ΚΤΜ SEE – Στην κορυφή της βαθμολογίας o Γ.Ηλιόπουλος

12814225_848687768573186_8131965623728327736_nΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
2ος ΑΓΩΝΑΣ Π.Π. ΜΧ ΣΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ – ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΣ MX1 Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΤΗΣ KTM ΓΙΩΡΓΟΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ “FROZEN” Ο 2ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος MX 2016, διεξάχθηκε στην πίστα της Εορδαίας, στην Πτολεμαΐδα, την Κυριακή 13/3.

Η μεγάλη βροχόπτωση που είχε ξεκινήσει από την Παρασκευή, έκανε το τερέν της πίστας ολισθηρό και απρόβλεπτο, δυσκολεύοντας πάρα πολύ το έργο των αναβατών.

Στην κατηγορία MX1, ο Γιώργος Ηλιόπουλος οδηγώντας την KTM 450 SX-F του Team Orange, έκανε μια καλή εκκίνηση στο πρώτο σκέλος, βρισκόμενος στις πρώτες θέσεις. Στη συνέχεια, ανέβηκε στη δεύτερη θέση και οδηγώντας επιθετικά βρισκόταν συνέχεια ακριβώς πίσω από τον πρώτο αναβάτη. Στους τελευταίους γύρους του σκέλους, ο πρώτος αναβάτης είχε μια πτώση, με τον Γιώργο να παίρνει την 1η θέση, μετά από σκληρή μάχη μέσα στη λάσπη. Στο δεύτερο σκέλος, βρισκόταν στη 1η θέση κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του σκέλους, αλλά είχε μια ατυχή πτώση στον προτελευταίο γύρο, παίρνοντας έτσι την 2η θέση, με 1η θέση στη συνολική βαθμολογία του δεύτερου αγώνα.

10452376_848687968573166_5518096023894163207_n

Ο Κυριάκος Κόττης, πάνω στην KTM 450 SX-F του Team Orange, πήρε την εκκίνηση στο πρώτο σκέλος, δημιουργώντας διαφορά από τους υπόλοιπους αναβάτες, αλλά μετά από μερικές πτώσεις εξαιτίας του ολισθηρού τερέν, χωρίς να σκεφτεί ούτε μια στιγμή να τα παρατήσει, τερμάτισε στην 5η θέση. Στο δεύτερο σκέλος, τερμάτισε στην 2η θέση, με μια 3η θέση στη συνολική βαθμολογία.

Στην κατηγορία ΜΧ2, Αλέξανδρος Γεωργαντάς με Husqvarna FC 250 της ομάδας MOTOACTION, ήταν κι αυτός ένας από τους αναβάτες που δεν πτοήθηκαν από τις δύσκολες και εξαντλητικές συνθήκες του αγώνα. Τερμάτισε στην 3η και 4η θέση στα δύο σκέλη, με μια 2η θέση στη συνολική βαθμολογία.

1391601_848687761906520_6308665193850501792_n

Στην κατηγορία OPEN, o Σταμάτης Δημολιάνης, με KTM 350 SX-F της ομάδας FANMOTO, τερμάτισε στη 2η θέση, στο πρώτο σκέλος. Ο Χρήστος Τομαράς με KTM 450 SX-F τερμάτισε στην 1η θέση. Το δεύτερο σκέλος της κατηγορίας Open, δεν πραγματοποιήθηκε.

Στην κατηγορία ΜΧ65, ο Μάριος Κανάκης με KTM 65 SX της ομάδας MOTOACTION, τερμάτισε στην 1η θέση, και ήταν ο μόνος που πήρε βαθμούς σε αυτόν τον αγώνα, στην κατηγορία ΜΧ65. Το δεύτερο σκέλος δεν πραγματοποιήθηκε.

Στην κατηγορία ΜΧ85, ο Αντώνης Σάγμαλης, μετά από μερικές πτώσεις, τερμάτισε επάξια στην 1η θέση, στο πρώτο σκέλος, πάνω στην μοτοσυκλέτα του KTM 85 SX της ομάδας ΜΑΚΙΝΑ. Στο δεύτερο σκέλος, τερμάτισε στη 2η θέση, με 2η θέση στη συνολική βαθμολογία.

1936296_848687755239854_2000024270254882845_n

Η ΚΤΜ S.E.E. και το KTM Racing & Support Team, συγχαίρουν όλους τους αναβάτες για την προσπάθειά τους και για τα αποτελέσματα που έφεραν σε έναν πραγματικά δύσκολο αγώνα. Επίσης, συγχαρητήρια στους μικρούς αναβάτες των κατηγοριών ΜΧ65 και ΜΧ85, που δεν τα παράτησαν ούτε στιγμή και οδήγησαν με πείσμα μέσα στα μεγάλα λούκια που είχαν ανοίξει προηγουμένως οι μοτοσυκλέτες των μεγάλων κατηγοριών!

Επόμενος αγώνας: 2-3 Απριλίου – Πτολεμαΐδα.