Ο S.Frossard κερδίζει τον τίτλο International στην Ιταλία(video)

Μετά από τέσσερις αγώνες για τον ιταλικό πρωτάθλημα International ο Steven Frossard κατάφερε να κερδίσει τον τελευταίο αγώνα στην Gazzane και να πάρει το πρωτάθλημα της ΜΧ1 δίνοντας στην ομάδα του έπαθλο αξίας 60.000 ευρώ. Στην ΜΧ2 ο Gautier Paulin ήταν ο πρωταθλητής της κατηγορίας κερδίζοντας τους περισσότερους αγώνες.

Στην πίστα του Gazzane βρέθηκαν το σαββατοκύριακο περίπου 6000 θεατές.

Όλα όμως έδειχναν ότι ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας και παγκόσμιος πρωταθλητής Antonio Cairoli θα ήταν ο τελικός νικητής του θεσμού ειδικά μετά την καλή του εκκίνηση στο πρώτο σκέλος της Gazzane. Όμως ο Frossard ήταν σε καλή μέρα και κατάφερε στο νήμα του τερματισμού να του  κλέψει το πρώτο σκέλος και να τον πλησιάσει στην βαθμολογία.

Αποτελέσματα πρώτου σκέλους
1 Cairoli, 2 Frossard*, 3 Philippaerts, 4 Bobryshev, 5 Guarneri, 6 Nagl, 7 Van Horebeek, 8 Strijbos, 9 Leok T, 10 Goncalves, 11 Charlier, 12 Michek, 13 Kullas, 14 Chiodi, 15 Beggi, 16 Martin, 17 Irt, 18 D’Angelo, 19 Lenoir

Ο γάλλος S.Frossard έκλεψε τον τίτλο από τους Ιταλούς.

Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Frossard κατάφερε να πάρει καλή εκκίνηση και να κερδίσει άνετα αυτήν την φορά το σκέλος μαθαίνοντας στον τερματισμό την κατάκτηση του τίτλου. Και αυτό γιατί ο Cairoli αν και μετά από κακή εκκίνηση βρέθηκε τελικά στην τρίτη θέση, που αν τερμάτιζε σε αυτήν θα ήταν ο πρωταθλητής του θεσμού. Δυστυχώς όμως στο τέλος, παρουσίασε κάποιο πρόβλημα ο μπροστινός του τροχός με αποτέλεσμα να χρειαστεί να περάσει από τα pits χάνοντας πολύτιμο χρόνο και τερματίζοντας τελικά στην δέκατη θέση.

Αποτελέσματα δεύτερου σκέλους
1 Frossard*, 2 Philippaerts, 3 Strijbos, 4 Van Horebeek, 5 Guarneri, 6 Bobryshev, 7 Goncalves, 8 Leok T, 9 Charlier, 10 Cairoli, 11 Kullas, 12 Martin, 13 Michek, 14 Nagl, 15 Chiodi, 16 Parshin, 17 Beggi, 18 Mercandino, 19 Irt, 20 Lupino

Ο J.vanHorebeek ήταν ο νικητής του αγώνα στην ΜΧ2.

Ο νικητής του πρώτου αγώνα στην Ponte a Egola και του τρίτου στο Cincoli David Philippaerts πήρε μια τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος και έδωσε σκληρή μάχη με τον νικητή του δεύτερου γύρου στην Faenza, Evgeny Bobryshev για την δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος. Τελικά ο Philippaerts πήρε την δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος και αν δεν είχε έναν καταστροφικό αγώνα στην Faenza θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

Αν και δεν βρέθηκε ποτέ στο Gazzane ο G.Paulin έδωσε με την κατάκτηση του τίτλου της ΜΧ2 διαστάσεις θριάμβου στην Yamaha Monster Energy στο ιταλικό πρωτάθλημα International..

Στην μικρή κατηγορία ο Gautier Paulin αν και απουσίαζε από τον αγώνα ωστόσο η επιβλητικές του νίκες στους προηγούμενους αγώνες του έδωσαν άνετα τον τίτλο. Νικητής του αγώνα αναδείχτηκε ο Jeremy vanHorebbek έχοντας τερματισμούς στα μικτά θυμίζουμε σκέλη 7-4.

Τέλος να θυμίσουμε ότι τα συνολικά χρηματικά έπαθλα του θεσμού ενέρχονταν στις 120.000 ευρώ.