Βαλκανιονίκης ο Α.Σάγμαλης, δεύτερος ο Μ.Κανάκης

14595620_1003768603067644_6523113166720641399_nΤο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Motocross 2016 ολοκληρώθηκε στην πίστα του Troyan της Βουλγαρίας την περασμένη Κυριακή και ο Αντώνης Σάγμαλης ανέβασε στο υψηλότερο ιστό την Ελληνική σημαία, κερδίζοντας το πρωτάθλημα της κατηγορίας ΜΧ85. Στην κατηγορία ΜΧ65 ο Έλληνας Πρωταθλητής Μάριος Κανάκης ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα τερματίζοντας στην δεύτερη θέση ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες των Ελλήνων αθλητών.

52119-8381c9353a89c2cd7c15186b3312756c

Αντώνης Σάγμαλης

Ο νεαρός Αντώνης Σάγμαλης έκανε για ακόμα μια φορά την χώρα μας υπερήφανη κερδίζοντας τον δεύτερο συνεχόμενο διεθνή τίτλο της καριέρας του. Μετά το Πρωτάθλημα ΜΧ Νοτιανατολικής Ευρώπης που κατέκτησε πέρσι στην κατηγορία ΜΧ65 φέτος ανέβηκε κατηγορία και στην ΜΧ85 τερμάτισε στην δεύτερη θέση στον ίδιο θεσμό, όμως παράλληλα συμμετείχε και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της MX85 κερδίζοντας τον φετινό τίτλο. Η νίκη του Αντώνη δεν ήταν εύκολη καθώς είχε να αντιμετωπίσει δυνατούς αντιπάλους μέσα στην σεζόν με κυριότερο τον Βούλγαρο Nιcolai Malinov που ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στον τελευταίο αγώνα μέσα στην πατρίδα του και την πίστα του Troyan. Όλα κρίθηκαν στον τελευταίο αγώνα αλλά ο Έλληνας αθλητής κατάφερε να διατηρήσει το βαθμολογικό του προβάδισμά και να πάρει τον τίτλο.

77878-d40d8e56b2066075391405b4ae8b2ac3

Μάριος Κανάκης

Οι επιτυχίες όμως για τους Έλληνες αθλητές δεν σταμάτησαν εκεί καθώς και ο Πανελληνιονίκης της κατηγορίας MX65 Μάριος Κανάκης πήρε την δεύτερη θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΜΧ65 και αυτός δίνοντας μάχη για την πρώτη θέση με τον αθλητή από την Βουλγαρία και τελικό νικητή αυτής Victor Borislavov. Επίσης υπήρχε και μια διάκριση για Κύπριο αθλητή τον Χριστόφορο Χαραλάμπους να καταλαμβάνει την τρίτη θέση στην κατηγορία ΜΧ1.

14595620_1003768603067644_6523113166720641399_n

Βάθρο ΜΧ85

Οι παραπάνω, δεν ήταν οι μόνοι Έλληνες που συμμετείχαν στο Βαλκανικό. Ο Γιώργος Καριώτης στην ΜΧ85 είχε καλά αποτελέσματα αν και δεν ακολούθησε ολόκληρο το πρωτάθλημα ωστόσο κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη εξάδα. Στην ίδια κατηγορία συμμετείχαν περιστασιακά οι Ανδρεάς Ανδρέου και Στυλιανή Κανάκη.