Ο M.Musquin κερδίζει τo SX της Γενεύης

Μετά από τρία χρόνια κυριαρχίας του αμερικανού Justin Brayton στο Supercross της Γενεύης, το στέμμα πέρασε φέτος σε γαλλικά χέρια. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Marvin Musquin κέρδισε την Παρασκευή και το Σάββατο διασφάλισε τον τίτλο με μια δεύτερη θέση.

Δυνατές ήταν οι συμμετοχές και στο φετινό Supercross της Γενεύης με τον πρωταθλητή ΑΜΑ Supercross Lites Ανατολής Will Hahn, τον περσινό νικητή Justin Brayton, τον τρεις φορές πρωταθλητή ΑΜΑ Arenacross Tyler Bowers αλλά και τον Malcolm Stewart που βρέθηκε μαζί με τους προαναφερθέντες αμερικάνους οδηγούς. Φυσικά και αρκετοί γάλλοι οδηγοί με τους Musquin και Gregory Aranda να ξεχωρίζουν αλλά και τους ιταλούς Angelo Pellegrini(που εντυπωσίασε στο SX του Μιλάνου) και Matteo Bonini και βέβαια τον τοπικό ελβετό αναβάτη και παγκόσμιο πρωταθλητή της ΜΧ3 2011 Julien Bill.

O M.Musquin έσπασε το σερί του J.Brayton στην Γενεύη.

Ο Musquin κατάφερε την Παρασκευή να κερδίσει τον τελικό ξεκινώντας ιδανικά το διήμερο. Αντίθετα ο Brayton που είναι πάντα δυνατός στην Γενεύη είχε μια πτώση που τον περιόρισε στην έκτη θέση. Το Σάββατο όμως ο Brayton κατάφερε να βρεθεί από νωρίς στην πρώτη θέση αφήνοντας τους Musquin και Μ.Stewart να παλεύουν για την δεύτερη θέση. Στο τέλος του Σαββάτου ο Musquin με τερματισμούς 1-2 κέρδισε το SX της Γενεύης με δεύτερο τον Hahn(2-4) και τρίτο τον Brayton(6-1).