MXDN 2013 – Ζωντανή Ενημέρωση!

Μετά την περσινή επιτυχία της ζωντανής ενημέρωσης που είχαμε κάνει στο MXDN του Lommel επιστρέφουμε στο φετινό Motocross των Εθνών ενημερώνοντας για τις τελευταίες εξελίξεις στον αγώνα της Teutschenthal. Μην ξεχνάτε να ανανεώνετε συχνά την σελίδα που ακολουθεί(refresh) για να μπορείτε να δείτε τις τελευταίες ενημερώσεις.

Κυριακή 29/9

23:10 – Κλείνουμε την ζωντανή ενημέρωση με τα στιγμιότυπα του αγώνα στο video που ακολουθεί.Περισσότερη ενημέρωση θα έχουμε σε κείμενα του αγώνα που θα ακολουθήσουν στις σελίδες του mxin.gr.

20:56 – Video από τους ιταλούς στο βάθρο.

18:08 – Video Highlight η πτώση του Eli Tomac στο πρώτο σκέλος.

18:01 – Νικήτρια του 67ου Motocross των Εθνών είναι η ομάδα του Βελγίου αφήνοντας δεύτερη την ομάδα της Αμερικής που χάνει τον τίτλο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Επιστρέφουν στο βάθρο μετά από πολλά χρόνια οι ιταλοί.

