O C.MARTINEZ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ SUPERCROSS 2017

Στο Gdansk της Πολωνίας πραγματοποιήθηκε ο φετινός αγώνα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Supercross 2017 με τον Αμερικανό Cole Martinez να κερδίζει την κατηγορία SX1 μπροστά σε 8.000 θεατές.

Κατηγορία SX1
Στην κύρια κατηγορία οι Cole Martinez και ο Γάλλος Boris Maillard κέρδισαν τις δύο προκριματικές σειρές και στον Τελικό ο Mallard οδήγησε τον αγώνα μετά την εκκίνηση. Γρήγορα όμως ο Martinez κατάφερε να τον περάσει και να οδηγήσει στην πρώτη θέση μέχρι και τον τερματισμό κατακτώντας τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης αλλά και του Βασιλιά SX της Πολωνίας. Ο Mallard τερμάτισε στην δεύτερη θέση με τρίτο τον Γερμανό Dominique Thury που βρέθηκε κοντά στις πρώτες θέσεις σε όλους τους αγώνες της ημέρας. Την μάχη της τέταρτης θέσης κέρδισε ο Πορτογάλος Hugo Basaula αφήνοντας πέμπτο τον Βρετανό Jack Brunnel.

Κατηγορία SX250
O νικητής του αγώνα της κατηγορίας προέκυψε από τα συνδυασμένα αποτελέσματα δύο Τελικών Αγώνων όπου και τους δύο κατάφερε να κερδίσει ο Βρετανός Gradie Featherstone. Η νίκη του Featherstone δεν ήρθε εύκολα καθώς ο Γερμανός Paul Haberland κρατούσε την πρωτοπορία του πρώτου αγώνα μέχρι και 100 μέτρα από τον τερματισμό πριν έρθει ο Βρετανός να του την κλέψει. Ο Haberland στον δεύτερο αγώνα υπέκυψε στην ανωτερότητα του Featherstone τερματίζοντας τελικά δεύτερος στο σύνολο. Με τερματισμούς 3-4 στους δύο τελικούς, ο Πολωνός Symon Staszkiewicz ξεσήκωσε τους συμπατριώτες του ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βάθρου.

Κατηγορία SX125
Και σε αυτήν την κατηγορία η τελική κατάταξη προέκυψε από δύο Τελικούς Αγώνες με τον Βρετανό Adam Collins να πετυχαίνει το απόλυτο με δύο νίκες. Για τις υπόλοιπες θέσεις έγιναν μεγάλες μάχες με τον Βέλγο Bo De Clercq να πετυχαίνει τα καλύτερα αποτελέσματα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Την τρίτη θέση κατάλαβε ο Γάλλος Axel Boldrini.