Δεύτερη θέση για τον Α.Σάγμαλη στο πρωτάθλημα ΜΧ85 Αν. Ευρώπης 2016

Συνεχίζοντας τις επιτυχίες στους διεθνείς αγώνες ο Αντώνης Σάγμαλης μετά τον τίτλο που κατέκτησε το 2015 στην κατηγορία ΜΧ65 του Πρωταθλήματος Νοτιοανατολικής Ευρώπης, το 2016 στην πρώτη του χρονιά στην ΜΧ85, κατάφερε να πάρει την δεύτερη θέση και να προκριθεί στον μεγάλο τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ευρώπης της κατηγορίας.

Με σταθερούς τερματισμούς σε όλη την διάρκεια της χρονιάς, ο Αντώνης Σάγμαλης έκανε ξανά την χώρα μας υπερήφανη κυματίζοντας την Ελληνική σημαία στην δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος Motocross Νοτιοανατολικής Ευρώπης  ΜΧ85. Η πορεία του νεαρού Σάγμαλη ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές της βαλκανικής χερσονήσου τον έχει αναδείξει σε έναν από τους ανερχόμενους και πιο ελπιδοφόρους αθλητές της ευρύτερης περιοχής.

13435294_927748020669703_7976278237641283268_n

Στο τελευταίο σταθμό του Νοτιαν/κης Ευρώπης ο Α.Σάγμαλης πήρε μια τέταρτη θέση στο σύνολο που ήταν αρκετή για να κατακτήσει την δεύτερη θέση στην ΜΧ85.

Την περσινή σεζόν μάλιστα, ο Σάγμαλης κατάφερε να κερδίσει στο ίδιο πρωτάθλημα την κατηγορία ΜΧ65 μαζί με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross MX65 και στην πρώτη του χρονιά στην μεγαλύτερη κατηγορία ΜΧ85, με μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα και μεγαλύτερους σε ηλικία συναθλητές, τερμάτισε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος βάζοντας ψηλά την Ελλάδα ανάμεσα σε χώρες που έχουν καλύτερη παράδοση στις μικρές κατηγορίες.

Τώρα ο στόχος για τον Αντώνη Σάγμαλη είναι μια καλή παρουσία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016 που θα πραγματοποιηθεί στην πίστα του Loket στην Τσεχία στις 23-24 Ιουλίου όπου θα αναδειχτούν οι πρωταθλητές Ευρώπης στις κατηγορίες Νέων.

Επίσης στο πρωτάθλημα Πρωταθλήματος Motocross Νοτιοανατολικής Ευρώπης συμμετείχαν με επιτυχία και οι Γιώργος Καριώτης(10ος στην ΜΧ85) και ο Μάριος Κανάκης(7ος ΜΧ65) παίρνοντας την πρόκριση και αυτοί για τον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016.