Τελικά αποτελέσματα Εθνών

1 Belgium 27
2 Race 3 4 DE DYCKER, Ken FMB KTM
3 Race 2 6 DESALLE, Clement FMB Suzuki
7 Race 2 5 VAN HOREBEEK, Jeremy FMB Kawasaki
7 Race 1 5 VAN HOREBEEK, Jeremy FMB Kawasaki
8 Race 1 4 DE DYCKER, Ken FMB KTM
2 USA 30
2 Race 2 8 TOMAC, Eli AMA Honda
4 Race 2 9 BARCIA, Justin AMA Honda
6 Race 1 7 DUNGEY, Ryan AMA KTM
7 Race 3 7 DUNGEY, Ryan AMA KTM
11 Race 3 9 BARCIA, Justin AMA Honda
16 Race 1 8 TOMAC, Eli AMA Honda
3 Italy 33
1 Race 3 13 CAIROLI, Antonio FMI KTM
1 Race 1 13 CAIROLI, Antonio FMI KTM
8 Race 2 14 LUPINO, Alessandro FMI Kawasaki
10 Race 3 15 PHILIPPAERTS, David FMI Honda
13 Race 1 14 LUPINO, Alessandro FMI Kawasaki
14 Race 2 15 PHILIPPAERTS, David FMI Honda
4 Australia 40
4 Race 1 29 FERRIS, Dean MA Yamaha
5 Race 2 29 FERRIS, Dean MA Yamaha
8 Race 3 28 METCALFE, Brett AMA Kawasaki
10 Race 1 28 METCALFE, Brett AMA Kawasaki
13 Race 3 30 WATERS, Todd MA KTM
20 Race 2 30 WATERS, Todd MA KTM
5 France 44
5 Race 1 16 PAULIN, Gautier MCM Kawasaki
6 Race 3 16 PAULIN, Gautier MCM Kawasaki
9 Race 2 18 CHARLIER, Christophe FFM Yamaha
12 Race 2 17 TIXIER, Jordi FFM KTM
12 Race 1 17 TIXIER, Jordi FFM KTM
30 Race 3 18 CHARLIER, Christophe FFM Yamaha
6 Great Britain 49
3 Race 1 22 SEARLE, Tommy ACU Kawasaki
5 Race 3 22 SEARLE, Tommy ACU Kawasaki
11 Race 2 23 NICHOLLS, Jake ACU KTM
12 Race 3 24 SIMPSON, Shaun ACU Yamaha
18 Race 2 24 SIMPSON, Shaun ACU Yamaha
18 Race 1 23 NICHOLLS, Jake ACU KTM
7 Germany 57
1 Race 2 2 ROCZEN, Ken DMSB KTM
2 Race 1 2 ROCZEN, Ken DMSB KTM
4 Race 3 1 NAGL, Maximilian DMSB Honda
11 Race 1 1 NAGL, Maximilian DMSB Honda
39 Race 3 3 ULLRICH, Dennis DMSB KTM
40 Race 2 3 ULLRICH, Dennis DMSB KTM
8 Russia 78
3 Race 3 31 BOBRYSHEV, Evgeny MFR Honda
10 Race 2 32 TONKOV, Aleksandr MFR Honda
14 Race 1 32 TONKOV, Aleksandr MFR Honda
15 Race 2 33 MIKHAYLOV, Evgeny MFR KTM
36 Race 3 33 MIKHAYLOV, Evgeny MFR KTM
40 Race 1 31 BOBRYSHEV, Evgeny MFR Honda
9 Switzerland 87
9 Race 1 55 GUILLOD, Valentin FMS KTM
14 Race 3 55 GUILLOD, Valentin FMS KTM
17 Race 1 56 SEEWER, Jeremy FMS Suzuki
23 Race 3 57 AUBERSON, Killian FMS KTM
24 Race 2 56 SEEWER, Jeremy FMS Suzuki
31 Race 2 57 AUBERSON, Killian FMS KTM
10 Estonia 92
6 Race 2 21 LEOK, Tanel EMF TM
17 Race 3 21 LEOK, Tanel EMF TM
18 Race 3 19 KRESTINOV, Gert EMF Kawasaki
21 Race 1 19 KRESTINOV, Gert EMF Kawasaki
30 Race 2 20 KAHRO, Erki EMF KTM
32 Race 1 20 KAHRO, Erki EMF KTM
11 The Netherlands 99
9 Race 3 10 DE REUVER, Marc KNMV KTM
16 Race 2 11 COLDENHOFF, Glenn KNMV KTM
19 Race 1 11 COLDENHOFF, Glenn KNMV KTM
22 Race 1 10 DE REUVER, Marc KNMV KTM
33 Race 3 12 BRAKKE, Herjan KNMV Yamaha
37 Race 2 12 BRAKKE, Herjan KNMV Yamaha
12 Austria 107
15 Race 3 72 WALKNER, Matthias OeAMTC KTM
19 Race 2 72 WALKNER, Matthias OeAMTC KTM
23 Race 1 71 RAUCHENECKER, Pascal OeAMTC KTM
25 Race 3 70 SCHMIDINGER, Günter OeAMTC Honda
25 Race 1 70 SCHMIDINGER, Günter OeAMTC Honda
26 Race 2 71 RAUCHENECKER, Pascal OeAMTC KTM
13 Spain 117
17 Race 2 74 BUTRON, Jose RFME KTM
20 Race 3 73 BARRAGAN, Jonathan RFME KTM
20 Race 1 74 BUTRON, Jose RFME KTM
28 Race 3 75 LOZANO, Alvaro RFME Yamaha
32 Race 2 75 LOZANO, Alvaro RFME Yamaha
38 Race 1 73 BARRAGAN, Jonathan RFME KTM
14 Denmark 118
15 Race 1 52 LYNGGAARD, Kasper DMU Yamaha
19 Race 3 54 LARSEN, Nikolaj DMU Honda
21 Race 2 54 LARSEN, Nikolaj DMU Honda
27 Race 2 53 OLSEN, Stefan Kjer DMU Honda
36 Race 1 53 OLSEN, Stefan Kjer DMU Honda
38 Race 3 52 LYNGGAARD, Kasper DMU Yamaha
15 Czech Republic 121
21 Race 3 61 SMOLA, Frantisek ACCR KTM
22 Race 3 63 MICHEK, Martin ACCR KTM
25 Race 2 62 NEUGEBAUER, Filip DMSB Kawasaki
26 Race 1 61 SMOLA, Frantisek ACCR KTM
27 Race 1 62 NEUGEBAUER, Filip DMSB Kawasaki
29 Race 2 63 MICHEK, Martin ACCR KTM
16 Latvia 129
13 Race 2 42 KARRO, Matiss LAMSF KTM
24 Race 1 41 IVANOVS, Davis LAMSF Kawasaki
28 Race 2 41 IVANOVS, Davis LAMSF Kawasaki
29 Race 3 40 JUSTS, Augusts LAMSF Honda
35 Race 3 42 KARRO, Matiss LAMSF KTM
37 Race 1 40 JUSTS, Augusts LAMSF Honda
17 Portugal 130
16 Race 3 25 GONCALVES, Rui FMP KTM
22 Race 2 26 ALBERTO, Paulo FMP Honda
30 Race 1 25 GONCALVES, Rui FMP KTM
31 Race 3 27 SANTOS, Hugo FMP KTM
31 Race 1 26 ALBERTO, Paulo FMP Honda
38 Race 2 27 SANTOS, Hugo FMP KTM
18 Finland 131
23 Race 2 59 KULLAS, Harri SML KTM
24 Race 3 58 TIAINEN, Santtu SML Honda
27 Race 3 60 SÖDERBERG, Ludvig SML KTM
28 Race 1 59 KULLAS, Harri SML KTM
29 Race 1 58 TIAINEN, Santtu SML Honda
36 Race 2 60 SÖDERBERG, Ludvig SML KTM
19 Norway 166
26 Race 3 49 HEIBYE, Even NMF KTM
33 Race 2 51 GUNDERSEN, Kenneth NMF Kawasaki
35 Race 1 49 HEIBYE, Even NMF KTM
35 Race 2 50 KLINGSHEIM, Magne NMF Yamaha
37 Race 3 51 GUNDERSEN, Kenneth NMF Kawasaki
39 Race 1 50 KLINGSHEIM, Magne NMF Yamaha
20 New Zealand 167
32 Race 3 45 COOPER, Cody MNZ Suzuki
33 Race 1 43 CARTER, Rhys MNZ Suzuki
34 Race 3 43 CARTER, Rhys MNZ Suzuki
34 Race 2 44 LAMONT, Kayne MNZ KTM
34 Race 1 44 LAMONT, Kayne MNZ KTM
39 Race 2 45 COOPER, Cody MNZ Suzuki

17:57 – Ο Cairoli κερδίζει και το τελευταίο σκέλος, δεύτερος ο deDycker τρίτος ο Bobryshev τέταρτος ο Nagl. To Βέλγιο χωρίς τον Desalle στο τελευταίο σκέλος κατάφερε να κερδίσει το φετινό Motocross των Εθνών. Νικητής της ΜΧ1 ο Cairoli στην ΜΧ2 ο Roczen στην ΟΡΕΝ αναμένουμε.

