MXGP – Μ.Nagl και A.Tonus κερδίζουν τα προκριματικά του Sevlievo

Στην γειτονική Βουλγαρία συνεχίζεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΜΧGP και την πίστα του Sevlievo να φιλοξενεί τον πέμπτο γύρο του θεσμού. Μετά τους προκριματικούς αγώνες πρώτος στην αυριανή μπάρα της εκκίνησης θα στηθεί ο Max Nagl για την μεγάλη κατηγορία ενώ στην MX2 o πρωτοπόρος της βαθμολογίας Arnaud Tonus θα έχει τον πρώτο λόγο.

Παρά τις έντονες και με μεγάλη διάρκεια βροχοπτώσεις που έπληξαν την γειτονική Βουλγαρία και την περιοχή του Sevlievo, η πίστα εμφανίστηκε σε καλή κατάσταση στους προκριματικούς αγώνες του Σαββάτου. Ο Max Nagl οδήγησε δυνατά στα προκριματικά της κατηγορίας MXGP, πήρε την πρωτοπορία στην αρχή του αγώνα από τον Antonio Cairoli και τερμάτισε στην πρώτη θέση. Πίσω του βρέθηκε νωρίς ο Jermy vanHorebeek για να πάρει τελικά την δεύτερη θέση ενώ στους τελευταίους γύρους ο Gautier Paulin πέρασε τον Cairoil για την τρίτη θέση.

Ο Max Nagl είναι έτοιμος για την πρώτη του φετινή νίκη.

15 149 Ullrich, Dennis GER KTM 26:57.076

Στην ΜΧ2 ο Arnaud Tonus καταδίωκε από την αρχή τον Jeffrey Herlings ου είχε πάρει την εκκίνηση και με καλύτερο γυρολόγιο κατάφερε να του πάρει σχετικά άνετα την νίκη. Δεύτερος τερμάτισε ο περσινός πρωταθλητής Herlings με τον Roamin Fabvre να βρίσκεται από την αρχή κοντά στους δύο πρώτους και να τερματίζει στην τρίτη θέση.

Ο A.Tonus θέλει να υπερασπιστεί το κόκκινο number plate στο Sevlievo.

15 59 Tonkov, Aleksandr RUS Husqvarna 27:13.892

Ακολουθούν video’s με στιγμιότυπα από τα προκριματικά.

4019 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – VIDEO ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ 14ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΟ NASHVILLE

Παρακολουθήστε στο video που ακολουθεί ολόκληρους τους τελικούς αγώνες του 14ου γύρου του AMA Supercross...