AMA MX – Επικράτησαν οι πρωτοπόροι των βαθμολογιών(video)

LMP_8763_Brian-Converse_KEn-ROczen_High-Point_06182016Η μεγάλη είδηση στον τέταρτο αγώνα του ΑΜΑ Motocross 2016 ήταν η απουσία λόγω τραυματισμού του περσινού πρωταθλητή Ryan Dungey. Αυτό βοήθησε, για ακόμα μια κυρίαρχη εμφάνιση του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Ken Roczen στην μεγάλη κατηγορία. Τα προβλήματα του ανταγωνισμού επέτρεψαν στον Joey Savatgy να επεκτείνει το βαθμολογικό του προβάδισμα κερδίζοντας στα 250.

Η πτώση του Ryan Dungey στον προηγούμενο αγώνα ήταν πιο επώδυνη από ότι έδειξε τελικά η δεύτερη θέση που κατέκτησε στον αγώνα του Κολοράντο. Ο περσινός πρωταθλητής είχε ένα ράγισμα στην σπονδυλική του στήλη και αποφάσισε τελικά να μην συνεχίσει το πρωτάθλημα. Σίγουρα στην απόφαση αυτή ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι ο Dungey έχει συσσωρεύσει κούραση με τις σταθερές του εμφανίσεις σε motocross και supercross όλα αυτά τα χρόνια και ο τραυματισμός ήταν μια ευκαιρία για ξεκούραση. Από την άλλη ο Ken Roczen φέτος είναι καλύτερος από ποτέ, και δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει ακόμα δύο σκέλη και έναν αγώνα στο πρωτάθλημα. Σταθερή εμφάνιση και μαχητικό πνεύμα κράτησαν μέσα στην πρώτη τριάδα τον Jason Anderson(3-3) και στα δύο σκέλη ενώ νωρίτερα είχε πάρει και την pole position του αγώνα.

LMP_8763_Brian-Converse_KEn-ROczen_High-Point_06182016

Ο Ken Roczen είναι σε άλλο επίπεδο φέτος.

Στο τέλος πήρε άξια την δεύτερη θέση αφού κατάφερε να παραμείνει όρθιος κάτι που δεν ήταν εύκολο για τον ανταγωνισμό. Ο Marvin Musquin(2-4) είχε καλές εκκινήσεις και κατάφερε να τις αξιοποιήσει τερματίζοντας στην τρίτη θέση του βάθρου. Ο Eli Tomac έδειξε ότι έχει την ταχύτητα να είναι μπροστά αλλά στο πρώτο σκέλος είχε μια πτώση στην προσπάθεια του να πλησιάσει τον Roczen κάτι που του στοίχισε σε θέσεις αλλά και σε ενέργεια για την συνέχεια του αγώνα. Με κορυφαία στιγμή την εκκίνηση του δεύτερου σκέλους ο Justin Barcia(7-5) για ακόμα έναν αγώνα έδειξε ότι δεν μπορεί να κρατηθεί στον ρυθμό των πρώτων τερματίζοντας τελικά στην πέμπτη θέση.  Καλή εμφάνιση για τον Christophe Pourcel (4-9) που δείχνει ότι ανεβάζει ρυθμούς σιγά σιγά μέσα στο πρωτάθλημα.

Κατηγορία 250
Κοιτώντας μπροστά και στα δύο σκέλη και κυρίως αποφεύγοντας τα λάθη ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Joey Savatgy(4-1) κατάφερε να πάρει την νίκη και να μεγαλώσει το βαθμολογικό του προβάδισμα. Στο πρώτο σκέλος ο Savatgy δεν είχε καλή εκκίνηση όμως έδωσε τις μάχες που έπρεπε για να μαζέψει βαθμούς. Στο δεύτερο σκέλος τα πράγματα ήταν πιο εύκολα με καλή εκκίνηση και σταθερό δυνατό ρυθμό, κράτησε στο τέλος πίσω του τον Alex Martin(29-2).

DSC_8654

Μέχρι στιγμής ο Joey Savatgy τα κάνει όλα σωστά.

Κακός αγώνας για την οικογένεια Martin με τον Alex να τερματίζει πολύ πίσω από μηχανικό πρόβλημα στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο ο περσινός πρωταθλητής Jeremy(2-32) αντιμετώπισε και αυτός μηχανικό πρόβλημα που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει. Αντιθέτως ο αγώνας ήταν πάρα πολύ καλός για τον Zach Osborne(1-4) που μετά την pole position βρέθηκε μπροστά στο πρώτο σκέλος και έκλεψε την νίκη από τον Alex Martin πριν αρχίσουν τα προβλήματα. Στο δεύτερο σκέλος κράτησε ένα σταθερό ρυθμό ανεβαίνοντας τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Από ότι φαίνεται ο Cooper Webb(3-5) δεν έχει ξεπεράσει τα προβλήματα με τον καρπό του και οδηγώντας συντηρητικά για την τρίτη θέση του συνόλου, προσπάθησε να μαζέψει βαθμούς ελπίζοντας για κάτι καλύτερο στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Ένα λάθος στο πρώτο σκέλος ήταν αρκετό για να στείλει τον Aaron Plessinger(6-3) εκτός βάθρου και στην τέταρτη θέση, παρά τον πολύ καλό αγώνα που έκανε και στα δύο σκέλη. Με προβλήματα αλλά και με ψυχή ειδικά μετά την καταστροφική εκκίνηση του δεύτερου σκέλους, ο νεαρός Austin Forkner(5-8) μπήκε ξανά στην πρώτη εξάδα. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Mitchell Oldenburg(7-7) στην έκτη θέση του συνόλου.

4019 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – VIDEO ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ 14ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΟ NASHVILLE

Παρακολουθήστε στο video που ακολουθεί ολόκληρους τους τελικούς αγώνες του 14ου γύρου του AMA Supercross...