Αποτελέσματα σκέλους ΟΡΕΝ/ΜΧ1
1  A. Cairoli(13) KTM
2  K. d. Dycker(4) KTM
3  E. Bobryshev(31) HON
4  M. Nagl(1) HON
5  T. Searle(22) KAW
6  G. Paulin(16) KAW
7  R. Dungey(7) KTM
8  B. Metcalfe(28) KAW
9  M. d. Reuver(10) KTM
10  D. Philippaerts(15) HON
11  J. Barcia(9) HON
12  S. Simpson(24) YAM
13  T. Waters(30) KTM
14  V. Guillod(55) KTM
15  M. Walkner(72) KTM
16  R. Goncalves(25) KTM
17  T. Leok(21) TM
18  G. Krestinov(19) KAW
19  N. Larsen(54) HON
20  J. Barragan(73) KTM
21  F. Smola(61) KTM
22  M. Michek(63) KTM
23  K. Auberson(57) KTM
24  S. Tiainen(58) HON
25  G. Schmidinger(70) HON
26  E. Heibye(49) KTM
27  L. Söderberg(60) KTM
28  A. Lozano(75) YAM
29  A. Justs(40) HON
30  C. Charlier(18) YAM
31  H. Santos(27) KTM
32  C. Cooper(45) SUZ
33  H. Brakke(12) YAM
34  R. Carter(43) SUZ
35  M. Karro(42) KTM
36  E. Mikhaylov(33) KTM
37  K. . . . . . . Gundersen(51) KAW
38  K. Lynggaard(52) YAM
39  D. Ullrich(3) KTM

17:40 – O Cairoli κατάφερε να περάσει στην πρώτη θέση αφήνοντας τον Nagl πίσω του, ο deDycker έχει ανέβει στην τρίτη θέση. Το Βέλγιο είναι μπροστά στην κατάταξη των χωρών με την Ιταλία δεύτερη, οι αμερικάνοι είναι τρίτοι.

17:20 – Φύγαμε για το τελευταίο σκέλος OPEN/MX1, ο Nagl έφυγε μπροστά και ακολουθούν οι Bobryshev και Cairoli, πίσω οι βέλγοι κοντά στην πρώτη εξάδα οι αμερικάνοι.

16:40 – Το Βέλγιο είναι μπροστά με 25 βαθμούς και ακολουθεί η Αμερική με 28, οι Ιταλοί έπεσαν στην τρίτη θέση με 36 βαθμούς ενώ οι Γάλλοι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση. Καταστροφή για του Γερμανούς, από πρώτοι έπεσαν στην έβδομη θέση. Όλα θα κριθούν στο τελευταίο σκέλος αλλά και στην αφαίρεση του κακού αποτελέσματος της κάθε ομάδας στο τέλος της ημέρας.Εκκίνηση για το σκέλος των OPEN/MX1 στις 17:10.

1 Belgium 25
2 USA 28
3 Italy 36
4 France 38
5 Australia 39
6 Great Britain 50
7 Germany 54
8 Russia 79
9 Switzerland 81
10 Estonia 89
11 Austria 93
12 The Netherlands 94
13 Denmark 99
14 Latvia 102
15 Spain 107
17 Finland 116
18 Portugal 121
19 New Zealand 140
20 Norway 142 

16:20  – Μετά από απίστευτη μάχη ο Roczen κερδίζει το σκέλος από τον Tomac, o Desalle πέρασε την γραμμή του τερματισμού στην τρίτη θέση με τον Barcia τέταρτο. Μπροστά στην κατάταξη των χωρών το Βέλγιο με τις Η.Π.Α. στην δεύτερη θέση. Εκπληκτικός και ο Lupino που κράτησε την Ιταλία ψηλά στην κατάταξη.

Αποτελέσματα ΜΧ2/ΟΡΕΝ
1 2 Roczen, Ken GER
2 8 Tomac, Eli USA
3 6 Desalle, Clement BEL
4 9 Barcia, Justin USA
5 29 Ferris, Dean AUS
6 21 Leok, Tanel EST
7 5 van Horebeek, Jeremy BEL
8 14 Lupino, Alessandro ITA
9 18 Charlier, Christophe FRA
10 32 Tonkov, Aleksandr RUS
11 23 Nicholls, Jake GBR
12 17 Tixier, Jordi FRA
13 42 Karro, Matiss LAT
14 15 Philippaerts, David ITA
15 33 Mikhaylov, Evgeny RUS
16 11 Coldenhoff, Glenn NED
17 74 Butron, Jose ESP
18 24 Simpson, Shaun GBR
19 72 Walkner, Matthias AUT
20 30 Waters, Todd AUS
21 54 Larsen, Nikolaj DEN
22 26 Alberto, Paulo POR
23 59 Kullas, Harri FIN
24 56 Seewer, Jeremy SUI
25 62 Neugebauer, Filip CZE
26 71 Rauchenecker, Pascal AUT
27 53 Olsen, Stefan Kjer DEN
28 41 Ivanovs, Davis LAT
29 63 Michek, Martin CZE
30 20 Kahro, Erki EST
31 57 Auberson, Killian SUI
32 75 Lozano, Alvaro ESP
33 51 Gundersen, Kenneth NOR
34 44 Lamont, Kayne NZL
35 50 Klingsheim, Magne NOR
36 60 Söderberg, Ludvig FIN
37 12 Brakke, Herjan NED
38 27 Santos, Hugo POR
39 45 Cooper, Cody NZL
40 3 Ullrich, Dennis GER

16:04 – Ηρωική εμφάνιση του Desalle μετά από σκληρή μάχη περνάει τον Barcia και βάζει το Βέλγιο στην πρώτη θέση μπροστά από τους αμερικάνους.

