AMA/FIM SX – Τέταρτη νίκη για τον R.Dungey μόνος στην κορυφή ο J.Savatgy

12688212_10153916150238844_918444034766911111_nΟ αγώνας του San Diego II ήταν ντυμένος στα χρώματα παραλλαγής θέλοντας να τιμήσουν της αμερικανικές ένοπλες δυνάμεις μια και στην πόλη είναι η βάσεις της δύναμης του Ειρηνικού των ΗΠΑ. Ο Ryan Dungey πέτυχε με στρατιωτική ακρίβεια τον στόχο της πρώτης θέσης στα 450 ενώ στα 250 o Joey Savatgy κέρδισε ακόμα μια μάχη αλλά όχι τον πόλεμο.

Κατηγορία 450 SX Class
O αγώνας για την πρώτη θέση τελείωσε σχετικά νωρίς αφού ο Ryan Dungey κατάφερε να πάρει την εκκίνηση και να θέσει τον ρυθμό του αγώνα. Με την φετινή απόδοση του περσινού πρωταθλητή και πρωτοπόρου της βαθμολογίας, ήταν αναμενόμενο να πάρει την νίκη όχι όμως με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο Cole Seely. Ο rookie της περσινής σεζόν βρέθηκε και αυτός από την αρχή του αγώνα στην δεύτερη θέση την οποία και κράτησε, απαντώντας στις επιθέσεις του Ken Roczen.

2016-san-diego-two-sx-450-class_1394

O R.Dungey μπορεί να μην τρέξει στον επόμενο αγώνα και να παραμείνει πρώτος στην βαθμολογία. Οι 26 βαθμοί διαφοράς τόσο νωρίς στο πρωτάθλημα είναι εντυπωσιακοί.

Ο νικητής του προηγούμενου αγώνα δεν είχε ιδανική εκκίνηση και έδωσε αρκετές μάχες με τους Trey Canard και Eli Tomac για να πάρει την τρίτη θέση στο βάθρο. Ακόμα χειρότερη εκκίνηση είχε ο Jason Anderson όμως με τον γνωστό του επιθετικό τρόπο κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, σε μια δύσκολη και τεχνική πίστα όπου οι προσπεράσεις ήταν πολύ δύσκολες. Παρά την καλή του εκκίνηση ο Canard έμεινε στην πέμπτη θέση επιρεασμένος από τον τραυματισμό στο χέρι μερικές εβδομάδες πριν. Ο Tomac σε κάποια στιγμή του αγώνα βρέθηκε στην μάχη της τρίτης θέσης όμως τελικά έπεσε στην έκτη θέση όπου και τερμάτισε.

250 Lites Δύσης
Φωτιά έχει πάρει το πρωτάθλημα με τα στραβοπατήματα του μεγάλου φαβορί της κατηγορίας και περσινού πρωταθλητή Cooper Webb. Πτώσεις και μηχανικές βλάβες στους προηγούμενους αγώνες έφεραν τον Webb σε ισοβαθμία με τον Joey Savatgy αλλά η ιστορία είχε και συνέχεια στο San Diego II. Μετά από σύντομη μάχη των Chris Alldradge, Jordon Smith και Savatgy η πρωτοπορία του αγώνα κατέληξε στον Savatgy. Πίσω του δεν άργησε να βρεθεί ο Webb με την μάχη για την πρωτοπορία του πρωταθλήματος να ξεκινάει λίγο πριν τα μισά του αγώνα. Όμως και πάλι ο Webb είχε ένα γλίστρημα του μπροστινού τροχού με αποτέλεσμα να πέσει από την δεύτερη θέση στην τέταρτη.

2503-e1454938599507

Στον C.Webb αρέσει το ψευδώνυμο “λύκος” και ο Savatgy πρόσφατα επέλεξε το “λιοντάρι”. Απλά γιατί όπως δήλωσε το λιοντάρι είναι πιο δυνατό από τον λύκο. Οι κόντρες καλά κρατούν μέσα και έξω από τις πίστες.

Έτσι ο Savatgy πήρε άνετα τον αγώνα και την πρωτοπορία στην βαθμολογία ενώ ο Webb κατάφερε να ανακτήσει την δεύτερη θέση και να τερματίσει σε αυτήν. O νικητής του προηγούμενου αγώνα Christian Craig συμπλήρωσε το βάθρο με τον Colt Nichols να τερματίζει στην τέταρτη θέση, τον Zach Osborne που αγωνίστηκε τραυματίας στην πέμπτη και τον Mitchell Oldenburg στην έκτη.