ΜΧ Inter d’Italia 2016 – O E.Bobryshev κερδίζει στο Alghero

12642543_1204111769606907_1487728916382845601_nΧωρίς τον Antonio Cairoli που τραυματίστηκε την περασμένη εβδομάδα, ξεκίνησε το Motocross Internazionali d’Italia 2016 στην πίστα του Alghero όπου μετά από τρία μοναδικά σκέλη με διαφορετικούς νικητές, ο Evgeny Bobryshev κέρδισε το μικτό σκέλος της κατηγορίας Elite και ήταν ο νικητής του αγώνα.

Κατηγορία Elite
Στο καθιερωμένο μικτό σκέλος ΜΧ1-ΜΧ2 ο Jose Butron πήρε την εκκίνηση όμως τον πέρασαν στον δεύτερο γύρο ο Evgeny Bobryshev, ο παγκόσμιος πρωταθλητής ΜΧGP Romain Febvre και αργότερα και ο Jeremy VanHorebeek. H πρώτη τριάδα δεν άλλαξε μέχρι και τον τερματισμό με τον Jeffrey Herlings να περνάει στην τέταρτη θέση μετά από κακή εκκίνηση και φυσικά ήταν ο πρώτος αθλητής της ΜΧ2 κατηγορίας. Πέμπτος τερμάτισε ο Butron με έκτο τον παγκόσμιο πρωταθλητή της ΜΧ2 Tim Gajser που φέτος αγωνίζεται στην ΜΧ1.

12592735_1204111939606890_5712355872135270421_n

Δεν επέτρεψε σε κανέναν να τον απειλήσει ο E.Bobryshev στο σκέλος της Elite.

Κατηγορία ΜΧ1
Τον αγώνα οδήγησε ο Gajser από τον πρώτο γύρο έχοντας πίσω του τον Glenn Coldenhoff και τον Gautier Paulin. Ο Febvre δεν είχε καλή εκκίνηση όμως ανέβαινε σταθερά θέσεις μέχρι και τον ενδέκατο γύρο όπου έφτασε και πέρασε για την πρωτοπορία τον Gajser. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της ΜΧGP κέρδισε το σκέλος με δεύτερο τον ομόσταυλο του στην Monster Energy Yamaha VanHorebeek και τρίτο τον Bobryshev. Η κακή εκκίνηση έφερε τον Μax Nagl στην τέταρτη θέση ενώ ο Paulin ολίσθησε στην πέμπτη θέση. Έκτος ήταν ο Tanel Leok με τον Gajser να εγκαταλείπει τον αγώνα τρεις γύρους πριν το τέλος.

12647319_1204106966274054_2131142374435505385_n

Ο R.Febvre κέρδισε την ΜΧ1 και προσπάθησε να κερδίσει και την Elite.

10 17 BUTRON OLIVA Jose Antonio

Ο Jeffrey Herlings δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και κέρδισε άνετα το σκέλος της ΜΧ2 οδηγώντας από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό στην πρώτη θέση ρίχνοντας γύρο μέχρι και την έκτη θέση όπου τερμάτισε o Thomas Covington. . Εξαιρετική εμφάνιση του Michele Cervelin μετά από κακή εκκίνηση(ξεκίνησε ένατος) κατάφερε να ανέβει και να τερματίσει στην δεύτερη θέση ενώ ακόμα πιο μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Max Anstie ξεκινώντας από την 22η θέση για να τερματίσει τρίτος. Οι Karel Kutsar και Alvin Ostlund τερμάτισαν τέταρτος και πέμπτος αντίστοιχα.

12669717_1204104992940918_2802580414999389044_n

O Jeffrey Herlings ή αλλιώς “η σφαίρα” έριξε γύρο μέχρι και στον έκτο στο σκέλος της ΜΧ2.