AMA/FIM SX – Πρώτη νίκη για τον R.Dungey δύο στα δύο για τον C.Webb

Trackwalk-Practice_Supercross_San-Diego0531-300x200@2xΣτο ηλιόλουστο San Diego πραγματοποιήθηκε ο δεύτερο γύρος του AMA/FIM Supercross 2016 με τους περσινούς πρωταθλητές να υπερασπίζονται τους τίτλους τους και να κερδίζουν τις δύο κατηγορίες. Ο Ryan Dungey πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στα 450 με τον Cooper Webb να βρίσκει τελικά τον δρόμο για την νίκη στην Lites παραμένωντας αήττητος.

450 SX Class
Την 23η νίκη τη καριέρας του πέτυχε ο Ryan Dungey συνεχίζοντας ένα απίστευτο σερί από την περσινή χρονιά με 18 συνεχόμενα βάθρα. Ο περσινός πρωταθλητής είχε καλή εκκίνηση και πέρασε στην πρώτη θέση στον πρώτο γύρο προσπερνώντας τους Justin Brayton και Vince Friese. Στο τέλος του αγώνα ο Chad Reed τον πίεσε για την πρώτη θέση όμως ο Dungey πήρε τελικά την νίκη που του έδωσε και την πρωτοπορία στην βαθμολογία. Νωρίς στην δεύτερη θέση βρέθηκε και ο Reed απολαμβάνοντας και αυτός καλή εκκίνηση, με τον βετεράνο να τηρεί την παράδοση που τον θέλει να πηγαίνει καλά στο San Diego. Πήρε την δεύτερη θέση και βρίσκεται τέταρτος στην βαθμολογία δέκα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Dungey.

Ο Dungey στερήθηκε το κόκκινο φόντο στην μοτοσυκλέτα του για έναν αγώνα. Από τον επόμενο θα είναι ξανά στα κόκκινα.

Ο νικητής του πρώτου αγώνα στο Anaheim Jason Anderson δεν είχε καλή εκκίνηση και από την ένατη θέση έπρεπε να δώσει σκληρές μάχες για να φτάσει τελικά στην τρίτη θέση. Εκεί συνάντησε πάλι μπροστά του τον Cole Seely και όπως έχει κάνει πολλές φορές  στο παρελθόν του πήρε την θέση, αυτή τη φορά νωρίτερα από τους τελευταίους γύρους. Ο Seely παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με την τέταρτη του θέση στο San Diego έχοντας πολύ κοντά τον Eli Tomac που κέρδισε την μάχη για την πέμπτη θέση από τον Ken Roczen. H κακή εκκίνηση του Trey Canard τον έφερε στην έβδομη θέση ενώ ο James Stewart αν και πήρε το ΟΚ να αγωνιστεί μετά την διάσειση του πρώτου αγώνα ωστόσο δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός και δεν συνέχισε την προσπάθεια του μετά τα δοκιμαστικά.

250 Lites Class Δύσης
Ο μόνος που έδειξε το προηγούμενο σαββατοκύριακο ότι μπορεί να σταματήσει τον Cooper Webb ήταν ο Jessy Nelson. Δυστυχώς όμως ο Nelson τραυματίστηκε σε προπόνηση κατά την διάρκεια της εβδομάδας και δεν μπόρεσε να συμμετέχει στο San Diego. Ο Webb δεν είχε και σε αυτόν τον αγώνα καλή εκκίνηση και βρισκόταν μακριά από την μάχη για την πρώτη θέση των Jordon Smith και Zach Osborne.

IMG_0652-300x200@2x

Από τώρα έχουν αρχίσει να ρωτάνε τον C.Webb αν στο διάλειμμα την δυτικής ακτής θα αγωνιστεί στα 450. και βρισκόμαστε μόλις στον δεύτερο αγώνα του πρωταθλήματος.

Στον ενδέκατο γύρο ο Webb πήρε την πρωτοπορία από τον Osborne κερδίζοντας άνετα τον δεύτερο φετινό του αγώνα. Μετά από μέτρια εκκίνηση ο Joe Savatgy τερμάτισε στην δεύτερη θέση με τον Smith να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου και τον ομόσταυλο του Christian Graig να καταλαμβάνει την τέταρτη θέση. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση ο Colt Nichols πήρε την πέμτη θέση ενώ ο Osborne μετά από ένα λάθος έπεσε από την δεύτερη θέση στην έκτη όπου και τερμάτισε.