MXGP – Πρώτες νίκες για A.Cairoli και V.Guillod(video)

Χρειάστηκαν επτά αγώνες για να πάρει την πρώτη του φετινή ο Antonio Cairoli στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP 2015 και το GP της Ισπανίας.  Ο αγώνας συνοδεύτηκε και από ακόμα μια πρώτη νίκη αυτή του Valentin Guillod που κέρδισε το πρώτο GP της καριέρας του στην ΜΧ2.

Κατηγορία ΜΧGP
Η μεγάλη είδηση του αγώνα δεν ήταν ότι ο Αntonio Cairoli κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο του αγώνα μετά από έξι GP. Η είδηση είναι ότι επέλεξε να συνεχίσει το πρωτάθλημα αλλάζοντας μοτοσυκλέτα και από το αγαπημένο του SX350F της ΚΤΜ να περάσει στο SX450F. Όπως δήλωσε και οι δύο μοτοσυκλέτες έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αλλά οι δοκιμές έδειξαν ότι η μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα είναι αυτό που χρειάζεται αυτή την περίοδο. Ωστόσο στην Ισπανία δεν επικράτησε εύκολα αφού ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Max Nagl δεν είχε αντίπαλο στο πρώτο σκέλος και ο Romain Febvre έκανε την ζωή του Ιταλού δύσκολη στο δεύτερο.

Νέα δεδομένα για τον A.Cairoli στην Ισπανία.

Ο Cairoli(3-1) όμως πήρε το δεύτερο σκέλος και κέρδισε στην ισοβαθμία το GP από τον δεύτερο Nagl(1-3). O “rookie” Febvre(4-2) κατέκτησε το πρώτο βάθρο τς καριέρας του στην κατηγορία εντυπωσιάζοντας με την απόδοση του ειδικά στο δεύτερο σκέλος που ένα σβήσιμο της μοτοσυκλέτας του στέρησε την πρωτοπορία και ίσως την νίκη στο σκέλος. Στην τέταρτη θέση και εκτός βάθρου για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε ο Clement Desalle(2-5) πληρώνοντας το λάθος του με πτώση στον πρώτο γύρο του δεύτερου σκέλους ενώ βρισκόταν δεύτερος. Με σταθερή απόδοση και καλές εκκινήσεις ο Evgeny Bobrushev(6-4) πήρε την πέμπτη θέση μπροστά από τον ομόσταυλο του Gautier Paulin(5-7) που ταλαιπωρήθηκε με κακές εκκινήσεις και στα δύο σκέλη.

Αποτελέσματα Talavera de la Reina, MXGP: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 45 points; 2. Maximilian Nagl (GER, HUS), 45 p.; 3. Romain Febvre (FRA, YAM), 40 p.; 4. Clement Desalle (BEL, SUZ), 38 p.; 5. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 33 p.; 6. Gautier Paulin (FRA, HON), 30 p.; 7. Tyla Rattray (RSA, KAW), 27 p.; 8. Kevin Strijbos (BEL, SUZ), 23 p.; 9. Xavier Boog (FRA, KAW), 20 p.; 10. Alessandro Lupino (ITA, HON), 17 p

Για ακόμα έναν αγώνα φέτος ο Jeffrey Herlings ηττήθηκε από τον μεγάλο του αντίπαλο, τον κακό του εαυτό. Μετά την εύκολη επικράτηση του στο πρώτο σκέλος ήρθε στο δεύτερο μια ακόμα περίεργη πτώση για τον Ολλανδό που τον ανάγκασε να τερματίσει στην έβδομη θέση. Το επίσης περίεργο είναι ότι τα αποτελέσματα του Herlings(1-7) ήταν αρκετά για να τον φέρουν στην δεύτερη θέση του GP. Για μόλις έναν βαθμό η πρώτη θέση πήγε στον Ελβετό Valentin Guillod(6-1) που πέρασε στην πρώτη θέση του δεύτερου σκέλος τον Dylan Ferrandis λίγο πριν τον τερματισμό, κατακτώντας έτσι την πρώτη του νίκη στην ΜΧ2.  Τρίτος τερμάτισε ο περσινός πρωταθλητής Jordi Tixier (3-4) κερδίζοντας αρκετές μάχες και στα δύο σκέλη.

Νίκη καριέρας για τον Valentin Guillod στην ΜΧ2.

Ο Max Anstie(2-9) δεν κατάφερε να επαναλάβει το καλό αποτέλεσμα του πρώτου σκέλους μετά από κακή εκκίνηση στο δεύτερο, καταλαμβάνοντας τελικά την τέταρτη θέση. Αντίθετα ο Tim Gajser(11-2) είχε προβλήματα στο πρώτο σκέλος και κατάφερε στο δεύτερο να πάρει στο νήμα την δέυτερη θέση για την πέμπτη θέση της ημέρας.

Αποτελέσματα Talavera de la Reina, MX2: 1. Valentin Guillod (SUI, YAM), 40 points; 2. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 39 p.; 3. Jordi Tixier (FRA, KAW), 38 p.; 4. Max Anstie (GBR, KAW), 34 p.; 5. Tim Gajser (SLO, HON), 32 p.; 6. Aleksandr Tonkov (RUS, HUS), 29 p.; 7. Pauls Jonass (LAT, KTM), 29 p.; 8. Julien Lieber (BEL, YAM), 28 p.; 9. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 26 p.; 10. Brian Bogers (NED, KTM), 21 p.