MXGP 2024 – J.PRADO KAI K.DE WOLF ΚΑΤΑΚΤΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP 2024 έφτασε στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στην Ισπανία με του τίτλους ανοιχτούς και στις δύο κατηγορίες. Χρειάστηκαν οι βαθμοί και στα τρία σκέλη του αγώνα από το προκριματικό μέχρι τα δύο σκέλη της Κυριακής για να μπορέσει ο Jorge Prado να πανηγυρίσει τον δεύτερο του τίτλο στην μεγάλη κατηγορία και μάλιστα back to back ενώ ο Kay De Wolf μπήκε στον κύκλο των παγκόσμιων πρωταθλητών κατακτώντας τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο.

Κατηγορία MXGP
Μετά την μεγάλη ανατροπή στον προηγούμενο γύρο της Κίνας, ο περσινός πρωταθλητής Jorge Prado, πήρε ξανά τα ηνία του πρωταθλήματος φτάνοντας στον τελευταίο αγώνα με επτά βαθμούς διαφοράς από τον μεγάλο του φετινό αντίπαλο TIm Gajser. Και το σενάριο δεν θα μπορούσε να είναι ιδανικότερο για αυτόν, καθώς ο τελευταίος αγώνας ήταν προγραμματισμένος για την πατρίδα του την Ισπανία, έχοντας το κοινό μαζί του καθ’ όλη την διάρκεια του σαββατοκύριακου. Δικαίωσε τις προσδοκίες των Ισπανών φιλάθλων κερδίζοντας το προκριματικό σκέλος, ανεβάζοντας το βαθμολογικό του προβάδισμα στους εννέα βαθμούς καθώς ο Gajser κατάλαβε την τρίτη θέση. Με δύο καλές εκκινήσεις και στα δύο σκέλη της Κυριακής ο Prado έβαλε τον εαυτό του στην καλύτερη δυνατή θέση για να πάρει τον δεύτερο φετινό του τίτλο. Άντεξε στην πίεση του Gajser στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο έκανε ένα λάθος την στιγμή που τον πίεζε για να του πάρει την πρωτοπορία ο Jeffrey Herlings, και κάπου εκεί αποφάσισε να πάει με στρατηγική, μένοντας πίσω από τον τρίτο Gajser για να διασφαλίσει τον τίτλο. Έτσι κι έγινε, ο Prado(1-4) πέρασε στην τέταρτη θέση την γραμμή του τερματισμού, θέση που ήταν αρκετή για να τον φέρει νικητή του αγώνα αλλά το κυριότερο, να στεφτεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά πρωταθλητή στην μεγάλη κατηγορία. Φυσικά στην ισπανική πίστα επικράτησε πανδαιμόνιο, με τον Prado να αποχαιρετά τους Ισπανούς φιλάθλους με την κατάκτηση του τίτλου, καθώς την νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Αμερική. Στην δεύτερη θέση του αγώνα αλλά και του πρωταθλήματος βρέθηκε ο Gajser(2-3) με τον Σλοβένο να μην πιστεύει στην τύχη του στην Κίνα, όπου σε μια προσγείωση σε ένα άλμα στράβωσε ο αριστερός του μασπιές όταν βρήκε σε πέτρα, αναγκάζοντας τον να εγκαταλείψει χάνοντας την πρωτοπορία του στην βαθμολογία. Δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή του κατάσταση στην Ισπανία και ήξερε ότι θα χρειαζόταν κάτι παραπάνω από αυτά που μπορούσε να κάνει ο ίδιος. Όμως ο Prado ήταν πολύ δυνατός μέσα στην πατρίδα του. Το πάλεψε μέχρι το τέλος και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο σκέλος που και αυτός εκτός του Prado, είχε μια επικίνδυνη έξοδο αμέσως μετά την εκκίνηση. Έξοδο είχε στο πρώτο σκέλος και ο Jeffrey Herlings(6-1) γεγονός που του στέρησε την πρώτη θέση στον αγώνα και τον έβγαλε από το πρώτο σκέλος εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος, λόγω της ποινής των τριών θέσεων που δέχτηκε καθώς δεν έκοψε ταχύτητα όταν βγήκε εκτός πίστας. Επέστρεψε και κέρδισε το δεύτερο σκέλος του αγώνα και τελευταίο της χρονιάς, αποτέλεσμα που τον έφερε τον Ολλανδό στην τρίτη θέση του βάθρου ολοκληρώνοντας την χρονιά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Παρότι τον έπιασε η μπάρα της εκκίνησης στο πρώτο σκέλος, ο Romain Febvre(4-2) έπιασε δαιμονισμένο ρυθμό για τελευταίο αγώνα της χρονιάς, καταφέρνοντας να ολοκληρώσει την ημέρα στην τέταρτη θέση. Βέβαια, για τον Romain, έρχεται ένας αγώνας που έχει πραγματοποιήσει μεγάλες εμφανίσεις και δεν είναι άλλος από το MXoN που θα πραγματοποιηθεί στην Αγγλία το ερχόμενο σαββατοκύριακο. Ένα καλό αποτέλεσμα ήθελε στην Ισπανία και ο ομόσταυλος του Febvre στην Kawasaki Jeremy Seewer(3-5), για να εδραιωθεί στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος. Με την πέμπτη θέση στον αγώνα, ο Ελβετός θα αναζητήσει νέα ομάδα το 2025 καθώς δεν ανανέωσε με τους πράσινους. Επιστροφή στις δυνατές εμφανίσεις και στα δυνατά αποτελέσματα είχαμε για τον Valentin Guillod(8-6) τερματίζοντας στην έκτη θέση.

