AMA/FIM SX – R.Dungey και M. Musquin κλείνουν με νίκη την χρονιά(video)

To φινάλε του AMA/FIM Supercross 2015 πραγματοποιήθηκε όπως κάθε χρόνο στο Las Vegas όπου για ακόμα έναν αγώνα οι οδηγοί της Red Bull KTM Ryan Dungey και Marvin Musquin πήραν τις νίκες στις κατηγορίες 450 και 250 shootout αντίστοιχα κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά.

Κατηγορία 450
Σε αγώνα γοήτρου μετατράπηκε ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς για την κατηγορία αφού οι δύο κυριότεροι αντίπαλοι για νίκες μέσα στην χρονιά, βρέθηκαν από την αρχή στις δύο πρώτες θέσεις. Ο πρωταθλητής Ryan Dungey και ο δεύτερος της βαθμολογίας Eli Tomac διεκδίκησαν την πρώτη θέση από την εκκίνηση και έδωσαν πολλές όμορφες μάχες μέχρι να έχει μια πτώση ο Tomac. Παρόλα αυτά ο Tomac σηκώθηκε και πλησίασε ξανά τον Dungey χωρίς όμως να καταφέρει να τον απειλήσει.

Nίκη γοήτρου πήρε ο R.Dungey στο Las Vegas.

Έτσι ο Dungey οδηγώντας από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό στην πρώτη θέση κατέκτησε την όγδοη φετινή του νίκη στον εκατοστό αγώνα του στην μεγάλη κατηγορία. Ο Tomac πήρε την δεύτερη θέση ενώ την μάχη της τρίτης θέσης κέρδισε ο Weston Peick αφήνοντας τέταρτο τον Cole Seely που ψηφίστηκε ο “rookie της χρονιάς των 450” και ακόμα πιο πίσω τον Chad Reed. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Josh Grant οδηγώντας σταθερά μέσα στην πρώτη εξάδα ενώ ο Blake Baggett πήρε την έκτη θέση.

Κατηγορία 250 Shootout
Αντιμέτωποι βρέθηκαν στον καθιερωμένο τελευταίο αγώνα της χρονιάς οι οδηγοί και οι πρωταθλητές των δύο πρωταθλημάτων Ανατολής και Δύσης. Δυστυχώς ο πρωταθλητής Δύσης Cooper Webb δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό όταν μετά από μια πτώση τραυματίστηκε στον αστράγαλο.  Χωρίς ουσιαστικό αντίπαλο ο Marvin Musquin δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την εκκίνηση και να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά κερδίζοντας τον τελευταίο του αγώνα supercross στα 250 καθώς την νέα χρονιά θα τον δούμε πάνω σε 450. Μοναχικό αγώνα είχε και ο Malcolm Stewart στην δεύτερη θέση στην οποία βρέθηκε και αυτός από τον πρώτο γύρο μέχρι και τον τερματισμό. Τα πολλά λάθη του ανταγωνισμού εκμεταλλέυτηκε ο Mat Bisceglia τερματίζοντας στην τρίτη θέση ενώ ο Aaron Plessinger που αναδείχτηκε “rookie της χρονιάς των 250” μετά από κακή εκκίνηση κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση. Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Alex Martin και Zack Osborne.