2ος Αγώνας Παν. Πρωτ ΜΧ 2016, Πτολεμαΐδα – Αποτελέσματα και πρώτες φωτογραφίες
Κάτω από αντίξοες συνθήκες ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 2016 στην πίστα της Πτολεμαΐδας. Η συνεχόμενη βροχή με την έντονη λάσπη που δημιουργήθηκε έκανε τον αγώνα ξεχωριστό και δεν έλειψαν οι εκπλήξεις σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες.
Αποτελέσματα ΜΧ1
Α Σκέλος – Β Σκέλος – Σύνολο
Αποτελέσματα ΜΧ2/MX2T
Α Σκέλος – Β Σκέλος – Σύνολο
Αποτελέσματα OPEN
Α Σκέλος – Β Σκέλος Σύνολο
Αποτελέσματα ΜΧ65
Α Σκέλος – Β Σκέλος – Σύνολο
Αποτελέσματα ΜΧ85
Α Σκέλος – Β Σκέλος – Σύνολο
![IMG_7757](https://i0.wp.com/mxin.gr/wp-content/uploads/2016/03/IMG_7757.jpg?resize=432%2C288&ssl=1)
O Γ.Ηλιόπουλος την πάει την λάσπη και άδραξε την ευκαιρία στη Πτολεμαΐδα κερδίζοντας τον πρώτο του φετινό αγώνα στην ΜΧ1.
![IMG_8132](https://i0.wp.com/mxin.gr/wp-content/uploads/2016/03/IMG_8132.jpg?resize=432%2C288&ssl=1)
Ο Δ.Τουρατζίδης ήταν ο μόνος που κατάφερε από την κατηγορία ΜΧ2Τ να τερματίσει τον αγώνα στο δεύτερο σκέλος Μάλιστα κατάφερε να τερματίσει και στην πέμπτη θέση της ΜΧ2.
![IMG_7276](https://i0.wp.com/mxin.gr/wp-content/uploads/2016/03/IMG_7276.jpg?resize=432%2C288&ssl=1)
Η ΜΧ65 ήταν αδύνατον να αγωνιστεί σε αυτές τις συνθήκες και έτσι οι αθλητές με τους γονείς τους επέλεξαν να μην συμμετέχουν στο δεύτερο σκέλος. Ο νικητής του πρώτου σκέλους Μ.Κανάκης ήταν ο τελικός νικητής.
![IMG_7196](https://i0.wp.com/mxin.gr/wp-content/uploads/2016/03/IMG_7196.jpg?resize=432%2C288&ssl=1)
Δεν μπήκαν στο δεύτερο σκέλος και οι αθλητές της ΟΡΕΝ και έτσι ο Χ.Τομαράς με την νίκη του στο πρώτο σκέλος πήρε τον δεύτερο φετινό του αγώνα.