Κατηγορία ΜΧ2
Με 37 βαθμούς πρωτοπορίας στην βαθμολογία, ο Κay De Wolf ήρθε στην Ισπανία για μια τυπική διαδικασία θα μπορούσε να πει κανείς, εκτός όμως του Lucas Coenen. O ομόσταυλος του Kay και δεύτερος του βαθμολογικού πίνακα Lucas, ήθελε να πάρει μια ακόμα τριπλή νίκη τοποθετώντας τον εαυτό του στην καλύτερη θέση σε ότι κι αν συνέβαινε στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Και πράγματι με αποφασιστικότητα καθάρισες το προκριματικό σκέλος και κέρδισε το πρώτο της Κυριακής, μειώνοντας την διαφορά στους 23 βαθμούς πριν το τελευταίο σκέλος της χρονιάς. O Kay δεν είχε καλή εκκίνηση και ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός με τους αντιπάλους του καθώς δεν ήθελε να ρισκάρει τίποτα. Αυτό δεν τον βοήθησε σε μια κατηγορία που δεν χαρίζει τίποτα κανένας σε κανέναν και με το ζόρι κατάφερε να τερματίσει στην έβδομη θέση. Ο Ολλανδός ήξερε ότι η καλή εκκίνηση στο δεύτερο σκέλος ήταν απαραίτητη ώστε να αποφύγει τις ανεπιθύμητες καταστάσεις. Έτσι πήρε την εκκίνηση και άφησε τον Lucas να τον περάσει στον δεύτερο γύρο αποφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο τις κακοτοπιές. Ο Coenen(1-1) κατάφερε να πάρει ακόμα μια τριπλή νίκη και τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς τερματίζοντας στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος όμως όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Kay de Wolf(7-2) που πέρασε την γραμμή του τερματισμού στην δεύτερη θέση, πέφτοντας στις αγκαλιές της ομάδας του για να πανηγυρίσει τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο. Το βάθρο του αγώνα συμπληρώθηκε από τον περσινό πρωταθλητή Andrea Adamo(2-4) στην δεύτερη θέση και τον Thibault Benistant(4-3), με τον de Wolf(7-2) τέταρτο, τον Simon Langenfelder(3-9) πέμπτο και τον Mikkkel Haarup(6-5) να συμπληρώνει την πρώτη εξάδα. Στο πρωτάθλημα πίσω από τους Wolf και Coenen τερμάτισε ο Langenfelder με τέταρτο τον Liam Everts που αναρρώνει από τον σοβαρό του τραυματισμό στην Κίνα. Haarup και Adamo ολοκληρώνουν την πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΜΘΟΛΟΓΙΕΣ

2137 More posts in MOTOCROSS category
MXGP 2024 – VIDEO ΜΕ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Παρακολουθήστε στο video που ακολουθεί τα στιγμιότυπα του τελευταίου γύρου του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MXGP 2024...