15:58 – Μεγάλη μάχη για την τέταρτη θέση μεταξύ του Ferris και του Desalle, τελικά ο Desalle κατάφερε να περάσει και έχει πλησιάσει τον τρίτο Barcia.

15:48 – Οι Roczen, Tomac πέρασαν τον Ferris και δίνουν την μάχη για την πρώτη θέση, τρίτος πέρασε ο Barcia, η Γερμανία κινδυνεύει, μετά την πτώση στην εκκίνηση του D.Ulrich ήρθε και δεύτερη πτώση και μάλλον εγκαταλείπει.

15:40 – Έχουμε εκκίνηση, ο D.Ferris φεύγει μπροστά, ακολουθεί ο Roczen με τους αμερικάνους Tomac και Barcia πίσω του.

15:37 – Όλα έτοιμα για τον δεύτερο αγώνα ΜΧ2/ΟΡΕΝ. Οι οδηγοί της ΜΧ2 καλούνται μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να είναι έτοιμοι για το δεύτερο τους σκέλος.

14:52 – Νικητής της του πρώτου αγώνα ΜΧ1/ΜΧ2 ο Cairoli, δεύτερος ο Roczen τρίτος ο  Tommy Searle που ανέβηκε αθόρυβα θέσεις. Η ομάδα της Γερμανίας έχει την πρωτοπορία στην κατάταξη των χωρών με την Ιταλία δεύτερη και την Αυστραλία τρίτη.

Αποτελέσματα σκέλους ΜΧ1/ΜΧ2
1 13 Cairoli, Antonio ITA
2 2 Roczen, Ken GER
3 22 Searle, Tommy GBR
4 29 Ferris, Dean AUS
5 16 Paulin, Gautier FRA
6 7 Dungey, Ryan USA
7 5 van Horebeek, Jeremy BEL
8 4 de Dycker, Ken BEL
9 55 Guillod, Valentin SUI
10 28 Metcalfe, Brett AUS
11 1 Nagl, Maximilian GER
12 17 Tixier, Jordi FRA
13 14 Lupino, Alessandro ITA
14 32 Tonkov, Aleksandr RUS
15 52 Lynggaard, Kasper DEN
16 8 Tomac, Eli USA
17 56 Seewer, Jeremy SUI
18 23 Nicholls, Jake GBR
19 11 Coldenhoff, Glenn NED
20 74 Butron, Jose ESP
21 19 Krestinov, Gert EST
22 10 de Reuver, Marc NED
23 71 Rauchenecker, Pascal AUT
24 41 Ivanovs, Davis LAT
25 70 Schmidinger, Günter AUT
26 61 Smola, Frantisek CZE
27 62 Neugebauer, Filip CZE
28 59 Kullas, Harri FIN
29 58 Tiainen, Santtu FIN
30 25 Goncalves, Rui POR
31 26 Alberto, Paulo POR
32 20 Kahro, Erki EST
33 43 Carter, Rhys NZL
34 44 Lamont, Kayne NZL
35 49 Heibye, Even NOR
36 53 Olsen, Stefan Kjer DEN
37 40 Justs, Augusts LAT
38 73 Barragan, Jonathan ESP
39 50 Klingsheim, Magne NOR
40 31 Bobryshev, Evgeny RUS

14:41 – Ο Cairoli πέρασε τον Roczen και τον πιέζει ο Tomac που έχει περάσει τρίτος. Ο Tomac στην προσπάθεια να περάσει τον Roczen είχε μια άσχημη πτώση, σηκώθηκε και προσπαθεί να συνεχίσει.

14:35 – Ανεβαίνουν οι αμερικάνοι, 5ος ο Tomac με τον Dungey 7ο, πρώτοι μέχρι στιγμής οι ιταλοί με τον Cairoli να έχει ανέβει στην δεύτερη θέση και να απειλεί τον Roczen.

14:25 – Το πρώτο σκέλος ΜΧ1/ΜΧ2 έχει ξεκινήσει, την εκκίνηση πήρε ο αυστραλός D.Ferris αλλά είχε μια έξοδο και μπροστά πέρασε ο ελβετός V. Guillod και αυτός όμως έκανε ένα λάθος και την πρωτοπορία πήρε ο Ken Roczen.O Cairoli πέρασε στην τρίτη θέση μετά από κακή εκκίνηση, Οι αμερικάνοι έχουν μείνει πίσω.

13:10 – Η κατάταξη των χωρών για τις θέσεις 21 έως 33 μετά και τον B-Final. Η Λετονία έχει περάσει στον Α-Final και δεν είναι στην κατάταξη.

21. Puerto Rico 12
22. Ireland 13
23. Canada 13
24.  Japan 16
25.  Poland 32
26.  Lithuania 35
27.  Slovenia 37
28.  Hungary 38
29.  Ukraine 42
30.  Sweden 44
31.  Brazil 45   
32.  Romania 53

13:05 – Ακόμα ένα video από τον αγώνα με πλάνα από μέσα και έξω από την πίστα.

12:43 – Νικητής του B-Final o λετονός Matthias Karro, μαζί με τον D.Ivanovs οδήγησαν την Λετονία στον A-Final.

O νικητής του B-Final Matthias Karro.

