματισμούς 3-5 ο ομόσταυλος του Webb, Jeremy Martin πήρε την τέταρτη θέση μπροστά από τον πέμπτο Zack Osborne(5-4) ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Wil Hahn(6-6) που ήταν και ο τελικός νικητής της βαθμολογίας εκκινήσεων του πρωταθλήματος κερδίζοντας 15.000 δολάρια.

Χωρίς την πίεση του πρωταθλήματος ο Eli Tomac δεν υπερέβαλε και πήρε την νίκη κάνοντας μόνο τα απολύτως απαραίτητα.