AMA MX – H Yamaha κερδίζει και τις δύο κατηγορίες στο Red Bud(video)

H Yamaha είχε την τιμητική της στο Red Bud κερδίζοντας και τις δύο κατηγορίες σε ένα σημαδιακό αγώνα όπου η Αμερική γιορτάζει την “Ημέρα Ανεξαρτησίας” της 4 Ιουλίου. Ο έβδομος γύρος του AMA Motocross 2015 ανέδειξε τους  Justin Barcia και Jeremy Martin νικητές στα 450 και 250 αντίστοιχα.

Πήρε φόρα ο Justin Βarcia μετά την νίκη του στον προηγούμενο βροχερό αγώνα του Budds Creek και με δύο καλές εκκινήσεις ήταν ο άνθρωπος που έπρεπε να περάσει ο ανταγωνισμός για του πάρει την νίκη και στο Red Bud.Στο πρώτο σκέλος ο Ryan Dungey πέρασε ανάμεσα από τις συμπληγάδες των Phil Nicoletti και Weston Peick για να πλησιάσει και να δώσει την μάχη για την πρώτη θέση με τον Barcia. Οι δύο πρωτοπόροι οδηγώντας στον δικό τους ρυθμό κατάφεραν να δημιουργήσουν απόσταση και προς το τέλος του σκέλους ο Dungey έκανε την κίνηση του στον Barcia περνώντας μπροστά και κερδίζοντας το σκέλος.

Ο J.Barcia κράτησε τον R.Dungey πίσω του για την δεύτερη φετινή του νίκη.

Στο δεύτερο σκέλος το σκηνικό επαναλήφθηκε μόνο που αυτή την φορά ο Barcia δεν επέτρεψε ποτέ στον Dungey να τον περάσει. Έτσι ο Barcia(2-1) πήρε την δεύτερη σερί φετινή του νίκη κερδίζοντας με το bonus του δεύτερου σκέλους την ισοβαθμία του με τον δεύτερο τελικά Dungey(1-2). Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ken Roczen(3-3) μακριά από τον ρυθμό των δύο πρωτοπόρων και κερδίζοντας μάχες με τους Peick στο πρώτο σκέλος και Christophe Pourcel στο δεύτερο. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Broc Tckle(4-7) για την τέταρτη θέση της ημέρας, ήταν ανταγωνιστικός από το πρωί πετυχαίνοντας καλούς χρόνους και κερδίζοντας την μάχη του και στα δύο σκέλη με τον πέμπτο Peick(5-6). Το καταστροφικό πρώτο σκέλος με κακή εκκίνηση και πτώσεις δεν επέτρεψαν στον C.Pourcel(10-4) κάτι καλύτερο από την έκτη θέση.

Κατηγορία 250
Μεγάλες μάχες έγιναν στην μικρή κατηγορία με μεγάλο νικητή τον Jeremy Martin που με την διπλή του νίκη στο Red Bud επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο σκέλος ο J.Martin έπρεπε να κερδίσει τους Marvin Musquin και Cooper Webb που προσπαθούσαν μανιωδώς να πάρουν την νίκη. Στο τέλος όμως ο J.Μartin έκανε την κίνηση του στον τελευταίο γύρο στον Webb, κερδίζοντας την πρώτη θέση. Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Webb στάθηκε εμπόδιο ανάμεσα στον J.Martin και την πρώτη θέση όμως ένα λάθος του Webb έδωσε στον J.Martin την διπλή νίκη στο Red Bud ανεβαίνοντας παράλληλα στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας ο J.Martin.

Εξαπολύωντας επιθέσεις στο τέλος και των δύο σκελών ο Zack Osborne(3-2) πήρε αθόρυβα την δεύτερη θέση του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε βέβαια και την πτώση στο δεύτερο σκέλος του Webb(2-5) μια πτώση που έστειλε τον οδηγό της Yamaha στην τρίτη θέση του βάθρου. Για ακόμα ένα φετινό αγώνα ο Christian Craig(6-4) εντυπωσίασε διεκδικώντας μια θέση στο βάθρο. Τερμάτισε τελικά τέταρτος μπροστά από τον Alex Martin(5-4) που κινήθηκε σταθερά πίσω από την πρώτη τριάδα και στα δύο σκέλη. Μια πτώση στο πρώτο σκέλος και κακή απόδοση στο δεύτερο έφεραν τον Marvin Musquin(4-6) μακριά από την πρώτη τριάδα αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι του στέρησε το βαθμολογικό του προβάδισμα και τον έστειλε επτά βαθμούς πίσω από τον J.Martin.