ΑΜΑ/FIM SX – Πρώτη νίκη για τον Eli Tomac στο Phoenix

Την πρώτη του νίκη στα 450 πέτυχε ο Eli Tomac κερδίζοντας τον δεύτερο γύρο του AMA/FIM Supercross στο Phoenix της Arizona. Στα 250 Δύσης ο Cooper Webb κατέκτησε και αυτός την πρώτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα καλύπτοντας το χαμένο έδαφος από τον πρώτο αγώνα.

Photo-Jan-10-2-44-33-PM1-600x398

Πρώτη νίκη για τον Eli Tomac στο Phoenix

Όσο θέαμα έλειψε από τον πρώτο αγώνα για την πρώτη θέση τόσο θέαμα έφερε ο δεύτερος αγώνας με δύο παλιούς γνώριμους από τα 250 τους Ken Roczen και Eli Tomac να μονομαχούν αυτή την φορά στα 450 για την πρώτη θέση. Ο Tomac πήρε την εκκίνηση όμως ο Roczen τον πέρασε και οδήγησε τον αγώνα δεχόμενος όμως την ασφυκτική πίεση του Tomac. Σε μια πίστα όπου η προσπέραση ήταν δύσκολη ο Tomac κατάφερε να περάσει στον όγδοο γύρο και από εκεί και μετά δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κερδίζοντας τον αγώνα καλύπτοντας ένα σημαντικό κενό από τον κακό του αγώνα στο Anaheim. Ο Roczen πήρε άνετα την δεύτερη θέση χωρίς να ρισκάρει ιδιαιτέρα αφού παραμένει άνετα πρώτος στην βαθμολογία. Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Weston Peick παλεύοντας για την τρίτη θέση με τον Ryan Dungey. Τελικά η τρίτη θέση πήγε στον Dungey αλλά και πάλι ο Peick ήταν εντυπωσιακός με την μαχητικότητα που έδειξε. Πέμπτος τερμάτισε ο Davi Millsaps μετά από μέτρια εκκίνηση με έκτο τον Jason Anderson που ξεκίνησε πολύ πίσω στον αγώνα.

WEBB_2015_SX_PHOENIX_SWANBERG_287131-600x399

Πρώτη φετινή νίκη και για τον Cooper Webb., πλησίασε την κορυφή της βαθμολογίας.

Κατηγορία 250 Δύσης
Ο αγώνας ξεκίνησε με πολλές συγκρούσεις στην εκκίνηση για να βρεθεί ο Malcom Stewart να οδηγεί τον αγώνα έχοντας πίσω του τον Cooper Webb. Στον πέμπτο γύρο ο Webb έκανε την κίνηση του στον Stewart και από εκεί και μετά η μάχη της πρώτης θέσης έλαβε τέλος. Την πρώτη του νίκη πήρε ο Webb με τον Stewart να τερματίζει δεύτερος ενώ τρίτος ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jessy Nelson που κατάφερε να περάσει στην αρχή του αγώνα τον Zach Osborne. Στην τρίτη θέση μετά από κακή εκκίνηση τερμάτισε ο Tyler Bowers προσπερνόντας στον τελευταίο γύρο τον Aaron Plesinger που για ακόμα έναν αγώνα είχε εκπληκτική απόδοση τερματίζοντας στην τέταρτη θέση. Η κακή του εκκίνηση περιόρισε τον Justin Hill στην έκτη θέση του αγώνα.