AMA MX – O J.HERLINGS EKΛΕΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ IRONMAN

Στον τελευταίο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2017 στο Ironman, όλοι περίμεναν την εξέλιξη της κατηγορίας 450 και κατά πόσο ο Eli Tomac θα κατάφερνε να πάρει τον πρώτο του τίτλο. Όμως, η συμμετοχή και διπλή νίκη του Jeffrey Herlings στην μεγάλη κατηγορία, ήταν αυτή που απέσπασε όλα τα φώτα της δημοσιότητας. Στα 250 ο πρωταθλητής από τον προηγούμενο αγώνα Zach Osborne πήρε την τελευταία του νίκη στην κατηγορία καθώς την νέα σεζόν θα αγωνιστεί στα 450.

Ήταν ένας αγώνας με ξεχωριστό ενδιαφέρον και πολλά ερωτηματικά για την συμμετοχή του Jeffrey Herlings(1-1) στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος. Θα βοηθούσε τον ομόσταυλο του Marvin Musquin στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, θα κέρδιζε κόντρα στους κορυφαίους του αμερικανικού πρωταθλήματος, θα πίεζε τον Eli Tomac σε κάποιο λάθος για να βοηθήσει τον Musquin ή απλά θα έκανε τον αγώνα του για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα; Η απάντηση ήταν όλα αυτά μαζί καθώς ο Jeffrey από τα δοκιμαστικά πέτυχε χρόνους πρόκληση που έπρεπε οι “Αμερικάνοι”  να αγωνιστούν για την τιμή τους. Στο πρώτο σκέλος ο Herlings ξεκίνησε από την τρίτη θέση και γρήγορα πέρασε τους Blake Baggett και Eli Tomac για την πρώτη θέση. Ο Tomac αν και ήθελε λίγους βαθμούς για να πάρει το πρωτάθλημα αποδέχτηκε την πρόκληση του Herlings και μπήκε στην μάχη της πρώτης θέσης, μέχρι να έχει μια πτώση που τον κράτησε πίσω. Την πρόκληση όμως δέχτηκε και ο Musquin που λίγο αργότερα πλησίασε τον Ολλανδό αλλά δεν κατάφερε να τον περάσει. Στο δεύτερο σκέλος οι ρόλοι αντιστράφηκαν όταν ο Herlings έπρεπε να ξεκινήσει από σχεδόν τελευταίος μετά την πτώση του στον πρώτο γύρο, για να διεκδικήσει την νίκη. Κατάφερε το εκπληκτικό να φτάσει στην δεύτερη θέση και μετά την πτώση του Musquin κερδίζοντας σκέλος και αγώνα, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση.

Ο J.Herlings δημιούργησε θόρυβο με την εντυπωσιακή του νίκη στο Ironman.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Musquin(2-2) κάνοντας ότι μπορούσε καλύτερο για να είναι στην διεκδίκηση του τίτλου. Η δεύτερη θέση στο Ironman δεν του έδωσε τον τίτλο αλλά τον έφερε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας κερδίζοντας την μάχη από τον Blake Baggett(3-3) που τερμάτισε τρίτος στον αγώνα και την βαθμολογία. Καλές εκκινήσεις και μεγάλο κίνητρο, μετά την επιλογή του στην αμερικανική ομάδα για το Motocross των Εθνών, έφεραν τον Cole Seely(4-4)στην τέταρτη θέση της ημέρας, μπροστά από τον πέμπτο και σταθερό στους τελευταίους αγώνες Cooper Webb(6-5). Παίρνοντας αρκετά ρίσκα στο πρώτο σκέλος, μπαίνοντας στην μάχη της πρώτης θέσης με τον Herlings αλλά και με μυαλωμένη οδήγηση στην συνέχεια, ο Eli Tomac(5-6) πήρε την έκτη θέση στον αγώνα κάτι που ήταν αρκετό για να του δώσει πανάξια, τον πρώτο του τίτλο στην μεγάλη κατηγορία.

Κατηγορία 250
Με νίκη ολοκλήρωσε την καλύτερη χρονιά της καριέρας του ο Zach Osborne(1-1) κερδίζοντας και τα δύο σκέλη στο Ironman, έχοντας φυσικά κατακτήσει τον τίτλο από τον προηγούμενο αγώνα. Ο Osborne πάλεψε με τον Adam Cianciarulo(2-2) και στα δύο σκέλη κερδίζοντας δύσκολα το πρώτο και εύκολα το δεύτερο. Ο Cianciarulo προσπάθησε να επαναλάβει την νίκη της προηγούμενης εβδομάδας στο Budds Creek αλλά αρκέστηκε στην δεύτερη θέση μια και ο πρωταθλητής ήταν άπιαστος στο Ironman.
Με νίκη ολοκλήρωσε την καριέρα του στα 250 ο Z.Osborne. Την νέα σεζόν θα αγωνιστεί στα 450 στο motocross.
To πρώτο βάθρο της καριέρας του πέτυχε ο Colt Nichols(3-4) σε έναν αγώνα που πραγματικά έγινε χαμός για την τρίτη θέση. Η πτώση του τέταρτου στον αγώνα Jeremy Martin(8-3) στο πρώτο σκέλος τον έφερε μακριά από την πρώτη τριάδα αν και στα δύο σκέλη είχε καλές εκκινήσεις και ανταγωνιστικό ρυθμό. Πολύ καλή εμφάνιση του Mitchell Harrison(5-8) στην πέμπτη θέση με τον Chase Sexton(10-6) να κλέβει τις εντυπώσεις στο πρώτο σκέλος οδηγώντας στην τρίτη θέση μέχρι τον προτελευταίο γύρο όπου μια πτώση τον έριξε αρκετές θέσεις πίσω. Τερμάτισε στην έκτη θέση ενώ θα μπορούσε ακόμα και για το βάθρο στον αγώνα.