AMA/FIM SX – Οι πρωτοπόροι νίκησαν στην Santa Clara

12919739_10154070413098844_1742758207232322549_nΜετά το ρεπό μιας εβδομάδας, το AMA/FIM Supercross 2016 συνεχίστηκε για τον δωδέκατο γύρο του θεσμού, περνώντας στην δυτική ακτή και την Santa Clara όπου οι πρωτοπόροι των δύο βαθμολογιών Ryan Dungey και Cooper Webb πέτυχαν ακόμα μια νίκη την φετινή σεζόν.

Κατηγορία 450 SX Class
Ο αγώνας της μεγάλης κατηγορίας δεν εντυπωσίασε καθώς οι τρεις πρώτες θέσεις καθορίστηκαν από νωρίς. Την εκκίνηση πήρε ο Justin Bogle όμως γρήγορα τον πέρασαν οι Ryan Dungey, Ken Roczen, Jason Anderson και Chad Reed. Από εκεί και μετά ο Dungey έθεσε τον ρυθμό του αγώνα με τον Roczen να προσπαθεί να τον ακολουθήσει και να τον πιέσει. Όμως ο Dungey είχε την αντοχή και την ταχύτητα να κρατήσει τον Roczen πίσω του και να πάρει τον αγώνα.

12919739_10154070413098844_1742758207232322549_n

Ο R.Dungey κυριαρχεί στην μεγάλη κατηγορία με 42 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο στην βαθμολογία

Τρίτος τερμάτισε ο Anderson με τέταρτο τον Reed κάνοντας και οι δύο μοναχικούς αγώνες. ενώ ο Trey Canard από την δέκατη θέση που ξεκίνησε κατάφερε να τερματίσει πέμπτος. Την εξάδα έκλεισε ο Bogle μετά την εξαιρετική του εκκίνηση.

12801634_10154069834288844_8486265556429311658_n

Οδηγώντας πάντα επιθετικά ο C.Webb προσφέρει θέαμα σε κάθε αγώνα.

Κατηγορία 250 Lites Δύσης
Το πρωτάθλημα επέτρεψε στην Δύση για τον προτελευταίο αγώνα της κατηγορίας πριν επιστρέψει ξανά στην Ανατολική ακτή. Την εκκίνηση του τελικού πήρε ο Zach Osborne και οδήγησε στην πρώτη θέση μέχρι να τον πιάσουν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας Cooper Webb και Joe Savatgy που δεν έστριψαν καλά στην πρώτη στροφή. Στον δωδέκατο γύρο ο Webb έφτασε τον Osborne και έκανε την επίθεση του για την πρώτη θέση την οποία πήρε, και κράτησε άνετα για το υπόλοιπο του αγώνα. O Osborne κράτησε την δεύτερη θέση και άντεξε στην επίθεση του Savatgy που τελικά τερμάτισε τρίτος. Η κακή εκκίνηση του Christian Craig τον ανάγκασε να δώσει πολλές μάχες για να βρεθεί τελικά στην τέταρτη θέση, αφήνοντας πέμπτο τον  Mitchell Oldenburg και έκτο τον Colt Nichols. Στην βαθμολογία ο Webb πήρε ακόμα μεγαλύτερη ανάσα 16 βαθμών από τον Savatgy και όλα τώρα θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα στο Las Vegas.