Monster Cup 2015 – Ο Κ.Roczen κερδίζει τον αγώνα, όχι όμως το εκατομμύριο

12074536_987553147972312_7321079050987304446_nΚερδίζοντας τους δύο από τους τρεις τελικούς ο Ken Roczen έγινε ο πέμπτος διαφορετικός νικητής του Monster Energy Cup, φεύγοντας από το Las Vegas κατά 100.000 δολάρια πλουσιότερος. Ο Ryan Dungey βρέθηκε ξανά στην δεύτερη θέση όπως και σε όλα τα προηγούμενα Monster Energy Cup.

Οι αγώνες του φετινού Monster Energy Cup είχαν λίγο από όλα. Δράμα, λάθη, τραυματισμούς και έντονο ανταγωνισμό για την τελική επικράτηση. Το κυριότερο όμως ήταν ότι όλα τα μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου supercross ήταν εκεί και έδωσαν την μάχη για την πρώτη θέση. Αυτός που κατάφερε να επιβληθεί στον αγώνα ήταν ο Ken Roczen που όπως δήλωσε η επιλογή του να περάσει στις αναρτήσεις της Kayaba του έδωσε αυτό το κάτι παραπάνω που χρειαζόταν. Ο Γερμανός με αποτελέσματα 1-4-1 και με τα λάθη των αντιπάλων του κατάφερε να κερδίσει το φετινό αγώνα και έγινε ο πέμπτος διαφορετικός νικητής στα πέντε χρόνια διοργάνωσης του αγώνα. Εφόσον δεν κέρδισε και τους τρεις τελικούς ο Roczen δεν πήρε το έπαθλο του ενός εκατομμυρίου δολαρίων αλλά τα 100 χιλιάρικα τις πρώτης θέσης του αγώνα.

12108227_10153675180753844_5678635018956665731_n

Σημαντικός αγώνας για την προετοιμασία του Ken Roczen για τη νέα χρονιά.

Στα προηγούμενα τέσσερα ο Ryan Dungey έχει καταφέρει το απίστευτο να τερματίζει πάντα δεύτερος κάτι που δεν άλλαξε και φέτος με τον πρωταθλητή ΑΜΑ ΜΧ/SX 2015 να φέρνει αποτελέσματα 2-5-2 για την δεύτερη θέση του αγώνα. Πολύ κοντά στη νίκη βρέθηκε ο Jason Anderson κέρδισε τον πρώτο αγώνα όμως ξέχασε να περάσει από την Joker Lane στην οποία οι οδηγοί έπρεπε να περάσουν τουλάχιστον μια φορά, γεγονός που τον έριξε στην έκτη θέση. Με αποτελέσματα 6-1-3 ο Anderson τερμάτισε τρίτος, κέρδισε όμως ένα ολοκαίνουργιο φορτηγάκι της TOYOTA επικρατώντας και στις τρεις εκκινήσεις του αγώνα.

12107802_10153675180423844_4153222761348492962_n

Όλοι περίμεναν τον J.Stewart πιο δυνατό όμως χωρίς σαμάρια στην πίστα οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Πολλοί οδηγοί ανέφεραν ότι στον αγώνα δεν υπήρχαν σαμάρια κάτι που έκανε τον ανταγωνισμό μεγαλύτερο γιατί δεν επέτρεπε στους προπονημένους και πρωτοκλασάτους οδηγούς να αποκτήσουν μεγάλο πλεονέκτημα. Επίσης να αναφέρουμε ότι ο Trey Canard που είχε τον ταχύτερο χρόνο στα δοκιμαστικά και ο James Stewart, είχαν πτώση στον πρώτο αγώνα με αποτέλεσμα ο Stewart να τραυματιστεί στον καρπό.