MXGP – Α.CAIROLI KAI P.JONASS ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΟ QATAR

Στο Qatar ξεκίνησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP 2017 όπου ο Antonio Cairoli μετά τους διεθνείς αγώνες προετοιμασίας, απέδειξε και στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος ΜΧGP ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση κερδίζοντας και τα δύο σκέλη της μεγάλης κατηγορίας. Στην ΜΧ2 ο Pauls Jonass κέρδισε και αυτός τα δύο σκέλη της κατηγορίας δίνοντας δυνατές μάχες.

Κατηγορία MXGP
Μετά την επικράτηση του περσινού πρωταθλητή Tim Gajser στα προκριματικά, ο Antonio Cairoli(1-1) μπήκε μπροστά και έδωσε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο σκέλος καταφέρνοντας να περάσει πρώτο την γραμμή του τερματισμού. Στο δεύτερο η αντίδραση του Gajser(3-2) ήταν αναμενόμενη με τον Σλοβένο να οδηγεί το σκέλος μέχρι και τον προτελευταίο γύρο όπου ο Cairoli αποφάσισε να αυξήσει την πίεση και να πάρει την νίκη. Ο Gajser τερμάτισε στην δεύτερη θέση του σκέλους αλλά και του αγώνα με τον Clement Desalle(2-4) να συμπληρώνει το βάθρο του Qatar μετά από καλές εκκινήσεις και δυνατά σκέλη.

Μια καλή εκκίνηση και μια μέτρια καθόρισαν τον δρόμο του Evgeny Bobryshev(4-7) προς την τέταρτη θέση του αγώνα, και ίσως να βρισκόταν και στο βάθρο αν κράταγε μέχρι το τέλος την δεύτερη θέση του πρώτου σκέλους. Η πέμπτη θέση πήγε στον Romain Febvre(10-3) μετά από μια καταστροφική εκκίνηση στο πρώτο σκέλος και μια πτώση, ανέκαμψε όμως στο δεύτερο σκέλος τερματίζοντας στην τρίτη θέση.  Με μέτριες εκκινήσεις αλλά με σταθερή απόδοση ο Gauteir Paulin(6-5) κατέλαβε την έκτη θέση στον αγώνα. Στο ντεμπούτο του στην μεγάλη κατηγορία ο Jeffrey Herlings είχε εγχειριστεί στον καρπό του μετά την πτώση του στο Ottobiano, και συμμετείχε στον αγώνα για να μαζέψει βαθμούς τερματίζοντας τελικά στην 15η θέση..

21 92 Guillod, Valentin SUI FMS HON 0 0 0

Με όπλο τις καλές εκκινήσεις ο Pauls Jonass(1-1) κυριάρχησε στον αγώνα του Qatar κερδίζοντας τον προκριματικό αγώνα αλλά και τα δύο σκέλη της κατηγορίας. Αντιμετώπισε όμως και δυνατό ανταγωνισμό από τον Banoit Paturel(2-2) που διεκδίκησε την νίκη και στα δύο σκέλη,  χωρίς όμως να τα καταφέρει αλλά και από τον Julien Lieber(3-3) που μπήκε στην μάχη της πρώτης θέσης στο δεύτερο σκέλος.

Ο Paturel πήρε τελικά την δεύτερη θέση στον αγώνα αφήνοντας τον Lieber τρίτο. Πολύ καλή εμφάνιση για τον πρωταθλητή ΕΜΧ250 2016 Thomas Kjer Olsen(4-4) τερματίζοντας στην τέταρτη θέση, με τον Michele Cervelin(6-8) να καταλαμβάνει τελικά την πέμπτη θέση μετά από πολύ κακές εκκινήσεις. Η πτώση του πρώτου σκέλους εξουθένωσε τον Jeremy Seewer(12-5) στην προσπάθεια του να ανέβει θέσεις, κάτι που τον επηρέασε και στο δεύτερο σκέλος τερματίζοντας τελικά στην έκτη θέση του αγώνα.