AMA MX – Αγκαλιά με τον τίτλο ο R.Dungey

Στην Unadilla o Ryan Dungey πέτυχε την πέμπτη του φετινή νίκη και μεγάλωσε σημαντικά το βαθμολογικό του προβάδισμα στα 450, κάτι που μπορεί να του δώσει τον τίτλο στον επόμενο αγώνα. Τον δέκατο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2015 ο Joe Savatgy θα τον θυμάται για το υπόλοιπο της ζωής του αφού πέτυχε την πρώτη νίκη της καριέρας του στα 250.

Κατηγορία 450
Με διπλή νίκη ο Ryan Dungey έφυγε από την Unadilla κερδίζοντας εύκολα το πρώτο σκέλος και επικρατώντας στην μάχη με τον Ken Roczen στο δεύτερο για να αυξήσει την βαθμολογική του διαφορά στους 79 βαθμούς. Τώρα θέλει στους επόμενους δύο αγώνες μόνο 21 βαθμούς για να πάρει τον τίτλο κάτι που μπορεί εύκολα να συμβεί την ερχόμενη εβδομάδα στην Utah. Στο πρώτο σκέλος ο Justin Baryton έβαλε τέλος στο σερί των εκκινήσεων του Justin Barcia, με τον Dungey να παίρνει νωρίς την πρωτοπορία και να δημιουργεί σημαντική διαφορά από τους υπόλοιπους στο τέλος του αγώνα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Barcia χωρίς ανταγωνισμό ενώ τρίτος ήταν ο Trey Canard που επέστρεψε δυνατά στον δεύτερο φετινό του αγώνα.

Πολύ κοντά στον τρίτο του τίτλο στην κατηγορία ο R.Dungey.

Στο δεύτερο σκέλος ο Justin Bogle πήρε την εκκίνηση επιστρέφοντας από τραυματισμό αλλά ταυτόχρονα και στο ντεμπούτο του στην μεγάλη κατηγορία. Όμως και πάλι ο Dungey πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα με τον Roczen να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Bogle και Barcia περνώντας στην δεύτερη θέση πίσω από τον πρωτοπόρο. Στο τέλος του αγώνα ο Roczen έκανε την επίθεση του στον Dungey χωρίς όμως να καταφέρει να τον περάσει. Έτσι ο Dungey κέρδισε το σκέλος και τον αγώνα συνεχίζοντας μια επιτυχημένη χρονιά. Στην δεύτερη θέση του βάθρου τον ακολούθησε ο Justin Barcia(2-4) που δεν μπόρεσε στο δεύτερο σκέλος να πιάσει δυνατό ρυθμό. Το πρώτο του φετινό βάθρο πέτυχε ο Trey Canard(3-6) με καλή εκκίνηση και τερματισμό στο πρώτο σκέλος αλλά και αυτός δεν μπόρεσε να πιάσει καλό ρυθμό και να βρεθεί μπροστά στο δεύτερο σκέλος. Πολύ καλό αγώνα έκανε ο Shaun Simpson(4-8) τερματίζοντας στην τέταρτη θέση, στην πρώτη του εμφάνιση στο AMA Motocross χρησιμοποιώντας την διακοπή του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP για προετοιμασία και δημόσιες σχέσεις. Άτυχος σε αυτό τον αγώνα ο Ken Roczen(16-2) έχοντας πτώση στην εκκίνηση του πρώτου σκέλους σε μια σύγκρουση με τον Christophe Pourcel. Στο δεύτερο σκέλος επέστρεψε δυνατά και διεκδίκησε την πρώτη θέση από τον Dungey χωρίς όμως επιτυχία. Κατατάχτηκε τελικά στην πέμπτη θέση μπροστά από τον ομόσταυλο του Broc Tickle(6-9).

Κατηγορία 250
Επέστρεψε στις νίκες μετά από αρκετό καιρό, η άλλοτε κυρίαρχος της κατηγορίας Pro Circuit Kawasaki και παρά το γεγονός ότι ο Joe Savatgy δεν κέρδισε κανένα από τα δύο σκέλη ωστόσο οι δύο δεύτερες θέσεις ήταν αρκετές για να του δώσουν την πρώτη νίκη της καριέρας του. Στο πρώτο σκέλος ο Savatgy πήρε την εκκίνηση και οδήγησε στην πρώτη θέση μέχρι να τον περάσει στον ενδέκατο γύρο ο Jeremy Martin.  Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας κράτησε την πρώτη θέση μέχρι και τον τερματισμό με τον Savatgy λίγο πιο πίσω στην δεύτερη θέση και κοντά τον Chris Aldredge στην τρίτη.

Η νίκη του J.Savatgy ήταν σημαντική τόσο για τον ίδιο όσο και για την ομάδα του.

Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Savatgy πήρε την εκκίνηση και αυτή την φορά έχασε την πρώτη θέση από τον Marvin Musquin που τον πέρασε στον ένατο γύρο. Παρόλα αυτά ο Savatgy κατάφερε να τερματίσει στην δεύτερη θέση κερδίζοντας έτσι τον πρώτο αγώνα της καριέρας του. Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Musquin(4-1) που μετά το δύσκολο πρώτο του σκέλος με τις πολλές πτώσεις, ανέκαμψε στο δεύτερο, το κέρδισε και πλησιάσε στην βαθμολογία τον J.Martin στους δύο βαθμούς. Φανερά απογοητευμένος με το κακό δεύτερο του σκέλος ο J.Μartin(1-5) τερμάτισε τρίτος στον αγώνα και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη του αντιπάλου του στην βαθμολογία Musquin στο πρώτο σκέλος. Πολλές οι ανακατατάξεις για τις υπόλοιπες θέσεις με τον Jessy Nelson(6-4) να παίρνει την τέταρτη θέση τον Alex Martin(8-6) την πέμπτη και τον Shane McElrath(7-8) την έκτη.