Ιταλικό Πρωτ. Internazionali – Άπιαστος ο A.Cairoli(video)

Το πρώτο δυνατό επίσημο τεστ για τους οδηγούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ΜΧ, έγινε στην Ιταλία και το καθιερωμένο τα τελευταία χρόνια Internazionali di italia. Εκεί ο ετπά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Antonio Cairoli κέρδισε άνετα την ΜΧ1 αλλά και τον μικτό αγώνα της κατηγορίας Elite. Στην ΜΧ2 μετά από όμορφη μάχη ο Tonus Arnaud πήρε την νίκη από τον Christophe Charlier.

Για ακόμα μια χρονιά ο Antonio Cairoli εμφανίστηκε δυνατός μετά την χειμερινή προετοιμασία και διέλυσε τον ανταγωνισμό που βρέθηκε στον πρώτο αγώνα του Internazionali di Italia στην πίστα Le Dune στην Σαρδηνία. Κέρδισε άνετα και τα δύο σκέλη MX1-Elite που συμμετείχε και αποθεώθηκε από τους 12.000 θεατές που βρέθηκαν στην Riola για να τον απολαύσουν. Στο σκέλος της ΜΧ1, στην πρώτη του εμφάνιση με Yamaha ο Jeremy van Horebeek εντυπωσίασε με την δεύτερη θέση που πέτυχε αφήνοντας πίσω του τον Evgeny Bobryshev. Στο σκέλος της Elite όμως ο Bobryshev πήρε καλή εκκίνηση και δεν άφησε την δεύτερη θέση μέχρι και τον τερματισμό αφήνοντας με την σειρά του τον van Horebeek τρίτο.

Arnaud Tonus

H MX2 είχε ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον με την μάχη της πρώτης θέσης να μονοπωλούν οι Arnaud Tonus και Christophe Charlier. Τελικά ο Tonus επικράτησε αφήνοντας τον Charlier δεύτερο και τον Paul Jonnas στην τρίτη θέση. Από τους οδηγούς της ΜΧ2 που συμμετείχαν στο σκέλος της Elite o Tonus και πάλι ήταν ο καλύτερος τερματίζοντας στην έκτη θέση ενώ ο Charlier εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη.