Η ΚΤΜ SEE στον πρώτο αγώνα του Π.Π. ΜΧ 2016 στη Χαλκίδα

12803052_841216925986937_3814605997104950758_nΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο 1ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος MX 2016, διεξάχθηκε στην πίστα της Χαλκίδας, την Κυριακή 28/2. Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και τα paddock της πίστας γέμισαν από φίλους της μοτοσυκλέτας, δίνοντας εορταστικό χαρακτήρα στην έναρξη του Πρωταθλήματος. Η KTM SouthEast Europe ήταν εκεί όπως πάντα, δείχνοντας την αστείρευτη αγάπη της για το χώμα και τους αγώνες, όντας ‘‘Ready to Race’’, με το νέο ανανεωμένο Racing Team για τη σεζόν του 2016.

Στην κατηγορία MX1, ο Γιώργος Ηλιόπουλος οδηγώντας την KTM 450 SX-F του Team Orange, τερμάτισε στην 5η θέση στο πρώτο σκέλος. Στο δεύτερο σκέλος έκανε μια καλή εκκίνηση και στους πρώτους γύρους βρισκόταν στην τέταρτη θέση. Παραμένοντας συγκεντρωμένος και επιθετικός κατάφερε στο μέσο του σκέλους να ανέβει στην 3η θέση, στην οποία και τερμάτισε, παίρνοντας την 3η θέση στη συνολική βαθμολογία του πρώτου αγώνα.
Ο Κυριάκος Κόττης, πάνω στην μοτοσυκλέτα του, KTM 450 SX-F του Team Orange, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το πρώτο σκέλος. Τερμάτισε στην 4η θέση, στο δεύτερο σκέλος, με 11η θέση στη συνολική βαθμολογία.
Ο Μιχάλης Παναγιωτόπουλος με KTM 250 SX αναβάτης του Team Black τερμάτισε στην 8η θέση και στα δύο σκέλη.
Ο Ανάργυρος Τσαρνάς με Husqvarna FC 450 επίσης αναβάτης του Team Black, τερμάτισε στην 6η και 9η θέση αντίστοιχα στα δύο σκέλη, με 7η θέση στη συνολική βαθμολογία του διήμερου.

12814672_841216852653611_891077329697898826_n

Στην κατηγορία ΜΧ2, Αλέξανδρος Γεωργαντάς με Husqvarna FC 250 της ομάδας MOTOACTION, ξεκίνησε δυναμικά το Πρωτάθλημα με μια 4η θέση στη συνολική βαθμολογία, μετά από δυο τέταρτες θέσεις και στα δύο σκέλη.
Ο Άγγελος Βογιατζής της Ομάδας ΜΑΚΙΝΑ και περσινός Πρωταθλητής στην κατηγορία ΜΧ85 έκανε μια δυναμική μετάβαση στην κατηγορία ΜΧ2, η οποία χαρακτηρίζεται από υψηλό ανταγωνισμό και αρκετές συμμετοχές. Ο Άγγελος οδηγώντας την KTM 250 SX, βρισκόταν στην δέκατη θέση κατά τη διάρκεια του πρώτου σκέλους, αλλά είχε μια ατυχή πτώση και τερμάτισε στη 13η θέση. Στο δεύτερο σκέλος τερμάτισε στην 10η θέση, παίρνοντας έτσι την 11η θέση στη συνολική βαθμολογία.

1918196_841217175986912_1825452261253609302_n
Ο Μανώλης Παναγιωτόπουλος του Team Black με KTM 150 SX τερμάτισε στην 14η και 12η θέση, με 12η θέση στη συνολική βαθμολογία.

Ο Νεκτάριος Παπαβασιλείου αναβάτης του Team Orange, ο Πολυπρωταθλητής που έχει γράψει ιστορία με μοτοσυκλέτες ΚΤΜ, είχε μια ατυχία στο πρώτο σκέλος του 1ου αγώνα Π.Π. ΜΧ. Φτάνοντας στην πρώτη στροφή μετά την εκκίνηση, πάνω στην KTM 150 SX, ένας άλλος αναβάτης, ο οποίος βρισκόταν πίσω του, ακούμπησε με τη μοτοσυκλέτα του, τον πίσω τροχό του Νεκτάριου, οδηγώντας τον σε πτώση, η οποία είχε ως αποτέλεσμα την εξάρθρωση ενός δαχτύλου του. Ευτυχώς δεν ήταν σοβαρός τραυματισμός κι έτσι αναμένουμε την γρήγορη επιστροφή του στους αγώνες. Περαστικά Νεκτάριε!

Στην κατηγορία OPEN, o Σταμάτης Δημολιάνης, ο περσινός Πρωταθλητής σε αυτήν την κατηγορία, με την KTM 350 SX-F της ομάδας FANMOTO τερμάτισε στη 2η θέση και στα δύο σκέλη.
Ο Χρήστος Τομαράς με KTM 450 SX-F τερμάτισε στην 1η θέση και στα δύο σκέλη. Και οι δύο αυτοί αναβάτες ανέδειξαν με τον καλύτερο τρόπο την υπεροχή της πορτοκαλί μάρκας.

12829175_841216845986945_3540041514548552351_o

Στην κατηγορία ΜΧ65, ο Μάριος Κανάκης με KTM 65 SX της ομάδας MOTOACTION, τερμάτισε στην 1η και 2η θέση, παίρνοντας την 2η θέση στη συνολική βαθμολογία του πρώτου αγώνα.

Στην κατηγορία ΜΧ85, ο Αντώνης Σάγμαλης, ο περσινός Πρωταθλητής στην κατηγορία ΜΧ65, ξεκίνησε ηγετικά στην κατηγορία ΜΧ85, με μια 1η θέση στο πρώτο σκέλος πάνω στην μοτοσυκλέτα του KTM 85 SX της ομάδας ΜΑΚΙΝΑ, αλλά είχε μια ατυχία στο δεύτερο σκέλος και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει, παίρνοντας έτσι την 8η θέση στη συνολική βαθμολογία.

Η ΚΤΜ S.E.E. και το KTM Racing & Support Team, το οποίο συνοδεύει όλους τους αγώνες των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων, εύχονται στους αναβάτες να έχουν μια καλή σεζόν, γεμάτη αδρεναλίνη και επιτυχίες. Καλή ξεκούραση σε όλους και ραντεβού πάλι στα χώματα!

Επόμενος αγώνας: 12-13 Μαρτίου – Πτολεμαΐδα.