Αποτελέσματα B-Final
1  M. Karro(42) KTM 34:45.359
2  T. Gajser(47) KTM 34:45.697
3  P. Nicoletti(69) YAM 35:18.476
4  Y. Kojima(76) SUZ 35:26.188
5  C. Thompson(3) KTM 35:28.599
6  G. Irwin(39) SUZ 35:29.641
7  M. Barr(38) KTM 35:30.275
8  T. Medaglia(112) KTM 35:31.304
9  A. Martin(68) YAM 35:34.275
10  D. Ivanovs(41) KAW 35:34.322
11  M. Paschynskiy(121) KTM 35:35.555
12  M. Ogata(78) HON 35:40.932
13  L. Lonka(124) HON 35:54.811
14  B. Svoboda(84) KTM 35:57.717
15  F. Bengtsson(36) KTM 36:06.470
16  A. Justs(40) HON 36:18.331
17  V. Bucas(64) YAM 36:22.714
18  A. Jasikonis(66) HON 36:28.075
19  T. Wysocki(123) KTM 36:34.103
20  M. Inda(65) KAW 36:36.554
21  G. Cabal(135) KTM 34:47.337
22  R. Faria(96) YAM 34:53.724
23  A. Cidade(95) YAM 34:59.956
24  K. Nemeth(82) KTM 35:05.121
25  T. Tomita(77) HON 35:14.776
26  G. Firtosvari(83) KTM 35:22.028
27  G. Gibson(37) SUZ 35:29.447
28  L. Kedzierski(122) YAM 35:35.269
29  A. Lundgren(35) KTM 35:50.282
30  H. A. (94) YAM 36:03.175
31  D. Asmanov(119) HON 36:43.229
32  A. Raduta(134) KTM 35:17.637
33  V. Corbea(136) KTM 36:38.611
34  R. Gonzalez(67) YAM 35:10.942
35  K. Gercar(48) HON 15:42.284
36  K. Lindström(2) KTM 12:12.404
37  M. Irt(46) SUZ 06:29.364

10:30 – Δυνατά στο ζέσταμα της ημέρα μπήκε ο Eli Tomac πετυχαίνοντας τον ταχύτερο γύρο με 1:42.780, ήταν ο μόνος που κατέβηκε κάτω από το 1:43, δεύτερος ταχύτερος o Ken Roczen.

12:40 – Δείτε ακόμα ένα video από την πίστα με on board camera(στο τιμόνι ο Ken Roczen).

Σάββατο 28/9

22:50 – Video με τα στιγμιότυπα από τους προκριματικούς αγώνες.

18:40 – Νωρίτερα μέσα στην μέρα, video με όμορφο πανοραμικό πλάνο της πίστας με τους Antonio Cairoli, Ken Roczen και Gautier Paulin.

18:25 – Η χώρα μας κατέλαβε την 36η θέση ανάμεσα σε 40 χώρες στο 67ο Motocross των Εθνών.

Χώρες που προκρίθηκαν στον Α-Final

1 Australia 3
1   28 METCALFE, Brett AMA Kawasaki MX1
2   29 FERRIS, Dean MA Yamaha MX2
(4)   30 WATERS, Todd MA KTM Open

2 USA 4
2   9 BARCIA, Justin AMA Honda Open
2   7 DUNGEY, Ryan AMA KTM MX1
(4)   8 TOMAC, Eli AMA Honda MX2

3 Belgium 4
1   6 DESALLE, Clement FMB Suzuki Open
3   5 VAN HOREBEEK, Jeremy FMB Kawasaki MX2
(5)   4 DE DYCKER, Ken FMB KTM MX1

4 Germany 7
1   2 ROCZEN, Ken DMSB KTM MX1
6   3 ULLRICH, Dennis DMSB KTM Open
(6)   1 NAGL, Maximilian DMSB Honda MX1

5 Great Britain 8
3   22 SEARLE, Tommy ACU Kawasaki MX1
5   24 SIMPSON, Shaun ACU Yamaha Open
(5)   23 NICHOLLS, Jake ACU KTM MX2

6 Italy 12
4   13 CAIROLI, Antonio FMI KTM MX1
8   14 LUPINO, Alessandro FMI Kawasaki MX2
(14)   15 PHILIPPAERTS, David FMI Honda Open

7 France 13
6   17 TIXIER, Jordi FFM KTM MX2
7   18 CHARLIER, Christophe FFM Yamaha Open
(7)   16 PAULIN, Gautier MCM Kawasaki MX1

8 Russia 17
8   33 MIKHAYLOV, Evgeny MFR KTM Open
9   32 TONKOV, Aleksandr MFR Honda MX2
(40)   31 BOBRYSHEV, Evgeny MFR Honda MX1

9 Estonia 18
3   21 LEOK, Tanel EMF TM Open
15   19 KRESTINOV, Gert EMF Kawasaki MX1
(18)   20 KAHRO, Erki EMF KTM MX2

10 Spain 20
7   74 BUTRON, Jose RFME KTM MX2
13   73 BARRAGAN, Jonathan RFME KTM MX1
(16)   75 LOZANO, Alvaro RFME Yamaha Open

11 The Netherlands 20
10   10 DE REUVER, Marc KNMV KTM MX1
10   11 COLDENHOFF, Glenn KNMV KTM MX2
(19)   12 BRAKKE, Herjan KNMV Yamaha Open

12 Austria 20
9   72 WALKNER, Matthias OeAMTC KTM Open
11   71 RAUCHENECKER, Pascal OeAMTC KTM MX2
(19)   70 SCHMIDINGER, Günter OeAMTC Honda MX1

13 New Zealand 22
10   45 COOPER, Cody MNZ Suzuki Open
12   43 CARTER, Rhys MNZ Suzuki MX1
(19)   44 LAMONT, Kayne MNZ KTM MX2

