Πρωτάθλημα Ιαπωνίας – Επιστροφή στους τίτλους για τον A.Narita(video)

Ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος Ιαπωνίας πραγματοποιήθηκε στην Saitama όπου ο Akira Narita(φώτο) επέστρεψε στους τίτλους  κατακτώντας το πρωτάθλημα της Α1(450cc) μετά από ένα συντηρητικό αγώνα. Στην Α2(250cc) ο Makoto Ogata κατάφερε με τερματισμούς 4 -1 να πάρει την νίκη και να κατακτήσει την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

Κατηγορία Α1
Η βροχή των προηγούμενων ημερών στην Saitama έβαλε τους οδηγούς να οδηγήσουν σε έναν ακόμα αγώνα με λάσπη κάτι που ίσως έδωσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Ο περσινός πρωταθλητής Yoshitaka Atsuda προσπάθησε πολύ σε αυτόν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς να πάρει το πρωτάθλημα όμως ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Narita είχε μεγάλη βαθμολογική διαφορά και με τερματισμούς 5 – 1 κατάφερε να πάρει τον τίτλο. Ο Atsuda τερμάτισε 3-1 στα αντίστοιχα σκέλη κερδίζοντας τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς, τερματίζοντας τελικά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Τρίτος στον αγώνα τερμάτισε ο Hiroaki Arai ενώ την πρώτη τριάδα στον βαθμολογικό πίνακα συμπλήρωσε ο Yohei Kojima.

Κατηγορία Α2
Με τον τίτλο στην κατηγορία να έχει κριθεί από τον προηγούμενο αγώνα, οι θέσεις δύο και τρία ήταν ακόμα ανοιχτές για το πρωτάθλημα.  Οι Makoto Ogada και Tomonori Nakamura διεκδίκησαν την δεύτερη θέση στην βαθμολογία με τον Ogada να έχει τον πρώτο λόγο στην λάσπη κερδίζοντας το δεύτερο σκέλος και τερματίζοντας τέταρτος στο πρώτο. Ο Nakamura δεν τα κατάφερε στην λάσπη της Saitama, τερμάτισε όγδοος στο τέλος της ημέρας χάνοντας έτσι την δεύτερη θέση στην βαθμολογία. Αντίθετα ο Ogada πανηγύρισε την δεύτερη θέση στην βαθμολογία με νίκη στον τελευταίο αγώνα αφού και ο πρωταθλητής του 2011 Takuya Mihara δεν μπόρεσε να τον κερδίσει τερματίζοντας δεύτερος στον αγώνα. Την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε ο Shinichi Inoue.