Ευρωπαϊκό SX – Δυνατά ξεκίνησε ο G.Aranda

Το Ευρωπαϊκό Supercross ξεκίνησε με τον πρώτο του αγώνα στην Μασσαλία, όπου ο γάλλος Gregory Aranda κέρδισε την πρώτη μέρα και τους τρεις από του τέσσερις συνολικά τελικούς. Η πτώση του στον πρώτο τελικό του Σαββάτου του στέρησε την νίκη της ημέρας που πήγε στον Maxime Lesage. .

.
Οι αγώνες της Παρασκευής

Η πρώτη μέρα στην Μασσαλία δεν γνώρισε άλλον στην πρώτη θέση από τον Gregory Aranda που τερμάτισε στην πρώτη θέση και στους δύο τελικούς της ημέρας. Μετά από πτώση στον πρώτο τελικό ο Gautier Paulin 7-2 κατάφερε να τερματίσει στην δεύτερη θέση στον δεύτερο τελικό και να ανέβει στην δεύτερη θέση του βάθρου μετά από μια ποινή που δέχτηκε ο Maxime Lesage 3-3 που είχε καλύτερους τερματισμούς. Πτώσεις είχε και ο περσινός πρωταθλητής Fabien Izoird ενώ πολύ καλά τα πήγε ο Cedric Soubeyras δίνοντας αρεκτές όμορφες μάχες.

Αποτελέσματα πρώτου τελικού Παρασκευής

1 Aranda*, 2 Soubeyras, 3 Lesage, 4 Martin, 5 Rouis, 6 Rivas, 7 Paulin, 8 Dami, 9 Mannevy, 10 Lefrançois, 11 Musquin, 12 Vanni, 13 Izoird, 14 Berthomé V.

Αποτελέσματα δεύτερου τελικού Παρασκευής

1 Aranda*, 2 Paulin, 3 Lesage, 4 Izoird, 5 Martin, 6 Rivas, 7 Soubeyras, 8 Musquin, 9 Rouis, 10 Lefrançois, 11 Berthomé, 12 Dami, 13 Mannevy, 14 Vanni.

Οι αγώνες του Σαββατου
Το δεύτερο βράδυ της SX Μασσαλίας είχε ποιο έντονο συναγωνισμό. Στον πρώτο τελικό ήταν ο Fabien Izoird ο οποίος πήρε την εκκίνηση με τον Gregory Aranda να τον απειλεί.  Όμως και οι δύο θα έκαναν από ένα λάθος το οποίο θα εκμεταλλευόταν οι Alexandre Rouis και Maxime Lesage. Η σειρά δεν άλλαξε μέχρι τον τερματισμό, με τον Ισπανό Manuel Rivas να συμπληρώνει την πρώτη τριάδα.

Αποτελέσματα πρώτου τελικού Σαββάτου
1 Rouis, 2 Lesage, 3 Rivas, 4 Soubeyras, 5 Izoird, 6 Paulin, 7 Martin, 8 Dagod, 9 Musquin, 10 Adam, 11 Marrone, 12 Vanni, 13 Aranda*, 14 Mannevy.

Στο δεύτερο τελικό ο Julien Vanni πήρε την εκκίνηση και οδήγησε στην πρώτη θέση μέχρι και τον προτελευταίο γύρο όπου ο Gregory Aranda τον πέρασε κερδίζοντας τον τελικό. Δεύτερος τερμάτισε ο Vanni με τρίτο τον Izoird γνωστοί οδηγοί από το δικός μας Athens Supercross που έρχεται σε περίπου ένα μήνα

Αποτελέσματα δεύτερου τελικού Σαββάτου
1 Aranda*, 2 Vanni, 3 Izoird, 4 Soubeyras, 5 Lesage, 6 Paulin, 7 Rouis, 8 Mannevy, 9 Adam, 10 Marroné, 11 Rivas, 12 Martin, 13 Musquin, 14 Dagod.

Στο τέλος της ημέρας ο Maxime Lesage με τερματισμούς 2-5 στους δύο τελικούς κέρδισε την ημέρα από τον δεύτερο Alexandre Rouis 1-7 και τον τρίτο Fabien Izoird 5-3.

Όσο για τους Gautier Paulin και Marvin Musquin που συμμετείχαν στον αγώνα, είχαν αρκετές ατυχίες που δεν  τους επέτρεψαν να διακριθούν.

Στην βαθμολογία προηγείται ο Gregory Aranda που τα τελευταία χρόνια πάει πολύ καλά σε τέτοιου είδους αγώνες.

Ο μεγάλος star των γαλλικών αγώνων Gregory Aranda.