14 Switzerland 22
9   55 GUILLOD, Valentin FMS KTM MX1
13   56 SEEWER, Jeremy FMS Suzuki MX2
(28)   57 AUBERSON, Killian FMS KTM Open

15 Portugal 23
8   25 GONCALVES, Rui FMP KTM MX1
15   26 ALBERTO, Paulo FMP Honda MX2
(24)   27 SANTOS, Hugo FMP KTM Open

16 Denmark 25
11   52 LYNGGAARD, Kasper DMU Yamaha MX1
14   53 OLSEN, Stefan Kjer DMU Honda MX2
(38)   54 LARSEN, Nikolaj DMU Honda Open

17 Finland 29
12   59 KULLAS, Harri SML KTM MX2
17   58 TIAINEN, Santtu SML Honda MX1
(23)   60 SÖDERBERG, Ludvig SML KTM Open

18 Czech Republic 31
13   63 MICHEK, Martin ACCR KTM Open
18   61 SMOLA, Frantisek ACCR KTM MX1
(20)   62 NEUGEBAUER, Filip DMSB Kawasaki MX2

19 Norway 32
16   49 HEIBYE, Even NMF KTM MX1
16   50 KLINGSHEIM, Magne NMF Yamaha MX2
(17)   51 GUNDERSEN, Kenneth NMF Kawasaki Open

Χώρες που προκρίθηκαν στον B-Final

20 Ireland 33
12   39 IRWIN, Graeme MCUI Suzuki Open
21   38 BARR, Martin MCUI KTM MX2
(27)   37 GIBSON, Gary MCUI Suzuki MX1

21 Latvia 35
17   41 IVANOVS, Davis LAMSF Kawasaki MX2
18   42 KARRO, Matiss LAMSF KTM Open
(25)   40 JUSTS, Augusts LAMSF Honda MX1

22 Puerto Rico 35
11   69 NICOLETTI, Phillip AMA Yamaha Open
24   68 MARTIN, Alex AMA Yamaha MX2
(38)   67 GONZALEZ, Roberto FMPR Yamaha MX1

23 Brazil 40
20   96 FARIA, Rafael CBM Yamaha Open
20   94 ASSUNCAO , Hector CBM Yamaha MX1
(28)   95 CIDADE, Anderson CBM Yamaha MX2

24 Canada 41
14   110 THOMPSON, Cole CMA KTM MX1
27   111 MEDAGLIA, Jeremy CMA Yamaha MX2
(31)   112 MEDAGLIA, Tyler CMA KTM Open

25 Slovenia 43
21   48 GERCAR, Klemen AMZS Honda Open
22   46 IRT, Matevz AMZS Suzuki MX1

26 Sweden 44
21   34 LINDSTRÖM, Kim SVEMO KTM MX1
23   35 LUNDGREN, Anton SVEMO KTM MX2
(26)   36 BENGTSSON, Filip SVEMO KTM Open

27 Hungary 45
15   84 SVOBODA, Bence MAMS KTM Open
30   83 FIRTOSVARI, Gabor MAMS KTM MX2
(39)   82 NEMETH, Kornel MAMS KTM MX1

28 Lithuania 49
24   64 BUCAS, Vytautas LMSF Yamaha MX1
25   66 JASIKONIS, Arminas LMSF Honda Open
(26)   65 INDA, Matas LMSF Kawasaki MX2

29 Japan 50
23   76 KOJIMA, Yohei MFJ Suzuki MX1
27   78 OGATA, Makoto MFJ Honda Open
(29)   77 TOMITA, Toshiki MFJ Honda MX2

30 Romania 50
22   135 CABAL, George FRM KTM MX2
28   134 RADUTA, Adrian FRM KTM MX1
(35)   136 CORBEA, Virgil FRM KTM Open

31 Ukraine 53
22   121 PASCHYNSKIY, Mykola FMU KTM Open
31   120 TARASOV, Volodymyr FMU KTM MX2
(35)   119 ASMANOV, Dmytro FMU Honda MX1

32 Poland 56
25   123 WYSOCKI, Tomasz PZM KTM MX2
31   122 KEDZIERSKI, Lukasz PZM Yamaha MX1
(32)   124 LONKA, Lukasz PZM Honda Open

Κατάταξη χωρών που δεν προκρίθηκαν

33 Venezuela 59
29   87 BADIALI, Carlos FMV Yamaha Open
30   85 ESPARIS, Oscar FMV Yamaha MX1
(33)   86 ESTEVE, Guillermo FMV Yamaha MX2

34 Croatia 59
29   131 JAROS, Matej HMS Kawasaki MX1
30   133 KARAS, Hrvoje HMS Yamaha Open
(35)   132 KRIZNIK, Luka HMS Yamaha MX2

35 Slovakia 60
26   125 SIMKO, Tomas SMF KTM MX1
34   126 HRUSKA, Jakub SMF Suzuki MX2
(39)   127 NOVOCKY, Michal SMF KTM Open

36 Greece 66  
32   91 VAGGELAKOS, Dimitris AMOTOE Yamaha MX1
34   93 ARVANITIS, Georgios AMOTOE Kawasaki Open
(36)   92 TOURATZIDIS, Ioannis AMOTOE Yamaha MX2

37 Iceland 66
32   89 BIRGISSON, Ingvi Bjorn MSI KTM MX2
34   88 JONSSON, Kari MSI Kawasaki MX1
(40)   90 REYNISSON, Eythor MSI Honda Open

