MXDN 2012 – Η Γερμανία έγραψε ιστορία(video)

Η νικήτρια του 66ου Motocross των Εθνών ήταν η ομάδα της Γερμανίας η οποία κατάφερε να σταθεί όρθια στην δύσκολη πίστα του Lommel φέρνοντας σταθερούς τερματισμούς. Στην δεύτερη θέση ήταν οι οικοδεσπότες βέλγοι με τρίτους τους Αμερικανούς ενώ εντυπωσίασαν οι δύο νικητές των σκελών Antonio Cairoli και Jeffrey Herlings στην προσωπική τους μάχη για τον Βασιλιά της Άμμου.

Στο φετινό Motocross των Εθνών ο παράγοντας όπου όλες οι ομάδες έπρεπε να αντεπεξέλθουν ήταν η άμμος του Lommel, κάτι που είναι διάσημη η συγκεκριμένη πίστα του Βελγίου. Την πρώτη φορά που πραγματοποιήθηκε MXDN στο Lommel  οι αμερικάνοι πήραν το πρώτο τους Champerlain Trophy στην ιστορία τους και 31 χρόνια μετά, το Lommel προσέφερε ακόμα έναν νέο νικητή στην ιστορία του MXDN, την Γερμανία.Οι Max Nagl, Marcus Shiffer και ο πάντα δυνατός στο MXDN Ken Roczen ξεχώρισαν με την αποτελεσματικότητα τους, απέφυγαν τα λάθη και στόχευαν πάντα την πρώτη εξάδα.

To βάθρο των νικητών με την Γερμανία, το Βέλγιο και την Αμερική.

Από την άλλη οι βέλγοι με τους Ken deDycker, Celment Desalle και Jeremy vanHorebeek ήθελαν την νίκη όσο κανένας άλλος. Ο αγώνας γινόταν στην πατρίδα τους και σε αμμώδες τερέν όπου οι βέλγοι έχουν παράδοση και επί πλέον το Βέλγιο γιόρταζε  τα 100 χρόνια motocross. Οι ατυχίες όμως του vanHorebeek με πτώση και μέτριο αποτέλεσμα στο πρώτο σκέλος και εγκατάλειψη από μηχανική βλάβη στο δεύτερο, περιόρισε τους βέλγους στην δεύτερη θέση. Ακόμα πιο άτυχοι ήταν οι αμερικάνοι όπου οι Ryan Dungey, Blake Bagget και Justin Barcia είχαν αρκετές πτώσεις και στα τρία σκέλη κάτι που τους έβγαλε από νωρίς έξω από την διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Θα μπορούσαν να έχουν πάρει την δεύτερη θέση αν ο Dungey απέδιδε τα αναμενόμενα, όμως η άμμος του Lommel δεν θα έφερνε τύχη στους αμερικάνους αυτή την φορά.

Σε κάθε MXDN οι θεατές κάνουν την διαφορά.

Μετά την νίκη έκπληξη των γερμανών το άλλο εντυπωσιακό στοιχείο του αγώνα ήταν η μάχη για τον καλύτερο οδηγό της άμμου. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Antonio Cairoli(MX1) και Jeffrey Herlings(MX2) αφού κέρδισαν από ένα σκέλος, συναντήθηκαν στο τελευταίο σκέλος της ημέρας στην δυσκολότερη αμμουδερή πίστα του παγκοσμίου και πάνω στην ίδια μοτοσυκλέτα(KTM SXF350). Νικητής του αγώνα, ο Cairoli που έφυγε μπροστά από την εκκίνηση, νικητής των εντυπώσεων, ο Herlings που κατάφερε από την 28η θέση να πιάσει τον Cairoli στο τέλος του σκέλους. Και οι δύο  ήταν οι νικητές για την κατηγορία τους (Cairoli MX1, Herlings OPEN) με τον Roczen να κερδίζει την ΜΧ2 για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Αν και ο A.Cairoli δεν πάει καλά στα MXDN στο Lommel βρισκόταν σε άλλο επίπεδο από τους υπόλοιπους εκτός του Herlings. Κέρδισε και τα δύο σκέλη που συμμετείχε.

Πρώτο σκέλος ΜΧ1-ΜΧ2
Την πρώτη εκκίνηση της ημέρας πήρε ο Rui Goncalves και οδήγησε τον αγώνα για περίπου μισό γύρο μέχρι να τον περάσει ο Cairoli. Πίσω από τον Cairoli ακολουθούσε ο Max Nagl και μάλιστα ο Nagl κατάφερε να περάσει τον Cairoli όταν ο ιταλός έκοψε κοιτάζοντας για κάποιο πρόβλημα στην μοτοσυκλέτα του. Ο Cairoli όμως ξανά έπιασε γρήγορα ρυθμό και πέρασε στην πρώτη θέση για το υπόλοιπο του σκέλους. Μετά από μια μικρή μάχη, στην δεύτερη θέση πέρασε ο Gautier Paulin που μάλιστα κατάφερε να πλησιάσει τον Cairoli αλλά έμεινε από δυνάμεις και αρκέστηκε στην δεύτερη θέση. Άνετα τρίτος τερμάτισε ο Nagl με τον Desalle να παίρνει την τέταρτη θέση από τον πέμπτο Ken Roczen. Οι αμερικάνοι Dungey και Baggett είχαν πτώσεις και οι δύο τερματίζοντας 7ος και 14ος αντίστοιχα. Παρά την νίκη του Cairoli ο Alesandro Lupino εγκατέλειψε βάζοντας την Ιταλία νωρίς εκτός συναγωνισμού.Προβλήματα και για τους γάλλους με τον Marvin Musquin να έχει πτώση κι αυτός και να τερματίζει 19ος.

