AMA MX – J.Barcia και M.Μusquin επικρατούν στην λάσπη του Budds Creek(video)

O πρώτος φετινός αγώνας με λάσπη στο πρωτάθλημα AMA Motocross 2015 έγινε στον έκτο γύρο του πρωταθλήματος και την πίστα Budds Creek, που χτυπήθηκε από καταιγίδες την ημέρα του Σαββάτου. Παρά την διακοπή ενδιάμεσα στα σκέλη της μεγάλης κατηγορίας, ο Justin Barcia πήρε την πρώτη του φετινή νίκη ενώ στα 250 ο Marvin Musquin κατέκτησε μια απρόσμενη νίκη.

Πριν την εκκίνηση του αγώνα ο μόνος που χαμογελούσε με τις δύσκολες λασπερές συνθήκες ήταν ο Justin Barcia που θεωρείτε ειδικός στην λάσπη αλλά και την άμμο. Ο Barcia περίμενε υπομονρτικά να κάνει την κίνηση του στον Κen Roczen για την τρίτη θέση του πρώτου σκέλους ενώ στο δεύτερο έφυγε μπροστά από την εκκίνηση κερδίζοντας άνετα το σκέλος και τελικά τον αγώνα του Budds Creek. Να πούμε ότι πριν το δεύτερο σκέλος της κατηγορίας οι ουρανοί άνοιξαν καθυστερώντας το ξεκίνημα του σκέλους. Καλές εκκινήσεις και πραγματοποιώντας ένα έξυπνο αγώνα ο Christophe Pourcel(2-3) πήρε την δεύτερη θέση κερδίζοντας μάχες στο πρώτο σκέλος με τους Barcia και Roczen χάνοντας όμως στο δεύτερο την δεύτερη θέση από τον μαχητικό Blake Baggett.

Για τον J.Barcia ήταν σαν να μην υπήρχε λάσπη.

Ο Baggett(4-2) πήρε τελικά την τρίτη θέση του βάθρου ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση του προς το τέλος του αγώνα ενώ ο Roczen(5-4) έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ryan Dungey σε αυτόν τον αγώνα καταλαμβάνοντας τελικά την τέταρτη θέση παρά τις καλές του εκκινήσεις. Ο Dungey(1-12)  κέρδισε άνετα το πρώτο σκέλος και πήρε καλή εκκίνηση στο δεύτερο μέχρι την πτώση του λίγο μετά που τον έστειλε στην τελευταία θέση με τραυματισμένη την μοτοσυκλέτα του. Ωστόσο παρά τα προβλήματα διατήρησε το βαθμολογικό του προβάδισμα στους 39 βαθμούς. Κακές εκκινήσεις και ίσως σε ένα τερρέν που δεν του ταιριάζει, o Jason Anderson(7-7) συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα.

Κατηγορία 250
Αν στην μεγάλη κατηγορία είχαμε απρόσμενες καταστάσεις στην μικρή επικράτησε χάος. Στο πρώτο σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Justin Starling για να τον περάσουν οι Alex Martin, Zach Osborne και λίγο αργότερα ο περσινός πρωταθλητής Jeremy Martin. O πρωτοπόρος της βαθμολογίας Marvin Musquin δεν είχε καλή εκκίνηση και πολλά προβλήματα τον έστειλαν να τερματίζει τελικά στην έβδομη θέση. Μπροστά ο J.Martin κατάφερε να περάσει τον αδερφό του Alex όμως στον τελευταίο γύρο, έκανε ένα λάθος που επέτρεψε στον αδερφό του να τον ξαναπεράσει.

Απρόσμενη νίκη για τον M.Musquin στο Budds Creek.

Στο δεύτερο σκέλος ο Musquin έφυγε καλά στην εκκίνηση και μετά από μερικούς γύρους πέρασε τον Adam Cianciarulo για την πρωτοπορία την οποία και κράτησε μέχρι και τον τερματισμό. Με όλα αυτά που συνέβησαν στα δύο σκέλη κανείς δεν γνώριζε ποιος είναι ο νικητής. Τελικά με αποτελέσματα 7-1 ο Musquin ισοβάθμησε με τον A.Martin(1-7) κερδίζοντας τον αγώνα με το bonus του δεύτερου σκέλους. Πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη σε σκέλος της καριέρας του ο Α.Martin πήρε την δεύτερη θέση αφήνοντας τρίτο στο βάθρο τον Joey Savatgy(4-3). Και στα δύο σκέλη ο J.Martin(2-6) βρέθηκε μπροστά όμως λάθη τον έφεραν να τερματίζει στην τέταρτη θέση. Καλούς αγώνες έκανε ο Zach Osborne(3-5) καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση ενώ ο Adam Cianciarulo(8-2) μετά από πτώσεις κατάφερε να πάρει την έκτη θέση.

10. Jessy Nelson (12-12)

Αν και του στέρισε πολύτιμους βαθμούς για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ο Jeremy συγχαίρει τον αδερφό του Alex Martin για την πρώτη του νίκη σε σκέλος.