38 Luxembourg 69
33   116 FRANK, Björn MUL Honda MX1
36   118 FRANK, Yves MUL Honda Open
(38)   117 HERMES, Gilles MUL KTM MX2

39 Thailand 70
33   99 ROMPHAN, Chaiyan FMSCT Yamaha Open
37   97 RUADERO, Atison FMSCT Kawasaki MX1
(37)   98 PENJAN, Thanarat FMSCT Yamaha MX2

40 Israel 73
36   128 CARMON, Ido MEMSI Suzuki MX1
37   130 ELYETYM, Guy MEMSI Yamaha Open
(39)   129 BEN AHARON, Asaf MEMSI TM MX2

18:20 – Ο Clement Desale κερδίζει τον προκριματικό αγώνα της ΟΡΕΝ διατηρώντας την πρώτη θέση από τον δεύτερο σε ολόκληρο τον αγώνα Justin Barcia. O Tanel Leokτερμάτισε στην τρίτη θέση ενώ ο Todd Waters πήρε την τέταρτη θέση οδηγώντας στην pole possition τους αυστραλούς. Ο Γιώργος Αρβανίτης τερμάτισε στην 34η θέση η οποία δεν ήταν αρκετή για να δώσει την πρόκριση στον B-Final της εθνικής μας ομάδας.

Αποτελέσματα προκριματικού αγώνα ΟΡΕΝ
1 6 Desalle, Clement BEL 25:08.470
2 9 Barcia, Justin USA 25:21.794
3 21 Leok, Tanel EST 25:25.241
4 30 Waters, Todd AUS 25:27.202
5 24 Simpson, Shaun GBR 25:29.161
6 3 Ullrich, Dennis GER 25:29.643
7 18 Charlier, Christophe FRA 25:42.941
8 33 Mikhaylov, Evgeny RUS 25:59.112
9 72 Walkner, Matthias AUT 26:00.845
10 45 Cooper, Cody NZL 26:03.283
11 69 Nicoletti, Phillip PUR 26:04.256
12 39 Irwin, Graeme IRL 26:08.235
13 63 Michek, Martin CZE 26:09.504
14 15 Philippaerts, David ITA 26:16.314
15 84 Svoboda, Bence HUN 26:17.539
16 75 Lozano, Alvaro ESP 26:21.451
17 51 Gundersen, Kenneth NOR 26:25.481
18 42 Karro, Matiss LAT 26:26.794
19 12 Brakke, Herjan NED 26:28.006
20 96 Faria, Rafael BRA 26:32.724
21 48 Gercar, Klemen SLO 26:33.628
22 121 Paschynskiy, Mykola UKR 26:37.716
23 60 Söderberg, Ludvig FIN 26:40.412
24 27 Santos, Hugo POR 26:40.904
25 66 Jasikonis, Arminas LTU 26:42.206
26 36 Bengtsson, Filip SWE 26:44.181
27 78 Ogata, Makoto JPN 26:44.927
28 57 Auberson, Killian SUI 26:53.588
29 87 Badiali, Carlos VEN 25:21.102
30 133 Karas, Hrvoje CRO 25:26.686
31 112 Medaglia, Tyler CAN 25:53.299
32 124 Lonka, Lukasz POL 26:17.601
33 99 Romphan, Chaiyan THA 26:32.552
34 93 Arvanitis, Georgios GRE 27:02.652
35 136 Corbea, Virgil ROU 25:39.674
36 118 Frank, Yves LUX 26:20.257
37 130 Elyetym, Guy ISR 25:15.029
38 54 Larsen, Nikolaj DEN 6:09.083
39 127 Novocky, Michal SVK 5:16.277
40 90 Reynisson, Eythor ISL 0:49.448

17:10 – Η προκριματική σειρά της ΜΧ2 ανέδειξε μεγάλο νικητή τον Ken Roczen. Φαβορί για την pole position της Κυριακής οι αυστραλοί με τον Dean Ferris να τερματίζει στην δεύτερη θέση, τρίτος ο Jeremy vanHorebeek που ξαναθυμήθηκε την κατηγορία της ΜΧ2 για τις ανάγκες της ομάδας του Βελγίου, με τον Eli Tomac να τερματίζει στην τέταρτη θέση μετά από μέτρια εκκίνηση. Ο Γιάννης Τουρατζίδης πήρε την 36η θέση σε ένα αγώνα χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις.Σε δέκα λεπτά ξεκινάει ο τελευταίος προκριματικός αγώνας της ΟΡΕΝ.

