AMA MX – Ο E.Tomac μπαίνει στο παιχνίδι(video)

Την πρώτη του νίκη στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε ο Εli Tomac στον όγδοο γύρο του AMA Motocross στο Spring Creek, κερδίζοντας μάλιστα άνετα και τα δύο σκέλη. Στα 250cc ο Jeremy Martin επικράτησε, όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο αφού η πίστα ανήκει στην οικογένεια του.

Κατηγορία 450cc
Οι εμφανίσεις στους τελευταίους αγώνες του Eli Tomac ήταν εντυπωσιακές αφού κατάφερνε να βρίσκεται συνέχεια στο βάθρο και θα ήταν σίγουρα ένας από τους διεκδικητές του πρωταθλήματος αν ξεκινούσε την χρονιά από τον πρώτο αγώνα. Ο τραυματισμός του στην αρχή του πρωταθλήματος τον έφερε να κάνει το ντεμπούτο του στον τέταρτο αγώνα της χρονιάς και παρά το γεγονός ότι έχει τους μισούς αγώνες από την πρώτη δεκάδα, βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Στο πρώτο σκέλος ο Tomac είχε καλή εκκίνηση αλλά αργό ξεκίνημα όπως το συνηθίζει φέτος. Άφησε μπροστά τον Ken Roczen με τον Ryan Dungey να “φαγωθούν” για την πρωτοπορία του αγώνα, σταδιακά ανέβασε ρυθμό για να περάσει τον Dungey στον τρίτο γύρο και να ολοκληρώσει την επίθεση του στον πρωτοπόρο Roczen πέντε γύρους πριν τον τερματισμό. Δεκαέξι δευτερόλεπτα πίσω του τερμάτισε ο Roczen ενώ λίγο πιο πίσω στην τρίτη θέση πέρασε την γραμμή του τερματισμού ο Dungey.

Ήταν θέμα χρόνου η πρώτη νίκη του E.Tomac στην μεγάλη κατηγορία.

Στο δεύτερο σκέλος ο Tomac επιτέθηκε από την αρχή. Είχε καλή εκκίνηση και κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία από τον Justin Brayton μόλις στον πρώτο γύρο, χωρίς να απειληθεί από εκεί και μετά. Νωρίς στην δεύτερη θέση βρέθηκε και ο Dungey και παρέμεινε σε αυτήν μέχρι και την καρό σημαία  Την μάχη της τρίτης κέρδισε άνετα ο Trey Canard από τον Roczen που στους τελευταίους γύρους έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα κυρίως με την αντοχή του. Νικητής του αγώνα στην πρώτη του χρονιά στην μεγάλη κατηγορία ήταν ο Tomac(1-1) με τον Dungey(3-2) να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Roczen(3-4) να ακολουθεί στην τρίτη θέση. Σταθερό αγώνα έκανε για άλλη μια φορά ο Canard(4-3) για την τέταρτη θέση του συνόλου ενώ μετά από σχετικά καλές εκκινήσεις οι Josh Grant(5-5) και Brett Metcalfe)6-6) συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα.

10. Matt Goerke (12-11)

O J.Martin είναι σε τροχιά πρωταθλήματος.

Κατηγορία 250cc
Αντίθετα με την μεγάλη κατηγορία η νίκη του Jeremy Martin δεν ήρθε εύκολα και δεν ήταν καθολική παρά το γεγονός ότι η πίστα κυριολεκτικά του ανήκει. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας όμως φέρθηκε έξυπνα και έκανε τις κατάλληλες κινήσεις την κατάλληλη στιγμή για να πάρει τελικά τον τέταρτο φετινό του αγώνα. Στο πρώτο σκέλος ο Christophe Pourcel πήρε την πρωτοπορία μετά την εκκίνηση αλλά σύντομα τον πέρασε ο Martin στον δρόμο του για την κατάκτηση του σκέλους. Την δεύτερη θέση πήρε στον προτελευταίο γύρο ο Marvin Musquin αφήνοντας τον Pourcel τρίτο ενώ μετά από κακή εκκίνηση ο Blake Baggett τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Pourcel ήταν αυτός που βρέθηκε στην αρχή να οδηγεί τον αγώνα όμως στον τέταρτο γύρο τον πέρασε ο Baggett που τελικά εγκατέλειψε αφού αμέσως μετά την προσπέραση για την πρωτοπορία είχε μια πτώση με αποτέλεσμα να πληγωθεί  η  μοτοσυκλέτα του. Έτσι η πρώτη θέση πέρασε στα χέρια του Justin Bogle που έχασε λίγο μετά την μάχη με τον Cooper Webb, πάντα για την πρωτοπορία, με τον Martin να τους παρακολουθεί στενά. Προς το τέλος του αγώνα ο Martin ανέβασε ρυθμό, πέρασε τον Bogle και κατάφερε να πιέσει τον Webb για την πρώτη θέση. Το σκέλος το κέρδισε όμως ο Webb με τον Martin να τερματίζει στην δεύτερη θέση και τον Jason Anderson να έρχεται από πίσω για να πάρει την τρίτη θέση. Μέσα σε μια τρελή ατμόσφαιρα ο Martin(1-2) πήρε την νίκη μέσα στην ιδιαίτερη πατρίδα του έχοντας δίπλα του στην δεύτερη θέση τον Musquin(2-4) και τον ομόσταυλό του Webb(9-1) στην τρίτη.