AMA MX – R.Dungey και A.Martin κατακτούν το Glen Helen

DSC_7082-768x511Ο δεύτερος αγώνας του ΑΜΑ Motocross 2016 στο Glen Helen ήταν γεμάτος ανατροπές και εκπλήξεις που επιρέασαν το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ryan Dungey πήρε νωρίς την πρώτη του φετινή νίκη στα 450, μετά τα προβλήματα του Ken Roczen, και ο Alex Martin κατέκτησε την πρώτη νίκη της καριέρας του στην μικρή κατηγορία.

Ο αγώνας έδειχνε ότι θα ήταν ακόμα μια εύκολη νίκη για τον Ken Roczen όμως ένα μηχανικό πρόβλημα στο πρώτο σκέλος χάλασε το πιθανό αήττητο σερί του Γερμανού. Στο πρώτο σκέλος ο Ryan Dungey πήρε νωρίς την πρωτοπορία του αγώνα από τον Trey Canard ενώ ο Roczen από την τέταρτη θέση ανέβηκε στους πρώτους γύρους σταδιακά στην δεύτερη. Αφού ακολούθησε τον Dungey για μερικούς γύρους τελικά έκανε την επίθεση του, πέρασε μπροστά και δημιούργησε διαφορά από τον Dungey. Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος και στους τελευταίους γύρους αντιμετώπισε πρόβλημα με την μπροστινή του ανάρτηση, γεγονός που τον ανάγκασε να κόψει ρυθμό και να μην βγάζει πολλά από τα άλματα της πίστας. Σύντομα τον πέρασε ο Dungey για την πρώτη θέση και ακολούθησαν οι Jason Anderson και Eli Tomac ρίχνοντας τον Roczen στην τέταρτη θέση.

DSC_7082-768x511

Ο R.Dungey είναι πάντα εκεί για να εκμεταλλευτεί και την παραμικρή αδυναμία του ανταγωνισμού.

Στο δεύτερο σκέλος όμως ο Roczen δεν είχε αντίπαλο. Πέρασε από την αρχή μπροστά και οδήγησε τον αγώνα στην πρώτη θέση από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό, κερδίζοντας με μεγάλη διαφορά το σκέλος. O Dungey τερμάτισε στην δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος αλλά με τερματισμούς 1-2 ήταν ο τελικός νικητής του αγώνα. Το δεύτερο σκαλί του βάθρου δεν ήταν αντάξιο της απόδοσης του Roczen, παρά τα προβλήματα όμως κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Και πάλι οι κακές εκκινήσεις του Eli Tomac(3-3) δεν τον άφησαν να μετατρέψει την pole possition σε νίκη, όπως είχε κάνει με χαρακτηριστικό τρόπο στον περσινό αγώνα. Προβλήματα όμως με τις εκκινήσεις είχε και ο Jason Anderson(2-5) βρήκε όμως τον δρόμο για την δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος πετυχαίνοντας το καλύτερο του αποτέλεσμα στην κατηγορία ενώ στο δεύτερο έμεινε πέμπτος για την τέταρτη θέση του συνόλου. O Trey Canard(7-4) πήρε την πέμπτη θέση μπροστά από τον τον έκτο Josh Grant(6-6) που πάντα πηγαίνει καλά στο Glen Helen.

Κατηγορία 250
Την πρώτη νίκη της καριέρας του πήρε στο Glen Helen o Alex Martin(2-2) μετά από δύο δύσκολα σκέλη για την μικρή κατηγορία. Ο αδερφός του περσινού πρωταθλητή(Jeremy Martin) κατάφερε να έχει ικανοποιητικές εκκινήσεις και μάλιστα να οδηγήσει το πρώτο σκέλος για αρκετούς γύρους στην πρώτη θέση. Το πρώτο σκέλος τελικά πήγε στο Cooper Webb ενώ στο δεύτερο ο Jeremy Martin(4-2) δεν είχε αντίπαλο για την πρώτη θέση. Οι οδηγοί της Yamaha συμπλήρωσαν το βάθρο με τους αδερφούς Martin, Alex και Jeremy να καταλαμβάνουν τις δύο πρώτες θέσεις και τον Webb(1-4) στην τρίτη.

DSC6424_Kyoshi_Alex-Jeremy-MArtin-COoper-Webb-Star-Racing-Yamaha_05282016

Ένα βάθρο με πολλούς νικητές από την ίδια όμως ομάδα στα 250. Ο C.Webb πήρε το πρώτο σκέλος, ο J.Martin πήρε το δεύτερο και ο A.Martin πήρε τον αγώνα και την πρωτοπορία στην βαθμολογία.

Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμα έναν “rookie” τον Austin Folkner(3-5) που με την τέταρτη θέση ξεπέρασε γρήγορα τα προβλήματα του προηγούμενου αγώνα στο Hangtown.  Στην πέμπτη θέση ο Aaron Plesinger(5-6) δεν έχει δείξει να κάνει το κάτι παραπάνω από την περσινή σεζόν αλλά δεν τον έχουν βοηθήσει και οι εκκινήσεις του. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Jessy Nelson(13-3) με ένα κακό πρώτο σκέλος με πτώσεις και προβλήματα στην εκκίνηση αλλά και ένα πολύ καλό δεύτερο που βρέθηκε από νωρίς μπροστά. Ο νικητής του προηγούμενου αγώνα Joey Savatgy(9-7) δεν μπόρεσε να επαναλάβει τον θρίαμβο της περασμένης εβδομάδας,  μένοντας πίσω από την αρχή και στα δύο σκέλη. Στο τέλος της ημέρας έχασε και την πρωτοπορία στην βαθμολογία από τον Alex Martin που πλέον οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.