ΜΧ ELITE – Νίκες για G.Paulin στην Pernes και J.Barragan στην Gueugnon(video)

Ο τρίτος και τέταρτος γύρος του γαλλικού πρωταθλήματος Elite ανέδειξε στην λασπωμένη Pernes τον Gautier Paulin νικητή του αγώνα και στην Gueugnon τον ισπανό πρωταθλητή Jonathan Barragan μέσα στο σύντομο διάστημα των δύο εβδομάδων. .

.

Μετά την κατάκτηση του τίλτου της ΜΧ2 στο Ιταλικό Πρωτ. Elite ο Gautier Paulin πέρασε στις νίκες και στο Γαλλικό Πρωτ. Elite.

Τρίτος γύρος Pernes
Κάτω από δύσκολες συνθήκες πραγματοποιήθηκε ο δεύτερος γύρος του γαλλικού πρωταθλήματος Elite στην βροχερή και λασπωμένη Pernes. Στο πρώτο σκέλος ο David Adam πήρε την εκκίνηση αλλά γρήγορα τον πέρασαν οι Xavier Boog, Gregory Aranda και Gautier Paulin. Με τον Boog να δημιουργεί μια μεγάλη διαφορά και να κερδίζει το σκέλος, το ενδιαφέρον του αγώνα επικεντρώθηκε στην μάχη του Paulin με τον Aranda με τελικό νικητή της δεύτερης θέσης τον Paulin, που ήταν και ο καλύτερος τερματισμός για οδηγό της κατηγορίας ΜΧ2. Μεγάλοι άτυχοι του σκέλους οι Tommy Searle και Max Anstie που χτύπησαν και εγκατέλειψαν το σκέλος όμως δεν είχε την ίδια τύχη η αποκάλυψη του δεύτερου αγώνα του θεσμού ο δεκαεξάχρονος Dylan Ferrandis που και αυτός τραυματίστηκε χωρίς να καταφέρει να αγωνιστεί στο δεύτερο σκέλος.

Αποτελέσματα πρώτου σκέλους Pernes
1 Boog, 2 Paulin, 3 Aranda*, 4 Soubeyras, 5 Aubin N, 6 Richier, 7 Larrieu, 8 Adam, 9 Febvre, 10 Lefrançois, 11 Vongsanana, 12 Bonnemoy, 13 Jaulin, 14 Annelot, 15 Kappel, 16 Rombaut, 17 Wicht, 18 Jacquelin, 19 Anstie, 20 Ramette

Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Adams πήρε την εκκίνηση και οδήγησε τον αγώνα αλλά και πάλι οι Boog και Paulin υον πέρασαν. Δύο γύρους πριν από τον τερματισμό ο Paulin κατάφερε τελικά να περάσει και να πάρει την νίκη από τον Boog. Αρκετά πιο πίσω ο Searle τερμάτισε τρίτος.

Αποτελέσματα δεύτερου σκέλους Pernes
1 Paulin, 2 Boog*,3 Searle, 4 Aubin N, 5 Adam, 6 Aranda, 7 Richier, 8 Wicht, 9 Rombaut, 10 Lefrançois, 11 Febvre, 12 Vongsana, 13 Kappel, 14 Anstie, 15 Vongsana, 16 Jacquelin, 17 Aubin A, 18 Ramette, 19 Paturel, 20 Jacquiot

Jonathan Barragan.

Τέταρτος γύρος Gueugnon
Στο πρώτο σκέλος ο Jonathan Barragan δεν είχε αντίπαλο, έφυγε καλά  μετά την εκκίνηση και πετυχαίνοντας τον ταχύτερο γύρο, κέρδισε με διαφορά το σκέλος. Δεύτερος τερμάτισε ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Xavier Boog με τρίτο τον Gregory Aranada. Ο Nichola Aubin τερμάτισε όγδοος στο σύνολο και πρώτος στην ΜΧ2.

Αποτελέσματα πρώτου σκέλους Gueugnon
1 Barragan*, 2 Boog, 3 Aranda, 4 Martin, 5 Allier, 6 Soubeyras, 7 Richier, 8 Aubin N, 9 Adam, 10 Larrieu, 11 Febvre, 12 Jacquiot, 13 Rombaut, 14 Billerey, 15 Jaulin, 16 Lefrançois, 17 Desprey, 18 Van Beveren, 19 Bonnemoy, 20 Vongsana,

Αντιγραφή του πρώτου σκέλους είχαμε στο δεύτερο για τις δύο πρώτες θέσεις. Ο Barragan για άλλη μια φορά έδειξε πολύ δυνατός περιορίζοντας τον Boog στην δεύτερη θέση. Τρίτος τερμάτισε αυτήν την φορά o Chris Martin ενώ ο Aubin της ΜΧ2 τερμάτισε τέταρτος.

Αποτελέσματα δεύτερου σκέλους Gueugnon

1 Barragan*, 2 Boog, 3 Martin, 4 Aubin N, 5 Soubeyras, 6 Larrieu, 7 Richier, 8 Febvre, 9 Allier, 10 Jacquiot, 11 Lefrançois, 12 Adam, 13 Wicht, 14 Desprey, 15 Rombaut, 16 Batista, 17 Billerey, 18 Schafer, 19 Jaulin, 20 Roncin,

Ο X.Boog υπερασπίζεται επάξια τον τίτλο του.

ΜΧ1
1 Boog 189, 2 Aranda 150, 3 Richier 123, 4 Adam 112, 5 Larrieu 99, 6 Vongsana 85, 7 Rombaut 74, 8 Jacquiot 53, 9 Soubeyras 52, 10 Annelot 44

ΜΧ2
1 Aubin N. 111, 2 Febvre 77, 3 Lefrançois 55, 4 Kappel 48, 5 Paulin 47, 6 Ferrandis 43, 7 Jaulin 36, 8 Aubin A. 25, 9 Desprey 14, 10 Ladrat 14

Επόμενος αγώνας 30/04 – 01/05/11 Plomion.

Ακολουθούν video με στιγμιότυπα των αγώνων.

Pernes

4021 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΟΝ 14Ο ΓΥΡΟ ΤΟΥ NASHVILLE

Ο 14ος γύρος του AMA Supercross 2024 αποτέλεσε αρνητικό σταθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος...