ΑΜΑ ΜΧ – Δεύτερη φετινή νίκη για E.Tomac και A.Martin

Alex-Martin_Simon-Cudby_Washougal_1Δυνατές μάχες και αρκετό θέαμα είχε ο ένατος γύρος του ΑΜΑ Motocross 2016που πραγματοποιήθηκε στην Washougal με τον Eli Tomac να ξαναχτυπά την πρώτη θέση των 450 για δεύτερη φορά φέτος. Δεύτερη φετινή νίκη και για τον Alex Martin κερδίζοντας παλικαρίσια έναν δύσκολο αγώνα.

Το κυνήγησε από την αρχή, πήρε την pole position και παρά τις μέτριες εκκινήσεις του, ο Eli Tomac(2-1)  βρήκε τον δρόμο για την δεύτερη φετινή του νίκη. Στο πρώτο σκέλος ανέβηκε στην δεύτερη θέση στους τελευταίους γύρους και προσπάθησε στο τέλος να πλησιάσει τον Ken Roczen στην πρώτη θέση χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο δεύτερο δεν έχασε χρόνο και πλησίασε τον Roczen στους πρώτους γύρους για να του πάρει την πρωτοπορία και τελικά το σκέλος και τον αγώνα. O πρωτοπόρος της βαθμολογίας Roczen(1-2) κατάλαβε όπως δήλωσε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον Tomac στο δεύτερο σκέλος και αποφάσισε να φερθεί έξυπνα κρατώντας την δεύτερη θέση που έτσι κι αλλιώς, δεν του στερούσε τίποτα από το βαθμολογικό του προβάδισμα.

LMP_5874_Brian-Converse_Eli-Tomac_Milville-Spring-Creek_2016 12

“Στο πρώτο σκέλος, τα πρώτα 20 λεπτά δεν ήξερα τι έκανα μέσα στην πίστα…από εκεί και μετά ξύπνησα και οδήγησα δυνατά μέχρι και το δεύτερο σκέλος” δήλωσε ο E.Tomac μετά τον αγώνα.

Καλές εκκινήσεις και δυνατές εμφανίσεις έφεραν τον Marvin Musquin(3-3) σε ακόμα ένα φετινό βάθρο που όπως δήλωσε με τόσους τραυματίες στην κατηγορία θα πρέπει σε κάθε αγώνα να είναι στο βάθρο. Και μια και αναφερθήκαμε σε τραυματισμούς και απουσίες οι Broc Tickle, James Stewart, Blake Baggett, Cole Seely, Trey Canard και Ryan Dungey είναι στην λίστα των πρωτοκλασάτων οδηγών που δεν συμμετείχαν στην κατηγορία. Ο Weston Peick(7-5) πέτυχε το καλύτερο φετινό του αποτέλεσμα τερματίζοντας στην τέταρτη θέση μπροστά από τον ομόσταυλο ου Justin Barcia(10-4) που κατέλαβε την πέμπτη θέση Την εξάδα συμπλήρωσε ο βετεράνος πια, Andrew Short(6-7).

Κατηγορία 250
Ο αγώνας ήταν του Alex Martin(1-2) πολύ απλά γιατί τον ήθελε περισσότερο από τους άλλους κάτι που το έδειξε και στα δύο σκέλη. Στο πρώτο σκέλος οδήγησε δυνατά από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό, ενώ στον χαμό του δεύτερου σκέλους με πτώσεις και συγκρούσεις στον πρώτο γύρο, κατάφερε να αναρριχηθεί και να τερματίσει στην δεύτερη θέση κερδίζοντας άξια τον αγώνα. Με μια 10η και μια πρώτη θέση ο “rookie” Austin Forkner κέρδισε το πρώτο του σκέλος στην κατηγορία και πέτυχε το καλύτερο του αποτέλεσμα τερματίζοντας στην δεύτερη θέση.

Alex-Martin_Simon-Cudby_Washougal_1

Τον ήθελε τον αγώνα και τελικά τον πήρε ο A.Martin στην Washougal.

Κακές εκκινήσεις και κακές επιλογές για τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Cooper Webb(3-6) ειδικά με την κόντρα του με τον Joey Savatgy που είχε σαν αποτέλεσμα να έχουν επαφή οι δύο οδηγοί και να καθυστερήσουν χάνοντας πολλές θέσεις. Ο Webb πάντως βρήκε τον δρόμο για το βάθρο επεκτείνοντας κι άλλο την βαθμολογική του διαφορά. Μεγάλος χαμένος του αγώνα ήταν ο Savatgy(2-11) που βρισκόταν σε καλή μέρα αλλά πλήρωσε ακριβά το block pass ου επιχείρησε στον Webb. Τερμάτισε στην τέταρτη θέση και παραμένει στην διεκδίκηση του τίτλου. Το καλύτερο φετινό του αποτέλεσμα πέτυχε ο Justin Hill(8-4) τερματίζοντας στην πέμπτη θέση ενώ ο Adam Cianciarulo(6-7) τερμάτισε για ακόμα έναν αγώνα στην πρώτη εξάδα, κάνοντας μια σταθερή χρονιά που όπως έχει δηλώσει είναι ο στόχος του.

AMA SX 2024 – ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΟΝ 14Ο ΓΥΡΟ ΤΟΥ NASHVILLE

Ο 14ος γύρος του AMA Supercross 2024 αποτέλεσε αρνητικό σταθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος...