AMA/FIM SX – Πρώτες νίκες για E.Tomac και J.Martin

3_S_16_19_10602O ένατος γύρος του AMA/FIM Supercross 2016 πραγματοποιήθηκε στις καθιερωμένες εκδηλώσεις του ετήσιου γεγονότος του μηχανοκίνητου αθλητισμού της Αμερικής, της Daytona. Σε μια πίστα με περισσότερο motocross χαρακτηριστικά, οι Eli Tomac στα 450 και Jeremy Martin στα 250 επικράτησαν, δείχνοντας ότι παραμένουν δυνατοί στο motocross.

Κατηγορία 450 SX Class
Το ξεκίνημα για τον Eli Tomac δεν ήταν καθόλου καλό στο supercross με την καινούργια του ομάδα και τίποτα δεν έδειχνε ότι ο Tomac θα μπορούσε να επιστρέψει στο ανταγωνιστικό επίπεδο που τον είχαμε γνωρίσει. Ευτυχώς για αυτόν αλλά και για το θέαμα, ο Tomac πήρε μια ανάσα στην Daytona σε μια πίστα που έχει περισσότερο motocross χαρακτηριστικά που του ταιριάζουν. Ήταν γρήγορος ολόκληρη την ημέρα του αγώνα και στο τέλος κέρδισε τον τελικό της μεγάλης κατηγορίας σχετικά άνετα, οδηγώντας από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό στην πρώτη θέση.  Στον ρυθμό του πρώτου προσπάθησε να κινηθεί ο περσινός πρωταθλητής  Ryan Dungey, όμως όταν κατάλαβε ότι ο Tomac ήταν αποφασισμένος για την πρώτη θέση, ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν ρίσκαρε και μάλιστα κατάφερε να μεγαλώσει το βαθμολογικό του προβάδισμα και σε αυτόν τον αγώνα. Ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Marvin Musquin.

3_S_16_19_10602

Κερδίζοντας την Daytona ο Eli Tomac έδειξε ότι τουλάχιστον φέτος, είναι έτοιμος για το motocross.

Βρέθηκε και αυτός από την αρχή στην τρίτη θέση και προσπάθησε να ακολουθήσει τους πρωτοπόρους. Στο τέλος έμεινε τρίτος ανεβαίνοντας για τρίτη φορά φέτος στο βάθρο στην πρώτη του χρονιά στην κατηγορία. Τέταρτος τερμάτισε ο Jason Anderson μετά από καλή εκκίνηση και ένα σταθερό αγώνα με πέμπτο τον Ken Roczen, που έχασε κι άλλους βαθμούς στο κυνήγι του τίτλου και πάλι στις εκκινήσεις όπου και σε αυτόν τον αγώνα έφυγε πολύ πίσω για να καταφέρει σε μια δύσκολη για προσπέραση πίστα, να τερματίσει στην πρώτη εξάδα. Ο Trey Canard οδήγησε από την αρχή μέσα στην πρώτη εξάδα και έδωσε πολλές μάχες για να τερματίσει στην έκτη θέση. Στις αρνητικές ειδήσεις του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του James Stewart στο δεξί του πόδι όπου περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες για την κατάσταση του.

Κατηγορία 250 Lites Ανατολής
Ο δεύτερος αγώνας του πρωταθλήματος για την κατηγορία 250 Lites Ανατολής επιφύλασσε δυνατές συγκινήσεις και θέαμα με τον Malcolm Stewart να παίρνει την εκκίνηση και να οδηγεί τον αγώνα για δώδεκα γύρους έχοντας πίσω του συνέχεια τους Jeremy Martin αλλά και τους Martin Davalos και Justin Hill που τον πίεζαν διαρκώς. Η πίστα δεν επέτρεπε πολλές προσπεράσεις και ο M.Stewart το εκμεταλλεύτηκε όσο μπορούσε, αποτρέπωντας τον Martin να τον περάσει. Ο αργός ρυθμός του όμως έφερε στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης τους  Davalos και Hill και η μάχη άναψε για τα καλά.

martin-1daytona-main-017-1

O Jeremy Martin με δύο τίτλους στο motocross ψάχνει τον πρώτο του supercross τίτλο.

Στον δέκατο τρίτο γύρο όμως ο Stewart έκανε ένα λάθος δίνοντας την ευκαιρία που χρειαζόταν ο Martin για να πάρει την πρωτοπορία και τελικά την πρώτη του φετινή νίκη. Στον επόμενο γύρο ο M. Stewart έκανε κι άλλο λάθος και αυτή τη φορά τον πέρασαν οι Hill και Davalos για να τερματίσουν δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα, αφήνοντας τον M.Stewart τέταρτο.  Η μέτρια εκκίνηση του Aaron Plessinger τον έφερε στην πέμπτη θέση ενώ στην πρώτη εξάδα μπήκε ο Ελβετός Arnaud Tonus και αυτός μετά από μέτρια εκκίνηση.