ΑΜΑ ΜΧ – Άπιαστος ο K.Roczen επέστρεψε ο J.Martin(video)

Το αμερισκανικό motocross γιόρτασε την εθνική γιορτή της Αμερικής της 4ης Ιουλίου με τον έκτο γύρο του AMA Motocross στο Red Bud. Στην μεγάλη κατηγορία ο Ken Roczen έκανε ακόμα μια επιβλητική εμφάνιση ενώ στα 250cc ο Jeremy Martin επέστρεψε στις νίκες.

Αγώνα με τον αγώνα ο K.Roczen γίνεται και καλύτερος.

Κατηγορία 450cc
Φτάνοντας στην μέση του πρωταθλήματος ο Ken Roczen επιβεβαίωσε την φήμη του απόλυτου φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, κερδίζοντας εντυπωσιακά και τα δύο σκέλη της κατηγορίας. Ο γερμανός χρειάστηκε να αποδείξει την αξία του και στα δύο σκέλη, στο μεν πρώτο ανεβαίνοντας μετά από κακή εκκίνηση στην πρώτη θέση και στο δεύτερο σκέλος κερδίζοντας σκληρή μάχη διαρκείας με τον Trey Canard. Στο τέλος της ημέρας ο Roczen ήταν ο νικητής στο Red Bud, αυξάνοντας σημαντικά το βαθμολογικό του προβάδισμα. Στην δεύτερη θέση και μόλις στον δεύτερο του φετινό του αγώνα, τερμάτισε ο Eli Tomac(3-2) που έκανε σωστή διαχείριση και στα δύο σκέλη, κερδίζοντας την μάχη με τον Ryan Dungey και απειλώντας τον Trey Canard στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο πήρε την δεύτερη θέση από τον κουρασμένο αυτή την φορά  Canard. Χάνοντας πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα ο Ryan Dungey πήρε δύο τρίτες θέσεις και βρέθηκε να ισοβαθμεί στον αγώνα με τους Tomac και Canard ανεβαίνοντας τελικά στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Αυτή η ισοβαθμία ίσως αδίκησε τον Canard που έδωσε πολλές και σκληρές μάχες πληρώνοντας ακριβά την μικρή του πτώση στο δεύτερο σκέλος. Με τερματισμούς 2-4 ο Canard έμεινε οριακά στην τέταρτη θέση. Οι καλές εκκινήσεις και η σταθερή του απόδοση έφερε τον Andrew Short(5-5) στην πέμπτη θέση του συνόλου αφήνοντας στην έκτη θέση τον Josh Grant(6-6) που είχε μια άσχημη πτώση στο πρώτο σκέλος και δούλεψε σκληρά για να βρεθεί στην πρώτη εξάδα. Στην πτώση του Grant στο πρώτο σκέλος είχε ενεργό ρόλο o James Stewart που τελικά αναγκάστηκε να εγκαταλείψει από μηχανική βλάβη ενώ τα προβλήματα του συνεχίστηκαν και στο δεύτερο σκέλος τερματίζοντας τελικά στην 12η θέση.

Κατηγορία 250cc
Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jeremy Martin μπήκε αποφασισμένος στον αγώνα του Red Bud να αυξήσει την βαθμολογική διαφορά που την είδε να μειώνεται στον προηγούμενο αγώνα. Μετά από δύο καλές εκκινήσεις πάλεψε και κέρδισε την μάχη στο πρώτο σκέλος από τον Christophe Pourcel ενώ ταυτόχρονα κράτησε πίσω του τον Blake Baggett για την νίκη στο σκέλος ενώ στο δεύτερο έκανε διαχείριση του αγώνα για να πάρει τελικά την δεύτερη θέση πίσω από τον ομόσταυλο του Cooper Webb. O J.Martin με αυτόν τον τρόπο εκτίναξε το προβάδισμα του στην βαθμολογία στους 23 βαθμούς. Για την δεύτερη θέση έγιναν πολλά, κυρίως από τους φετινούς πρωταγωνιστές της κατηγορίας, τόσα πολλά που κανένας τους δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει δύο καλά αποτελέσματα για να τους φέρουν στην πρώτη τριάδα. Έτσι ο Marvin Musquin με τερματισμούς 4-3 ανέβηκε στην δεύτερη θέση κερδίζοντας την ισοβαθμία από τον Jason Anderson(3-4) που πήρε την τρίτη θέση της ημέρας. Άτυχος σε αυτόν τον αγώνα ο Baggett, μετά το πολύ καλό του πρώτο σκέλος με την δεύτερη θέση, στο δεύτερο μια κακή εκκίνηση και μια πτώση τον έφεραν στην έβδομη θέση για την τέταρτη θέση του συνόλου. Στην ίδια κατάσταση βρέθηκε και ο Webb, μόνο στα αντίθετα σκέλη. Ο νικητής του προηγούμενου αγώνα δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο σκέλος και βρέθηκε να παλεύει με πτώσεις τερματίζοντας την 14η θέση όμως στο δεύτερο μπήκε δυνατά και πήρε την πρωτοπορία από τον Justin Bogle που είχε πτώση, κερδίζοντας το σκέλος και την πέμπτη θέση  στον αγώνα.   Προσπαθώντας να βρει την φόρα του μετά τον τραυματισμό του ο Dean Wilson με τερματισμούς 9-5 πήρε την έκτη θέση στο σύνολο.