AMA MX – Δύσκολες νίκες για R.Dungey και C.Webb

Στον ένατο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2015 που πραγματοποιήθηκε στην Washougal ο βροχερός καιρός αλλά και ο δυνατός ανταγωνισμός δυσκόλεψε τις νίκες των Ryan Dungey στα 450 και Cooper Webb στα 250.

Για ακόμα ένα αγώνα οι Ryan Dungey και Justin Barcia πάλεψαν για την νίκη στην κατηγορία στο λασπωμένο τερέν της Washougal Ένα λάθος όμως του Barcia ήταν η διαφορά των δύο διεκδικητών που έδωσε τελικά την τέταρτη φετινή νίκη του Dungey. Στο πρώτο σκέλος για έκτη συνεχόμενη εκκίνηση ο Barcia έστριψε πρώτος και δεν χρειάστηκε να κοιτάξει ποτέ πίσω του κερδίζοντας το σκέλος με 29 δευτερόλεπτα διαφοράς από τον δεύτερο. Για την δεύτερη θέση έγινε σκληρή μάχη με τους Phil Nicoletti, Christoephe Pourcel και Ryan Dungey να την διεκδικούν. Με τον Nocoletti να μένει πίσω, ο Dungey κατάφερε να περάσει τον Pourcel αργά, στον ένατο γύρο, χάνοντας πολύτιμο χρόνο για το κυνήγι της πρώτης θέσης.

Ο R.Dungey έχει τις περισσότερες νίκες στην ιστορία της Washougal.

Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Barcia πήρε την εκκίνηση αλλά αυτή τη φορά είχε κοντά του τους Dungey, Ken Roczen και Vince Frieze. Σύντομα άρχισε η μάχη της πρώτης θέσης με τον Dungey να επιτίθεται στον Barcia αλλά να προσέχει πίσω του και τον απειλητικό Roczen. Μετά τα μισά του αγώνα ο Barcia κατάφερε να κάνει διαφορά από τον Dungey ενώ ο Roczen είχε μείνει πιο πίσω. Όμως ο Barcia είχε μια μικρή πτώση που επέτρεψε στον Dungey(2-1) να τον περάσει και να πάρει το σκέλος που του έδινε και την νίκη στον αγώνα. Ο Barcia(1-2) προσπάθησε μετά την πτώση του να πιάσει τον Dungey, παραλίγο όμως να έχει ακόμα μια πτώση και έτσι επαναπαύτηκε στην δεύτερη θέση σε σκέλος και σύνολο τελικά. Στην τρίτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Pourcel(3-5) που έδειξε ότι είχε κέφια στην Washougal ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Roczen(7-3) που δεν μπόρεσε να ανακάμψει από την μέτρια εκκίνηση του στο πρώτο σκέλος. Κοντά στο βάθρο βρέθηκε ο Nicoletti(4-6) τερματίζοντας τελικά στην πέμπτη θέση με τον Weston Peick(12-4) να ανακάμπτει στο δεύτερο σκέλος μπαίνοντας στην τελική πρώτη εξάδα.

Κατηγορία 250
Στην Washougal ήταν η σειρά του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Jeremy Martin να πραγματοποιήσει κακή εμφάνιση και να μειώσει ο έτερος διεκδικητής του πρωταθλήματος Marvin Musquin την διαφορά στον βαθμολογικό πίνακα στους τέσσερις βαθμούς. Κανένας από τους δύο όμως δεν κέρδισε τον αγώνα αφού ο Cooper Webb ήταν δυνατός και στα δύο σκέλη κάτι που του έδωσε τελικά την νίκη. Στο πρώτο σκέλος ο Christioan Craig πήρε την εκκίνηση και παρά τα επτά δευτερόλεπτα διαφοράς από τον δεύτερο, είχε μια πτώση που έδωσε την πρωτοπορία του αγώνα στον Webb. Μετά τα μισά του σκέλους ο Musquin έπιασε τον Webb και τον πέρασε στους τελευταίους γύρος, κρατώντας την πρωτοπορία μέχρι και τον τερματισμό παρά τις προσπάθειες του Webb να επανακτήσει την πρώτη θέση. Στο δεύτερο σκέλος ο J.Martin ήθελε καλή εκκίνηση μετά το καταστροφικό του πρώτο σκέλος και την πήρε στρίβοντας πρώτος στην πρώτη στροφή.

Ο C.Webb είναι σε μεγάλη φόρμα στους τελευταίους αγώνες.

Κοντά του βρέθηκε ο Webb και λίγο αργότερα ο Musquin ανεβάζοντας το θερμόμετρο και για την νίκη του αγώνα μεταξύ των Webb και Musquin αλλά και για την βαθμολογία μεταξύ των Martin και Musquin. O Webb κατάφερε να περάσει τον Martin αλλά ο Martin απάντησε στους τελευταίους γύρους. Όμως ο Martin έκανε ένα λάθος χάνοντας την πρώτη θέση από τον Webb και την δεύτερη από τον Musquin. Η κατάταξη δεν άλλαξε μέχρι και τον τερματισμό με τον Webb(2-1) να κερδίζει το σκέλος και τον αγώνα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Musquin(1-2) μαζεύοντας την διαφορά από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Martin. Οι καλοί τερματισμοί του Aaron Plessinger(5-4) και στα δύο σκέλη τον ανέβασαν στην τρίτη θέση του βάθρου ενώ ο Craig(4-5) συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση.  Ο J.Martin(9-3) έχασε βαθμούς στην Washougal αλλά παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Την πρώτη του φετινή εμφάνιση στο AMA Motocross πραγματοποίησε ο Arnaud Tonus(3-20) μετά την ασθένεια που αντιμετώπισε, κατέλαβε μάλιστα την τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος, μια εμφάνιση που δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο.

AMA SX 2024 – Η ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΟΥ 15ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ PHILADELPHIA

Το AMA Supercross 2024 έφτασε στον 15ο του γύρο και την Philadelphia, όπου η σχεδίαση...