Αποτελέσματα προκριματικού αγώνα ΜΧ2
1 2 Roczen, Ken GER 25:02.351
2 29 Ferris, Dean AUS 25:07.570
3 5 van Horebeek, Jeremy BEL 25:18.061
4 8 Tomac, Eli USA 25:21.885
5 23 Nicholls, Jake GBR 25:25.791
6 17 Tixier, Jordi FRA 25:29.620
7 74 Butron, Jose ESP 25:30.772
8 14 Lupino, Alessandro ITA 25:38.123
9 32 Tonkov, Aleksandr RUS 25:43.471
10 11 Coldenhoff, Glenn NED 25:53.883
11 71 Rauchenecker, Pascal AUT 25:59.888
12 59 Kullas, Harri FIN 26:03.077
13 56 Seewer, Jeremy SUI 26:05.353
14 53 Olsen, Stefan Kjer DEN 26:09.393
15 26 Alberto, Paulo POR 26:10.044
16 50 Klingsheim, Magne NOR 26:29.694
17 41 Ivanovs, Davis LAT 26:31.056
18 20 Kahro, Erki EST 26:33.565
19 44 Lamont, Kayne NZL 26:36.609
20 62 Neugebauer, Filip CZE 26:37.205
21 38 Barr, Martin IRL 26:37.817
22 135 Cabal, George ROU 26:43.444
23 35 Lundgren, Anton SWE 26:45.213
24 68 Martin, Alex PUR 25:04.783
25 123 Wysocki, Tomasz POL 25:06.812
26 65 Inda, Matas LTU 25:12.165
27 111 Medaglia, Jeremy CAN 25:15.550
28 95 Cidade, Anderson BRA 25:22.616
29 77 Tomita, Toshiki JPN 25:28.807
30 83 Firtosvari, Gabor HUN 25:37.565
31 120 Tarasov, Volodymyr UKR 25:46.775
32 89 Birgisson, Ingvi Bjorn ISL 25:53.033
33 86 Esteve, Guillermo VEN 25:58.355
34 126 Hruska, Jakub SVK 26:15.538
35 132 Kriznik, Luka CRO 26:48.036
36 92 Touratzidis, Ioannis GRE 26:59.890
37 98 Penjan, Thanarat THA 25:41.375
38 117 Hermes, Gilles LUX 25:58.997
39 129 Ben Aharon, Asaf ISR 26:03.358

16:25 – Σε πέντε λεπτά ξεκινάει ο προκριματικός αγώνας της ΜΧ2. Μέχρι τότε δείτε τα καινούργια λογότυπα των παγκόσμιων και ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων motocross του 2014 στο video που ακολουθεί.

16:19 – Τελείωσε ο πρώτος προκριματικός αγώνας με τον αυστραλό Brett Metcalfe  να κερδίζει την ΜΧ1 αφήνοντας πίσω του τους Ryan Dungey και Tommy Searle. Μέτριες εκκινήσεις για τους Antonio Cairoli και Ken deDycker ενώ εγκατέλειψε ο Evgeny Bobryshev. Ο Δημήτρης Βαγγελάκος ανέβηκε θέσεις προς το τέλος του αγώνα τερματίζοντας στην 32η θέση. Κάθε θέση μετράει γιατί δεν θα συμμετάσχουν όλες οι ομάδες στο πρόγραμμα της Κυριακής. Η χώρα μας θέλει μια θέση μέσα στην πρώτη τριαντάδα για να συνεχίσει.

Αποτελέσματα προκριματικού αγώνα ΜΧ1
1 28 Metcalfe, Brett AUS 23:35.783
2 7 Dungey, Ryan USA 23:37.416
3 22 Searle, Tommy GBR 23:49.656
4 13 Cairoli, Antonio ITA 23:52.034
5 4 de Dycker, Ken BEL 23:55.283
6 1 Nagl, Maximilian GER 24:02.732
7 16 Paulin, Gautier FRA 24:19.637
8 25 Goncalves, Rui POR 24:21.027
9 55 Guillod, Valentin SUI 24:26.005
10 10 de Reuver, Marc NED 24:31.736
11 52 Lynggaard, Kasper DEN 24:40.120
12 43 Carter, Rhys NZL 24:49.817
13 73 Barragan, Jonathan ESP 24:51.650
14 110 Thompson, Cole CAN 24:53.646
15 19 Krestinov, Gert EST 24:56.057
16 49 Heibye, Even NOR 25:00.401
17 58 Tiainen, Santtu FIN 25:10.087
18 61 Smola, Frantisek CZE 25:13.373
19 70 Schmidinger, Günter AUT 25:20.149
20 94 Assuncao , Hector BRA 25:26.421
21 34 Lindström, Kim SWE 25:27.955
22 46 Irt, Matevz SLO 25:32.368
23 76 Kojima, Yohei JPN 25:32.744
24 64 Bucas, Vytautas LTU 23:42.254
25 40 Justs, Augusts LAT 23:57.806
26 125 Simko, Tomas SVK 24:00.201
27 37 Gibson, Gary IRL 24:28.050
28 134 Raduta, Adrian ROU 24:42.053
29 131 Jaros, Matej CRO 24:43.296
30 85 Esparis, Oscar VEN 24:53.430
31 122 Kedzierski, Lukasz POL 25:12.793
32 91 Vaggelakos, Dimitris GRE 25:24.582
33 116 Frank, Björn LUX 25:38.837
34 88 Jonsson, Kari ISL 25:46.635
35 119 Asmanov, Dmytro UKR 22:52.649
36 128 Carmon, Ido ISR 24:43.744
37 97 Ruadero, Atison THA 25:19.898
38 67 Gonzalez, Roberto PUR 25:28.269
39 82 Nemeth, Kornel HUN 13:44.524
40 31 Bobryshev, Evgeny RUS 14:06.342

16:10 – Νωρίτερα μέσα στην μέρα έγινε η κλήρωση των ομάδων για την θέση που θα μπούνε στην μπάρα.Η ελληνική ομάδα σταθερά κοντά στην πρώτη δεκάδα.

16:00 – Ξεκινάμε με δύο video ένα από την χτεσινή ημέρα και ένα με onboard Camera για να δούμε την πίστα από μέσα(στο τιμόνι ο Ταϊλανδός οδηγός Atison Ruadero).

1171 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
Recommended for you
AMA/FIM SX – ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΜΕ ΝΙΚΗ Ο Ε.TOMAC

Στον τρίτο γύρο του AMA/FIM Supercross 2018 στο Anaheim IΙ για πρώτη φορά στην ιστορία...