ΑΜΑ ΜΧ – Τίτλοι για K.Roczen και C.Webb, νίκη για Ζ.Osborne

2016-Budds-Creek-MX-250-Class_846-640x427Έναν αγώνα πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος ο Κen Roczen πήρε τον τίτλο στα 450 και ο Cooper Webb στα 250, κλείνοντας ουσιαστικά νωρίς την χρονιά του AMA Motocross 2016. Στο Budds Creek ο Zach Osborne πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στα 250 και μαζί με τον Roczen στα 450 ήταν οι μεγάλοι νικητές του αγώνα.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα του ο Ken Roczen(1-1)  κατέκτησε τον τίτλο στην μεγάλη κατηγορία, έναν αγώνα πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, κερδίζοντας στο Budds Creek την όγδοη φετινή του νίκη. Μετά από αυτό δεν υπάρχουν και πολλά να πει κανείς για την εκπληκτική φετινή απόδοση του Γερμανού. Στην δεύτερη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Justin Barcia(3-3) δίνοντας σκληρές μάχες και στα δύο σκέλη με τον Marvin Musquin(2-4) που τελικά τερμάτισε τρίτος.

2016-Budds-Creek-MX-450-Class_868

Την φετινή χρονιά ο K.Roczen είχε αντίπαλο μόνο τον εαυτό του.

Ο δεύτερος της βαθμολογίας Eli Tomac(6-2) ήταν άτυχος και στα δύο σκέλη με πτώση και κακή εκκίνηση στο πρώτο και πτώση στο δεύτερο. Ανεβαίνοντας θέσεις και στα δύο σκέλη τερμάτισε έκτος στο πρώτο και δεύτερος στο δεύτερο για την τέταρτη θέση της ημέρας. Ο Tomac είχε και την καλύτερη στιγμή του αγώνα όταν στην πτώση του στο δεύτερο σκέλος βοήθησε τον Ronnie Stewart να σηκωθεί αφού τον είχε πλακώσει επικίνδυνα η μοτοσυκλέτα του. Ο Tomac μετέπειτα πήγε στην μοτοσυκλέτα του και συνέχισε τον αγώνα του τερματίζοντας μάλιστα στην δεύτερη θέση.  Επιστροφή στην πρώτη εξάδα για τους Phil Nicoletti(4-6) και Dean Wilson (5-5) μετά από αρκετό καιρό τερματίζοντας πέμπτος και έκτος αντίστοιχα.

Κατηγορία 250
Στον αγώνα του Budds Creek, πέτυχαν δύο αναβάτες για πρώτη φορά κάτι που δεν είχαν καταφέρει στο παρελθόν. Ο Zach Osborne κέρδισε τον πρώτου του αγώνα στα 250 και ο Cooper Webb κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο στην κατηγορία την τελευταία στιγμή μάλιστα πριν ανέβει στην μεγάλη κατηγορία. Για τον Webb(6-3) ο αγώνας δεν ήταν ευχάριστος αφού πτώσεις και κακές εκκινήσεις τον κράτησαν στις πίσω θέσεις, τερματίζοντας μετά από πολύ δουλειά στην πέμπτη θέση της ημέρας. Στο τέλος όμως όλα αυτά δεν είχαν καμία σημασία γιατί μπόρεσε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου τίτλου στην μικρή κατηγορία, ένα τίτλο που δικαιωματικά τον άξιζε, ξεπερνώντας προβλήματα τραυματισμών στην αρχή της περιόδου και με πέντε νίκες στην συνέχεια έδειξε πως είναι ο κυρίαρχος στα 250. Λίγο πίσω από την κατάκτηση του τίτλου από τον Webb o Osborne(4-1) ήταν ο δεύτερος άνθρωπος του αγώνα πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στην κατηγορία.

Zach Osborne took home his first career 250 moto victory at Budds Creek on Saturday! (Photo- Simon Cudby)

Την πρώτη νίκη της καριέρας του πέτυχε ο Zach Οsborne στο Budds Creek.

Παρά την μέτρια εκκίνηση στο πρώτο σκέλος κατάφερε να πάρει την τέταρτη θέση, επέστρεψε όμως στο δεύτερο σκέλος με μια καλή εκκίνηση, κερδίζοντας την πρώτη θέση μετά από μια μικρή μάχη με τον Austin Forkner. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Alex Martin(1-4) που μάλιστα ισοβάθμησε στην κατάταξη του αγώνα με τον Osborne χάνοντας το bonus του δεύτερου σκέλους. Ο A.Martin κέρδισε την μάχη της πρώτης θέσης με τον Adam Cianciarulo στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο σκέλος η κακή του εκκίνηση τον έφερε να δουλεύει σκληρά για την τέταρτη θέση. Τερμάτισε στην δεύτερη θέση της ημέρας δικαιώνοντας την επιλογή για την αμερικανική ομάδα του φετινού Εθνών. Πολύ καλή εμφάνιση για τον Forkner(5-2), έδειξε ότι ο “rookie” μαθαίνει γρήγορα και μάλιστα πάλεψε και για την νίκη του δεύτερου σκέλους όμως υπέκυψε στην εμπειρία του Osborne. Ανέβηκε όμως στο βάθρο στο τέλος του αγώνα αφήνοντας τον ομόσταυλο του Adam Cianciarulo(2-5) τέταρτο, που όπως δήλωσε η προσπάθεια του να κατακτήσει το πρώτο σκέλος(τελικά έπεσε και έχασε την πρώτη θέση από τον A.Martin) τοn κατέβαλε σωματικά και δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί την καλή του εκκίνηση στο δεύτερο. Με μεγάλες δυσκολίες μέσω πτώσεων και κακών εκκινήσεων ο Aaron Plessinger(8-6) κατάφερε να πάρει την έκτη θέση στον αγώνα.

2016-Budds-Creek-MX-250-Class_846-640x427

Βρέθηκε κοντά στην κατάκτηση του τίτλου αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά τελικά ο Cooper Webb τα κατάφερε στην τελευταία του χρονιά στα 250.