10  J. v. Horebeek(14) 36:11.712

Παρά τις δύο κακές εκκινήσεις του, ο Herlings κέρδισε το ένα σκέλος και έκανε τον Cairoli να δουλέψει σκληρά στο τελευταίο σκέλος της ημέρας.

Δεύτερο σκέλος ΜΧ2-ΟΡΕΝ
Στην εκκίνηση η μπάρα έπιασε τον Herlings που ξεκίνησε τελευταίος αλλά μέσα σε λιγότερο από ένα γύρο εκπλήσσει τους πάντες ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση.Από εκεί και μετά ο ολλανδός δεν έκοψε ρυθμό καταφέρνοντας στο τέλος του σκέλους να ρίξει γύρο μέχρι και την έκτη θέση στον πρωταθλητή Αμερικής στα 250cc Blake Baggett. Μεγάλη μάχη έγινε για την δεύτερη θέση μεταξύ των deDycker, T.Leok, Roczen και Barcia. Λίγο πριν τον τερματισμό ο Leok πέρασε τον deDycker αφήνοντας τον τρίτο, τέταρτος ο Roczen μετά το πρόβλημα του Barcia με το μπροστινό του φρένο που τον ανάγκασε να πάει στα pits. Πέμπτος τερμάτισε ο Davide Guarnery που όμως δεν ήταν αρκετό για την Ιταλία αφού ο Lupino τερμάτισε 25ος. Εκπληκτικός ο Marcus Shiffer, τερμάτισε έβδομος και κράτησε  την Γερμανία στην πρώτη θέση αντίθετα, η έκτη καλή θέση του Baggett επισκιάζεται από την 14η του Barcia. Το Βέλγιο πέφτει στην τέταρτη θέση με τον vanHorebeek να εγκαταλείπει από μηχανική βλάβη, Γερμανία, Η.Π.Α. και Γαλλία στην πρώτη τριάδα.

10  X. Boog(6) 35:54.149

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά ο Ken Roczen νικητής της ΜΧ2.

Τρίτο σκέλος ΜΧ1-ΟΡΕΝ
Στο τελευταίο σκέλος της ημέρας ο Cairoli πήρε την εκκίνηση και έφυγε μπροστά με δαιμονισμένο ρυθμό αφού ήξερε ότι ο Herlings αργά η γρήγορα θα τον κυνηγήσει. Στην αρχή για την δεύτερη θέση έδιναν την μάχη οι Dungey, Desalle, Barcia και Evgeny Bobryshev. Από την 28η θέση ο Herlings φτάνει στην μάχη της δεύτερης θέσης και περνάει δεύτερος με τον Cairoli να βρίσκεται 17 δευτερόλεπτα μπροστά του. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της ΜΧ2 κυνηγάει τον παγκόσμιο πρωταθλητή της ΜΧ1 και στους τελευταίους γύρους καταφέρνει να φτάσει στον τροχό του. Ο Cairoli όμως ανεβάζει ρυθμό και κρατάει την πρώτη θέση μέχρι και τον τερματισμό αφήνοντας δεύτερο τον κουρασμένο Herlings. Οι δυο τους είναι οι μεγάλοι νικητές σε ατομικό επίπεδο αφού κέρδισαν και τα τρία σκέλη του 66ου Motocross des Nations. Ο Nagl τερματίζει στην έκτη θέση μπροστά από τον Desalle και πίσω από τον deDycker και βλέπει τις γερμανικές σημαίες να κουνιούνται τρελά γύρο του συνειδητοποιώντας ότι η Γερμανία κέρδισε τον αγώνα. Το Βέλγιο κράτησε την δεύτερη θέση ενώ οι αμερικάνοι πήραν την τρίτη θέση αφού οι γάλλοι έμειναν πίσω.

10  R. Goncalves(31) 37:08.590

Η Ελληνική αποστολή στην φωτογράφιση των ομάδων. Από αριστερά Π.Κουζής, Γ.Ηλιόπουλος και Δ.Κοντολέτας.

Η Ελληνική Ομάδα
Στον δυσκολότερο αγώνα των τελευταίων ετών βρέθηκε η Ελληνική Ομάδα με τους Παναγιώτη Κουζή(ΜΧ1), Γιώργο Ηλιόπουλο(ΟΡΕΝ) και Δημήτρη Κοντολέτα(ΜΧ2) όπου τα βρήκαν δύσκολα με την πίστα όπως άλλωστε όλοι όσοι συμμετείχαν. Κατάφεραν να προκριθούν στα προκριματικά του Σαββάτου στον Β-Τελικό όπου τερμάτισαν στην 31η θέση ανάμεσα σε 33 χώρες. Σε ατομικό επίπεδο στον Β-Τελικό  ο Κουζής πήρε την 20η θέση, ο Κοντολέτας την 29η και ο Ηλιόπουλος την 30η.