Πρωτάθλημα Ιαπωνίας – Ένατος τίτλος για τον Α.Narita(video)

13jmx9Μετά από ένα δραματικό φινάλε στο βροχερό τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος Ιαπωνίας στο Sugo, ο Akira Nrita τερματίζοντας στην δεύτερη θέση κατάφερε να πάρει τον ένατο τίτλο της καριέρας του στην Α1. Η δεύτερη θέση ήταν αρκετή και για τον Toshiki Tomita για να κατακτήσει τον τίτλο στην Α2.

Α1
Στο πλευρό του A.Narita ήρθαν να σταθούν οι οδηγοί της Honda από το παγκόσμιο πρωτάθλημα Max Nagl και Evgeny Bobryshev που μάλιστα κατάφεραν να κάνουν το ένα-δύο στο πρώτο σκέλος με τον Narita τρίτο. Στο δεύτερο σκέλος ο Bobryshev εγκατέλειψε ενώ ο Nagl κατάφερε στην έντονη λάσπη να πάρει την πρώτη θέση σε σκέλος και αγώνα. Πίσω του τερμάτισε ο Narita ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Makoto Ogada. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Yohei Kojima πέτυχε μόλις δύο δωδέκατες θέσεις στα αντίστοιχα σκέλη και έχασε τον τίτλο για μόλις έναν βαθμό από τον Narita.

A2
Υπερέχοντας στην λάσπη ο Kei Yamamoto κατάφερε να πάρει άνετα και τα δύο σκέλη κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για να πάρει τον τίτλο στην κατηγορία. Ανέβηκε από την τρίτη θέση στην δεύτερη του πρωταθλήματος αφήνοντας τρίτο τον Janya Takenaka που ταλαιπωρήθηκε με την λάσπη. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Toshiki Tomita υπερασπίστηκε την θέση του και με τερματισμούς 2-3 κατάφερε να πάρει τον τίτλο στην μικρή κατηγορία ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου του Sugo. Τρίτος ήταν ο Jun Suda.